لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۰۱

شماری از سناتوران گسترش نا امنی‌ها را چالش بزرگ سر راه انتخابات می‌خوانند!


شماری از سناتوران گسترش نا امنی‌ها را چالش بزرگ سر راه انتخابات می‌خوانند و تاکید می‌ورزند که با توجه با این وضعیت نباید انتظار برگزار انتخابات را داشت.

شماری از سناتوران می‌گویند با ادامه این وضعیت نمی‌شود انتظار برگزاری انتخابات همه شمول را داشت.

فضل الهادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه در نشست عمومی روز یکشنبه این جرگه تاکید کرد که در کنار کمیسیون مستقل انتخابات، نهادهای امنیتی باید امنیت این روند را جدی بگیرند.

فضل الهادی مسلمیار
فضل الهادی مسلمیار

او افزود:

"موضوع انتخابات برای مردم افغانستان یک موضوع اساسی و سرنوشت ساز است و تمام ملت به همین انتظار است و یک انتخابات شفاف و عادلانه می‌خواهند، بدون شک که در انتخابات مشکل وجود دارد بخش را که حکومت رهبری آن‌را به عهده دارد زمینه را برای بحران مساعد می‌سازد خواست ما از کمیسیون انتخابات اینست که برنامه های خود را از طریق رسانه‌ها با مردم شریک سازد."

از نا امنی‌ها در کشور در حالی نگرانی می‌گردد که، در ماه‌های پسین بیشتر از هر زمان دیگر این پدیده در بخش‌های از کشور گسترش یافته است و هم اکنون به گفته شماری از سناتوران چندین ولایت کشور با تهدید بلند امنیتی روبه‌رو استند و حتی سقوط بخش‌های از این ولایات محسوس است.

فرهاد سخی یکی دیگر از سناتوران هشدار می‌دهد که اگر نا امنی‌ها به همین پیمانه ادامه یابد، بجای انتخابات افغانستان شاهد بحران بزرگی خواهد بود.

او افزود:

"یا مردم را بگویند که انتخابات نمی‌شود و بروید پشت کارتان یا برای مردم اطمینان دهند که انتخابات را تحت هر شرایط برگزار می‌کنیم، هر نامزد مصرف دارند، مردم که برای آنان رای میدهند با مشکلات امنیتی روبه رو میشوند به پای صندوق های رای رفته نمیتوانند، مردم را از این سر درگمی‌ها رهایی ببخشند."

پیشتر کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که در کنار انتقال مواد حساس به ولایات، رئیسان ولایتی این کمیسیون نیز از بهر نا امنی ها از طریق هوا به ولایات فرستاده می‌شوند.

نظام الدین حق‌پرست معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات نا امنی‌ها را چالش بزرگ سر راه کارهایشان می‌خواند.

اما با این همه نگرانی‌ها وزارت دفاع افغانستان اطمینان می‌دهد که انتخابات بی هیچ چالش امنیتی برگزار خواهد شد.

محمد رادمنش معاون سخنگوی این وزارت در صحبت با رادیو آزادی می‌گوید هم اکنون در ۱۳ ولایت عملیات نظامی ادامه دارد و نیروهای امنیتی در آن دستاورهای بزرگی نیز داشته اند.

محمد رادمنش
محمد رادمنش

او افزود:

"با قربان ساختن سر خود حاضر هستیم شرایطی را آماده سازیم که انتخابات با مصئونیتی که لازم است برگزار گرددُ اما متأسفانه در کنار گروه‌های هراس افگن و مافیایی، کشورهای منطقه نیز در تلاش استند که انتخابات ما را اخلال بکنند، اما شما به نیرو های امنیتی تان اطمینان داشته باشید و در کنار آنها بمانید."

با آن که وزارت دفاع افغانستان میگوید هم اکنون نیروهای امنیتی مصروف انجام عملیات در بخش‌های از کشور هستند و انتخابات در فضای امنِ برگزار خواهد شد، اما یوسف رشید رئیس اجرایی بنیاد انتخابات شفاف و عادلانه افغانستان یا "فیفا" می‌گوید اگر اوضاع امنیتی بهبود نیابد، حکومت حتی توانانی برگزاری انتخابات را در کابل نخواهد داشت.

آقای رشید می‌گوید گزارش‌های که برای آنان رسیده است با توجه به تهدید‌های بلند، ممکن انتخابات از پنج هزار مرکز تنها در ۵۰۰ مرکز انتخاباتی برگزار گردد.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG