لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۲۴

کمیسیون مستقل انتخابات: موانع بزرگ در برابر انتخابات برطرف شده‌‎است


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از برطرف شدن اکثر موانع بزرگ در برابر انتخابات پیشرو خبر می‌دهد.

ناامنی یکی از موانع بزرگ در برابر انتخابات پیشرو در افغانستان خوانده شده‌است.

تادامیچی یاماموتو، نماینده خاص منشی عمومی سازمان ملل متحد برای افغانستان حدود یک هفته پیش در نشست شورای امنیت این سازمان گفته بود که بخاطر ناامنی‌ها حدود هفت هزار مرکز رأی‌دهی در روز انتخابات مسدود خواهند بود.

اما حالا کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، در مورد تأمین امنیت این انتخابات اطمینان داده شده‌است.

سید حفیظ الله هاشمی، عضو و سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان
سید حفیظ الله هاشمی، عضو و سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

سید حفیظ الله هاشمی، عضو و سخنگوی این کمیسیون دیشب به رادیو آزادی گفت، که در نشست اخیر با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و مقام‌های امنیتی افغان و ناتو روی امنیت انتخابات بحث کرده‌اند.

وی افزود:

"مسئولان امنیتی تمامی ولایت‌ها، مقام‌های ناتو و همه آماده‌گی شانرا در خصوص امنیت انتخابات به رئیس جمهور در حضور ما تشریح کردند که واقعاً قابل اطمینان است و با توجه به آماده‌گی‌های که آن‌ها دارند کاملاً مطمئن هستیم که انتخابات در فضای بسیار آرام و امن برگزار می‌شود."

کمیسیون مستقل انتخابات از اعلام روز دوشنبۀ ائتلاف بزرگ ملی افغانستان نیز استقبال می‌کند.

این ائتلاف گفته‌است که با حکومت و کمیسیون انتخابات به تفاهم رسیده و برای برگزاری موفقانۀ انتخابات آمادۀ همکاری است.

آقای هاشمی در این مورد گفت:

"طبعاً این برای ما و مردم افغانستان خبر خوش است. در حالی‌که به انتخابات زمان کم باقی مانده، کمیسیون از آنچه که از سوی احزاب مطرح شد استقبال می‌کند و خرسند است. این راه را برای انتخابات ۲۸ میزان هموار می سازد."

ائتلاف بزرگ ملی افغانستان گفته است که با حکومت و کمیسیون انتخابات به تفاهم رسیده و برای برگزاری موفقانۀ انتخابات آمادۀ همکاری است
ائتلاف بزرگ ملی افغانستان گفته است که با حکومت و کمیسیون انتخابات به تفاهم رسیده و برای برگزاری موفقانۀ انتخابات آمادۀ همکاری است

همایون همایون، یک عضو ائتلاف بزرگ ملی افغانستان به روز دوشنبه ۲ میزان ۱۳۹۷ در یک نشست خبری گفت، پیشنهادها و خواست‌های شان برای برگزاری انتخابات شفاف، از سوی حکومت و کمیسیون انتخابات پذیرفته شده‌است.

دادن صلاحیت نظارت از روند انتخابات به احزاب سیاسی و جامعۀ مدنی، تغییر نظام انتخابات و استفاده از سیستم بایومتریک در انتخابات از خواست‌های اساسی این ائتلاف گفته شده‌است.

کمیسیون مستقل انتخابات : حالا تمامی دفترهای ولایتی باز شده اند

پیش از این طرفداران ائتلاف بزرگ ملی در اعتراض به پذیرفته نشدن خواست‌های ائتلاف دروازه‌های دفترهای محلی کمیسیون انتخابات را در ولایت‌های بلخ، کندهار، ننگرهار و کندز بستند و در برابر دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات خیمه‌های تحصن برپا کردند.

کمیسیون انتخابات می‌گوید، حالا تمامی این دفترها باز شده‌اند.

قرار است انتخابات ولسی جرگۀ افغانستان به روز ۲۸ میزان برگزار شود.

کمپاین‌های رسمی انتخابات جمعۀ آینده ۶ میزبان آغاز خواهد شد و این کمپاین‌ها در سراسر افغانستان، ۲۰ روز ادامه می‌یابد.

XS
SM
MD
LG