لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۳ ثور ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۲۴

فعالین مدنی در غور: در برخی از مکاتب معلمین حتی توان خواندن و نوشتن را ندارند


فعالین مدنی در غور وضعیت معارف را در این ولایت نگران کننده و غیر قابل تحمل عنوان می‌کنند.

موسسه اجتماعی و انکشاف ملی جوانان افغانستان امروز طی محفل با حضور ده‌ها تن از فعالین مدنی، مقامات دولتی و اعضای شورای ولایتی نتایج تحقیقات چندین ماهه شان را پیرامون موضوعات انکشافی و معارف بیان نمودند.

محمد وزیر نورانی یک تن از فعالین مدنی و عضو این موسسه می‌گوید یافته های شان نشان داده‌است که وضعیت معارف در غور به بدترین حالت قرار دارد.

به گفته آقای نورانی در بسیاری از مکاتب این ولایت حتی تا هنوز شاگردان یک بارهم به صنف حاضر نشده اند و از طرف هم غیابت استادان و پایین بودن سطح ظرفیت آنها سبب کم‌رنگ شدن حضور شاگردان در مکتب شده است.

آقای نورانی می‌گوید:​

"یافته‌های ما نشان می‌دهد که وضعیت معارف بسیار خراب است و جز وقت ضایع کردن چیزی دیگری وجود ندارد و در مکاتب نی آب آشامیدنی وجود نی هم معلم مسلکی، در برخی از مکاتب معلمین حتی توان خواندن و نوشتن را ندارند چه برسه به این که آن‌ها شاگرد تربیه کنند."

با این حال علی حسین احمدی رئیس سکتوری این ولایت که به نماینده‌گی از مقام ولایت صحبت می‌کرد نیز وضعیت معارف را شکننده خواند این اداره را به نا توانی متهم نمود.

به گفته احمدی هنوز بسیار کسانی در چوکات معارف به عنوان معلم وجود دارد که خودش در ولایات دیگر مصروف کسب تحصیل می‌باشد و یا هم هیچگاه حاضر به وظیفه نشده‌اند اما امتیاز معلمی را دریافت می‌کنند.

او افزود:

"در راستای فعال بودن و غیر فعال بودن مکاتب متأسفانه بسیار مشکلات وجود دارد، معلمین داریم که در پکتیار و ننگرهار محصل است ولی عملاً از معارف معاش میگرد و معلمین نوبتی هم وجود دارد که چندی روز یک نفر معلم است و چند روز نفر دیگر و آنها هم حاضر به مکتب نمیشوند که این بسیار خطرناک است و در ریاست معارف نی حرمت وجود دارد و نه هم توانایی."

بااین حال فضل الحق نجات معاون تدریسی ریاست معارف غور نیز مشکلات کمبود امکانات درسی، نبود معلم مسلکی و نداشتن تعمیر برای بیش از هفت صد مکتب را میپذیرد و میگوید که هنوزهم ریاست معارف غور یک هزار و پنج صد معلم کمبود دارد.

اما به گفته آقای نجات عدم همکاری مردم و نبود امنیت سبب شده است تا حضور شاگردان درمکاتب کمتراز گذشته باشد.

این در حالیست که در ولایت غور به تعداد هشت صد و چهل هفت باب مکتب وجود دارد که در آنها به تعداد دولک نزده هزار سه صد و چهل و شش تن شاگرد درس میخوانند اما از این جمله مکاتب یک صدو بیست و هفت باب آن دارای تعمیر می‌باشد و متباقی در فضای باز قرار دارند.

گزارش: قدیر غفوری

XS
SM
MD
LG