لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
دوشنبه ۲۲ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۳۱

بهرامی: برخی از کشورهای همسایه پیشرفت‌‌های افغانستان را تحمل کرده نمی‌تواند


وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که برخی از کشورهای همسایه پیشرفت‌ های افغانستان را تحمل کرده نمی‌توانند و به همین دلیل تلاش می‌کنند که ذهنیت‌ها را در خصوص پیمان امنیتی میان افغانستان و امریکا خراب سازند.

هر چند در این اواخر برخی از اعضای شورای ملی و شماری از احزاب سیاسی می‌گویند که پیمان امنیتی میان افغانستان و امریکا به نفع صلح و ثبات در کشور نبوده و باید بازنگری شود، اما وزیر دفاع افغانستان می‌گوید که شماری از کشورهای همسایه پیشرفت‌ها در داخل افغانستان را تحمل کرده نمی‌توانند.

وی می‌گوید که این کشورها تلاش دارند که ذهنیت‌ها در خصوص پیمان امنیتی میان افغانستان و امریکا را مغشوش سازند.

طارق شاه بهرامی این اظهارات را روز یکشنبه در نشست استجوابیه مشرانو جرگه بیان کرده و گفت که به هر اندازه که افغانستان در منطقه و جهان جا پیدا می‌کند به همان اندازه مخالفین به ذریعه گروه‌های تروریستی تلاش می‌کنند که جنگ را در این کشور گرم نگهدارند.

وی در مورد توافقنامه امنیتی میان افغانستان و امریکا چنین گفت:

"امروز ما و شما صاحب ۲۱ بال طیاره بلاک‌هاک مدرن امریکایی استیم صاحب طیارات که مجهز بم افگن که مجهز با بم‌های لیزری است طیارات کشف پی سی ۱۲ که مدرن ترین طیارات است و سال گذشته نداشتیم، اما اگر احساساتی برخورد کنیم که بی سی ای، به نفع افغانستان نیست اما اگر در حالت جنگ های داخلی می‌بودیم و پارتنر استراتژیک و کمک رسان مثل امریکا را از دست می‌دادیم، همسایه‌ها بالای ما چه حالت را روا می‌دانست."

آقای بهرامی این‌را نیز گفت که ما نباید از کمک های جهان بخصوص امریکا چشم پوشی کنیم.

ما نباید از کمک های جهان بخصوص امریکا چشم پوشی کنیم.

در این نشست ویس احمد برمک وزیر امور داخله و عبدالصبور قانع معاون ریاست امنیت ملی افغانستان نیز فرا خوانده شده بودند که از آنها نیز در مورد وضعیت امنیتی کشور سوالات مطرح گردیده و هر دو بر تلاش های بیشتر در جهت تامین صلح و ثبات در کشور تعهد کردند.

این در حالیست که با توجه به افزایش ناامنی ها در کشور شماری از احزاب سیاسی و اعضای ولسی جرگه تاکید کرده اند که عامل افزایش ناامنی ها را در کشور امضا پیمان امنیتی با امریکا میباشد و بر بازنگری این پیمان تاکید کرده اند.

محمد علم ایزدیار معاون اول مشرانو جرگه نگرانی اش را در مورد پیمان امنیتی میان افغانستان و امریکا این گونه بیان کرد.

محمد علم ایزدیار
محمد علم ایزدیار

او افزود:

"مسئله پیمان که یک مسئله مهم است با امریکایی‌ها، بحث که صورت می‌گیرد بخاطر این است که چگونه وطن ما را نجات بدهیم، برداشت ما اینست که یا امریکایی‌ها صادقانه نمی‌خواهند همکاری بکنند و یا حکومت ما این توانایی را ندارد که این‌ها را به میز مذاکره بخواهد و بگوید که به اساس مفاد پیمان چرا عمل نمی‌کنید چرا که با ما یک دشمن مشترک روبه‌رو استیم و به همین دلیل است که بازنگری این مطرح می‌شود."

پیمان امنیتی میان افغانستان و امریکا چهار سال قبل در اوایل روزهای حکومت وحدت ملی به امضا رسید.

کارشناسان نظامی می‌گویند که پیمان امنیتی میان افغانستان و امریکا به نفع هر دو کشور است اما به این شرط که در عملی کردن مواد آن از سوی امریکا به وقت و زمان معین آن عمل شود.

کابلخان تدبیر یکی از این کارشناسان به رادیو آزادی گفت که با توجه به وضعیت جاری در افغانستان ودست درازی آشکار کشورهای همسایه، امریکا باید روند آموزش و تجهیز نیروهای افغان را سرعت بخشد تا آنان بتوانند با هر گروه تروریستی مبارزه نمایند.

جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG