لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۲۴

خوشبینی محتاطانه به تعهدات جدید پاکستان در مورد افغانستان!


برخی از اعضای کمیسیون روابط بین المللی ولسی جرگه به تعهدات جدید پاکستان در مورد افغانستان خوشبینی محتاطانه دارند.

پس از سفر وزیر خارجه پاکستان به کابل خوشبینی‌های محتاطانه نسبت به بهتر شدن روابط میان دو کشور به‌وجود آمده‌است.

آرین یون یک عضو کمیسیون روابط بین المللی ولسی جرگه می‌گوید که نشست علمای افغانستان و پاکستان و آغاز دوباره نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و چین یک گام خوب است اما به گفته وی افغان‌ها این بار منتظر نتایج عملی این نشست‌ها استند.

آرین یون
آرین یون

او افزود:

"ما هر گونه کنفرانس را مثبت ارزیابی می‌کنیم، و می‌خواهیم که نتیجه آن هم مثبت باشد، حالا که علمای آن‌ها اعلام ناروا خواندن جنگ را در افغانستان می‌کنند، پس ما هم در کنارشان ایستاده می‌شویم و به همین گونه هرگاه نتایج نشست سه جانبه هم مثبت باشد ما و مردم ما ازآن استقبال می‌کنیم."

وزیر خارجه پاکستان روز شنبه در اولین سفر خارجی‌اش به کابل آمده و با مقامات افغان روی چگونگی بهبود روابط دو جانبه گفتگو کردند.

به نقل از رسانه‌های پاکستانی گفته شده‌است که هر دو طرف روی برگزاری نشست علمای افغانستان و پاکستان که به گفته وزارت خارجه پاکستان زمان و محل دقیق آن پس از دهم محرم مشخص خواهد شد به موافقه رسیده‌اند.

با این همه روی برگزای نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و چین برای یکبار دیگر تعهد صورت گرفت که از یک مدت طولانی به این طرف متوقف شده بود.

قابل یاد آوریست که پیش از این علمای پاکستان در نشست های که در مورد افغانستان برگزار شده نقش قابل توجه نداشته اند و نشست های سه جانبه میان سه کشور زمانی بی نتیجه پایان یافتند که پاکستان از سوی حکومت افغانستان متهم به عملی نکردن تعهدات اش گردید.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان پس از ملاقات با مقامات افغان با رسانه‌های پاکستانی روی به‌وجود آمدن فضای اعتماد میان دو کشور تاکید کرده و گفت که حکومت جدید به رهبری عمران خان به اهمیت روابط با افغانستان آگاهی بیشتر دارد.

دیدار وزیر خارجه پاکستان با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان
دیدار وزیر خارجه پاکستان با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

با این همه وزارت خارجه افغانستان نیز گفته است که امیدواری‌ها برای بهتر شدن روابط با پاکستان بیشتر شده است.

صبغت الله احمدی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز یکشنبه در مورد به رادیو آزادی گفت:

"تعهد را که هیئت پاکستانی کرد، ما امیدواریم که پس از این آن را عملی کند و توقع برای بهتر شدن روابط هم بیشتر شده است."

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی هم گفته است که حکومت جدید پاکستان برای بهترشدن روابط با افغانستان ابراز آماده‌گی کرده‌است.

اما اعضای ولسی جرگه و مردم عام می‌گویند که آن‌ها زمانی به این گفته ها امیدوار می‌شوند که خشونت‌ها در افغانستان کاهش یافته و پاکستان به تعهدات‌اش عمل کند.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG