لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
دوشنبه ۲۲ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۵۶

نهاد حکومت داری باز: برخی مقامات دارایی‌های شان‌را ثبت نمی‌کنند


نهاد موسوم به حکومت داری باز در افغانستان می‌گوید که در خصوص ثبت دارایی‌های مقامات حکومتی و تقلب در این روند هنوز هم نگرانی‌های جدی وجود دارد.

برای جلوگیری از تاراج دارای‌های عامه و فساد، ثبت دارایی‌های مقامات حکومتی به اساس قانون و حکومت داری باز یکی از شرط‌های مهم خوانده می‌شود اما با گذشت سال‌ها هنوز هم انتقاد‌های در مورد موجود است.

نهاد حکومت داری باز می‌گوید که مقامات پایین رتبه و کسانی‌که فساد نمی‌کنند دارای‌های‌ شان را ثبت می‌کنند اما مشکلات در سطوح بالا در این بخش هنوز هم پا برجاست.

محموده تقوا معاون این اداره روز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که برخی از رهبران حکومت تا حال این اصل را عملی نکرده‌اند.

او افزود:

"ما در حکومت داری باز یک تعهد داریم که باید دارای مردم را ثبت کنیم اما مشکل این است که ممکن مردم عادی دارایی‌های شان‌را ثبت کنند اما مقامات دارای‌های‌ شان را ثبت نمی‌کنند اگر ثبت هم می‌کنند ما بسیار کسانی را دیده‌ایم که دارایی خود را بنام دریور خود ثبت کرده است مثلاً یک نهاد ساخته و بنام دریوراش می‌باشد و یا بنام بردار و یا پسراش می‌باشد مقصد این‌که هیچ‌گاه آن‌ها دارایی را بنام خود ثبت نکرده و نمی‌کنند."

روزگذشته اداره ثبت دارایی‌های افغانستان از ثبت دارایی پانزده هزار مقامات بلند پایه دولتی در شش ماه گذشته خبر داد.

ناهید ایثار رئیس این اداره گفت که نخست دارایی‌ها ثبت، بعداً نشر و پس از آن ارزیابی می‌گردد.

اما تا حال تنها معلومات دارایی‌های ۳۵۰ تن نشر شده که به نظر نهاد حکومت دارای باز این رقم بسیار اندک است.

در این لست دارایی‌های نقده محمد اشرف غنی ۳۲۰ میلیون افغانی و از سروردانش معاون دوم وی ۶۰ هزار دالر امریکایی ثبت شده است.

رئیس جمهور غنی و سرور دانش
رئیس جمهور غنی و سرور دانش

اما معلومات در مورد دارای‌های رئیس اجرائیه و معاون اول ریاست جمهوری شریک ساخته نشده است.

رئیس اداره ثبت دارایی‌های مقامات دولتی نیز گفته است که برخی از وکلا از ثبت دارایی‌های‌ شان توسط این اداره ممانعت کرده اند.

در حکومت داری باز ۷۵ کشور شامل است و افغانستان نیز سال گذشته عضویت این نهاد بین المللی را بدست آورد.

رئیس پیشین اداره عالی مبارزه با فساد اداری نیز در این مورد نگرانی‌ها را بجا میداند و میگوید که در خصوص ثبت دارایی‌ها همکاری مردم و مقامات یک امر لازمی است.

سید حسین فخری
سید حسین فخری

سید حسین فخری به رادیو آزادی گفت که با وجود همه انتقاد‌ها، شکایت‌ها در این خصوص با ارگان‌های عدلی و قضایی شریک نشده‌است.

او افزود:

"راه حل این مشکل این است که مقامات بلند پایه در این بخش همکاری کنند، مشکل بزرگ اینست که وکلای شورای ملی و نماینده‌گان مردم هم در این زمینه همکاری نمی‌کنند پس از دیگر قوماندانان و زورمندان چه گله کنیم."

وی می‌گوید که ۱۵۰ هزار بسیار رقم کم است و در حالی که باید این روند به شورای ملی، ولایت‌ها و سفارت‌ها رسیده و این تحقیق گسترش یابد.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG