لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲ اسد ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۲۷

وکلا: حکومت به جنگجویان تسلیم شدۀ "داعش" در جوزجان جزا بدهد


شماری از نماینده‌گان مردم جوزجان در ولسی جرگه از حکومت می‌خواهند که به ۲۵۰ جنگجوی داعش جزا بدهد که چند قبل در ولایت جوزجان به حکومت تسلیم شده بودند.

هرچند از سرنوشت شمار از جنگجویان داعش که یک‌ونیم ماه قبل به حکومت در ولایت جوزجان تسلیم شده بودند خبری نیست، اما شماری از نماینده‌گان مردم جوزجان در ولسی جرگه از حکومت خواهان وضاحت در این مورد استند.

عبدالستار درزابی یکی از این نماینده‌گان روز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که این جنگجویان به شماری زیاد از مردم در ولایت جوزجان تلفات وارد کرده و حقوق بشری را زیر پا کرده‌اند و به گفته وی باید به آن‌ها شدیدترین جزأ داده شود.

او افزود:

"تا حال ارگان‌های عدلی و قضایی و امنیت ملی در مورد این افراد به کسی معلومات نداده‌اند، که چه تعداد شان به اشد مجازات محکوم شده‌اند، چه تعداد شان دوباره آزاد شدند، تا حال در این مورد نزد ما سوال وجود دارد که هنوز حل نشده‌است، کسانی‌که آسیب دیده‌اند، کسانی‌که هنوزهم می‌رنجنند، کسانی‌که درغم قربانیان خود نشسته اند، این‌ها همه چشم براه‌ اند که باید جنایت‌های آنها بخشیده نشود."

آقای درزابی می‌گوید که مردم جوزجان منتظر اند که حکومت به این جنگجویان جزا بدهد.

تعداد از جنگجویان گروه موسوم به دولت اسلامی "داعش" که شمار شان به دو نیم صد تن می‌رسید، نزدیک به یک و نیم ماه قبل در حالی در ولسوالی درزاب به حکومت تسلیم شدند که تحت فشار شدید طالبان قرار گرفته بودند.

مقامات محلی جوزجان می‌گویند که در میان جنگجویان تسلیم شده ۳۰ زن نیز شامل می‌باشند.

پس از تسلیم شدن آن‌ها شماری از مردم جوزجان آن‌ها را به آزار و اذیت جنسی و تخطی از حقوق بشر متهم کرده و خواهان به محاکمه کشاندن آن‌ها شدند.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت پنج روز پس از تسلیم شدن این جنگجویان داعش گفت که با این جنگجویان مانند اسیران برخورد می‌گردد نه مانند مصالحه کننده‌ها.

آقای عبدالله این‌را نیز گفته بود که تسلیمی جنگجویان داعش در شمال افغانستان باید به این معنی نباشد که از جنایت آن‌ها چشم پوشی گردد.

در این حال مقامات محلی جوزجان می‌گویند که هرگاه بالای کدام جنگجو ادعای مشخص از ظلم و ستم وجود داشته باشد محاکمه می‌گردد.

لطف‌الله عزیزی والی جوزجان روز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که این جنگجویان به کابل انتقال شده و در مورد سرنوشت شان هم معلومات ندارد اما وی گفت که افراد متهم در چوکات قانون اساسی محاکمه خواهند شد.

او افزود:

"داعشیان که تسلیم شده بودند به کابل انتقال شده‌اند، سرنوشت شان به مقامات بلند پایه معلوم است که در کجا نگهداری می‌گردند، کسانی‌که برعلیه این جنگجویان دعوا داشتند به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی شده‌اند و هر کسی‌که جرم کرده باشد و بالایش ثبوت شود به اساس قانون محاکمه می‌گردد."

در این حال یک منبع در لوی سارنوالی افغانستان به شرط افشأ نشدن نام‌اش به رادیو آزادی گفت که از جمع این جنگجویان دوسیه های شماری از آنها به آنان رسیده است و بررسی‌ها در مورد آن ادامه دارد.

این منبع گفت که این جنگجویان به چند کتگوری تقسیم شده‌اند.

به گفته منبع، یک گروه آن اطفال اند که سارنوالی اطفال در موردشان بررسی‌های خود را آغاز کرده‌است و بخش دیگر افراد دارای سن بلند استند که امنیت ملی افغانستان در مورد شان بررسی کرده و یک گروه دیگر افراد کمتر از سن ۱۳ سال اند که به اساس قانون مسئولیت جزای ندارند.

تلاش کردیم نظر ریاست امنیت ملی را نیز داشته باشیم اما موفق نشدیم.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG