لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۴ حوت ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۰۴

اداره مستقل هوانوردی افغانستان: بعد از این هر نوع پرواز کنترول می‌شود


اداره مستقل هوا نوردی می‌گوید، پس از تلاش‌های پی‌هم توانست بالای حریم هوایی افغانستان به گونه کامل تحت کنترول در آورد.

اداره مستقل هوا نوردی اطمینان می‌دهد که این اداره پس از این می تواند هر گونه پرواز داخلی و خارجی، ملکی و نظامی و پروازهای ترانزیتی کشورها در فضای افغانستان را به گونه دقیق بررسی و کنترول نماید.

محمود شاه حبیبی رئیس این اداره روز شنبه در کابل گفت، آنان پس از دو سال تلاش برای تسلط فضای این کشور کادرهای مسلکی را آموزش، سیستم‌های فضایی را عیار، رادارهای معیاری را نصب و تجهیزات تخنیکی جدید را آماده نمایند.

به گفته او حالا نیرو های بشری، مسلکی و تخنیکی اداره هوا نوردی افغانستان می‌تواند با هر نوع طیاره در فضای افغانستان تماس برقرار کرده، ارتفاع و هدف آن‌را بررسی کند.

او افزود:

"ما از مرکز کنترول ساحوی نه تنها پروازهای ملکی بلکه پروازهای نظامی وزارت دفاع و حتی پروازهای مربوط به ناتو را کنترول نمایم، فضای این کشور را منظم دیزاین کرده و همه را زیر یک چتر یک جا ساختیم، و تمام فضای افغانستان را در کنترول صفحه رادار هوایی شامل نمودیم."

این در حالیست که فضای هوایی ملکی و نظامی افغانستان از سال ۲۰۰۱ میلادی بدینسو از سوی نیرو های بین المللی و امریکایی نظارت و کنترول می‌شد.

بر اساس معلومات مسئولین اداره هوا نوردی افغانستان در گذشته پروازهای افغانستان تنها از کابل تا کندهار الی ۶۰ کیلومتر کنترول می‌شد اما اکنون میتواند حتی طیاره را که از اروپا پراوز کرده و از حریم افغانستان بگذرد را کنترول کرده و با مسئولین پرواز‌ها صحبت نماید.

به گفته آنان، اداره هوا نوردی افغانستان با شبکه فضایی بین‌المللی به توافق رسیده اند تا حق مبلغ العبور فضای افغانستان را از ۲۰۰ دالر به ۷۰۰ افزایش بدهند.

اما آگاه‌هان امور کنترول و نظارت حریم فضایی این کشور توسط مرکز کنترول حریم فضایی افغانستان را به دیده شک می‌بینند.

عتیق‌الله امرخیل یکی از این آگاهان به رادیو آزادی گفت که فعالیت و تجهیزات این مرکز با در نظر داشت وضعیت جنگی کشور بسنده نیست.

عتیق الله امرخیل
عتیق الله امرخیل

او افزود:

"یک بخش آن که در دست آنان است حقیقت دارد که کنترول پروازها و نشست طیاره‌های ملکی است، اما در صورتیکه طیاره‌های جاسوسی خارج از کشور به این حریم می‌آید کنترول آن بدست این مرکز نیست چون افغانستان مدافع هوایی ندارد که هم در برابر راکت‌ها مبارزه می‌کند و همچنان طیاره‌ها که از ۲۵ کیلوتر به خاک افغانستان نزدیک شود آنرا یا از بین میبرد و یاهم نشست می‌دهد."

اداره مستقم هوا نوردی افغانستان می‌گوید، در دو سال گذشته توانستند تا مرکز کنترول ساحوی حریم فضایی را ایجاد کنند اما برای تطبیق برنامه‌های بعدی تلاش‌ها جریان دارد.

گزارش: تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG