لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۲۴

پوتین: ۲ فرد ملکی در پیوند به مسموم ساختن جاسوس پیشین روس شناسایی شده‌اند


ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه می‌گوید که مسکو دو فردِ را که در مسموم ساختن جاسوس پیشین روس و دخترش در بریتانیا مظنون پنداشته می‌شوند شناسایی کرده است.

لندن هفته گذشته خواهان بازداشت دو شهروند روسیه در پیوند به این رویداد شده بود.

رئیس جمهور روسیه ادعا کرده که این دو فرد، اشخاص ملکی اند.

رئیس جمهور روسیه ادعا کرده که این دو فرد، اشخاص ملکی اند.

ولادیمیر پوتین امروز در یک نشست اقتصادی در شهر ولادی وستوک روسیه گفت، می دانند که این افراد کی‌ها اند و آن‌ها را پیدا کرده‌اند.

رئیس جمهور روسیه با این ادعا که آنها یعنی این دو تن افراد ملکی اند، ادعای مقام های بریتانیایی را که این دو فردِ مظنون اعضای اداره استخبارات نظامی روسیه اند رد کرد.

پوتین افزود که کدام موضوع جنایی در مورد این دو شخص وجود ندارد و ابراز امیدواری کرد که آنها حاضر شوند و در مورد خود صحبت کنند.

به گفته او، این برای همه بهتر خواهد بود.

ولادیمیر پوتین کدام اشاره نکرد که روسیه با بریتانیا در راستای تعقیب این دو فرد مظنون کمک خواهد کرد.

سیرگی اسکریپال یک جاسوس پیشین روس و یولیا دخترش در ماه مارچ امسال توسط یک ماده کیمیایی فلج کننده اعصاب در بریتانیا مسموم شدند و چندین هفته در شفاخانه بستری بودند.

اسکریپال با دخترش
اسکریپال با دخترش

روسیه دخالت‌اش را درین رویداد که سبب افزایش تنش در روابط روسیه و غرب شد رد کرده‌است.

این اظهارات پوتین هفت روز پس از آن صورت می‌گیرد که مقام های بریتانیایی اعلان کردند که دو شهروند روسیه را به نام‌های الکساندر پیتروف و روسلان بوشیروف در پیوند به قضیه مسموم شدن اسکریپال و دخترش متهم کرده‌اند.

درین مورد شک و تردید وجود دارد که شاید این نام‌های مستعار آن‌ها باشد.

این افراد متهم اند که ماده کیمیایی فلج کننده اعصاب موسوم به نوویچوک ساخت شوروی سابق را به بریتانیا در بوتل عطر قاچاق کرده بودند و یک مقدار آن را در دروازه خانه اسکریپال در شهر سالزبری استعمال کردند.

ساجد جاوید وزیر داخله بریتانیا به روز یکشنبه گفت که اگر این دو فرد از روسیه خارج شوند، بریتانیا آن‌ها را بازداشت و تحت پی‌گرد قانونی قرار خواهد داد.

XS
SM
MD
LG