لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۴۷

شورای صلح: ازبکستان در هماهنگی با افغانستان، طالبان را به آن کشور دعوت کرده‌است


شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید، ازبکستان در هماهنگی با حکومت افغانستان طالبان را به آن کشور دعوت نموده‌است.

شورای عالی صلح افغانستان در رابطه به دیدار هیئت طالبان از ازبکستان می گوید، آن کشور بعد از هماهنگی با حکومت افغانستان این هیئت را به ازبکستان دعوت کرده است.

سید احسان طاهری سخنگوی این شورا روز یکشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، امیدواری‌ها براینست که به همکاری کشورهای منطقه روند گفتگوهای رو در رو با طالبان مسلح آغاز گردد.

سید احسان طاهری
سید احسان طاهری

​او افزود:

"بدون شک کارهای که در این روزها صورت می گیرد در هماهنگی با ما انجام می شود و موضوع اساسی که مربوط ازبکستان می شود، ازیکستان پیش از این مسئله از دولت افغانستان اجازه خواست و افغانستان برای آنان اجازه داده گفت در این باره همکاری نمایند."

به گفته آقای طاهری، اگر طالبان آماده گفتگو با حکومت افغانستان شوند، حکومت این کشور به شمول ازبکستان در هر جای که طالبان بخواهند دفتر برای آنان باز می‌کند.

در تازه ترین مورد طالبان مسلح با فرستادن اعلامیه به رسانه‌ها گفته اند که هیئت به رهبری شیر محمد عباس ستانکزی در ششم الی دهم اگست سال جاری میلادی در تاشکند پایتخت ازبکستان با شماری مقامات آن کشور گفتگو کرده‌است.

در اعلامیه همچنان گفته شده‌است که این هیئت با عبدالعزیز کاملوف وزیر خارجه ازبکستان و عصمت ارگاشیف نماینده رئیس جمهور آن کشور برای افغانستان ملاقات کرده است.

به اساس اعلامیه، هیئت طالبان در رابطه به صلح افغانستان، خروج نیروهای خارجی از این کشور و تامین امنیت و مصونیت پروژه‌های ازبکستان در افغانستان صحبت کرده است.

ریاست جمهوری و وزارت خارجه کشور در پاسخ به این سوال رادیو آزادی که طالبان در مورد تامین امنیت پروژه‌های انکشافی با مقامات ازبکستان گفتگوهای روبه‌رو داشته و آیا این مسئله حاکمیت حکومت افغانستان را تحت سوال قرار نمی دهد، ابزار نظر نکردند.

از سوی هم مشتاق رحیم یکتن از کارشناسان روابط بین الملل می‌گوید، دور بودن حکومت افغانستان از گفتگوهای صلح و همچنان تعاملات طالبان با کشورهای دیگر برای تامین صلح در افغانستان کمک نمی‌کند.

دفتر طالبان در قطر
دفتر طالبان در قطر

​او افزود:

"اگر این پروسه تا پایان همچنان پیش برود و حکومت افغانستان در آن حضور نداشته باشد بناً این پروسه نه تنها مشروعیت حکومت را تحت سوال قرار می‌دهد بلکه این پروسه نتیجه هم نمی‌داشته باشد."

پیش از این نیز در رابطه با این‌که چرا حکومت افغانستان در گفتگوهای طالبان با امریکا در قطر حضور نداشت برخی انتقادهای وجود داشت اما پاسخ حکومت این بود که این گفتگوها رسمی نبوده بلکه این روند زمینه را برای مذاکرات مستقیم حکومت با طالبان مساعد می سازد.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG