لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۰۷

رئیس جمهور غنی به نیروهای امنیتی هدایت داد که حالت تعرضی را به خود بگیرند


محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به نیرو های امنیتی و دفاعی این کشور هدایت داد که از حالت دفاعی برآمده و حالت تعرضی را خود بگیرند.

پس از حملات مرگبار در ننگرهار، دشت برچی کابل و برخی مناطق دیگر، رئیس جمهور غنی به نیرو های امنیتی و دفاعی دستور داد که در برابر مخالفان مسلح دولت حالت تعرضی را اختیار نمایند.

آقای غنی روز چهارشنبه «۲۱ سنبله ۱۳۹۷» در نشستی در رابطه به حملات اخیر با شماری از رؤسای قومی و افراد ملکی در ارگ گفت که فشارهای خارجی برافرادی که راه جنگ را در پیش گرفته اند وجود دارد.

به باور وی به همین علت به خواست آتش بس حکومت افغانستان نیز از سوی طالبان لبیک گفته نشد.

رئیس جمهور غنی
رئیس جمهور غنی

او افزود:

"ما مجبور هستیم و توان این را نیز داریم که در برابر همچو اعمال دشمن از حالت دفاعی برآمده و به حالت تعرضی درآیم، مسئولیت افزایش جنگ را آنان دارند که آتش بس را نپذیرفتند، آنان باید این را بدانند زمانی‌که بر کودکان، زنان، موی سفیدان و مردم عام حملات صورت می‌گیرد وظیفه من این است که باید پاسخ آن را بدهم."

رئیس جمهور غنی با اشاره به حملات خونین اخیر در دشت برچی کابل، ولایت ننگرهار و برخی مناطق دیگر گفت که این نشان دهنده آن است که مخالفان مسلح به کشتار افراد ملکی روی آورده‌اند.

به گفته آقای غنی مخالفان مسلح توان رویارویی با نیرو های امنیتی افغان را از دست داده و به همین علت حملات خود را بر افراد ملکی متمرکز ساخته اند.

محمد اشرف غنی می‌گوید که هدف انجام همچو حملات تلاش برای متضرر ساختن وحدت ملی و ثبات مذهبی در افغانستان است.

رئیس جمهور افغانستان در مراسم بزرگداشت از ۹۹ سالروز استرداد استقلال کشور آتش بس مشروط سه ماهه را در برابر طالبان اعلام کرد اما گفته می‌شود که این گروه در این مدت حملاتش را بیشتر ساخته است.

این در حالیست که در یک هفته گذشته تنها در کابل و ننگرهار در حملات انتحاری نزدیک به صد فرد ملکی کشته و بیش از دو صد تن زخم برداشتند، طالبان دست داشتن در این حملات را رده کرده‌اند.

مقامات افغان گفته اند که نیرو های امنیتی افغان در حال حاضر به شمول طالبان و داعش با بیش از بیست گروه درگیر هستند.

در عین حال باری عارض از کارشناسان امنیتی افغان می‌گوید که در وضعیت کنونی در افغانستان در کنار تلاش‌های صلح بخاطر تامین امنیت مردم نیز باید تدابیر اتخاذ گردد.

باري عارض
باري عارض

او افزود:

"این که جنگ شدت گرفته و حملات انتحاری دراین اواخر تلفات زیادی را به میان آورده، پس نیاز است که به درجه بالا اقدامات صورت گیرد، با توجه به این وضعیت اگر جدیت اختیار نشود سیاست عذر و زاری نیجه نمی‌دهد."

آقای عارض می‌گوید، حکومت افغانستان در وضعیتی قرار دارد که همزمان با تلاش‌های صلح باید بر گروه‌های که در این کشور می‌جنگند فشارها را افزایش دهد.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG