لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۴ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۳۶

حرکت سیاسی تحت نام مجمع بزرگ وحدت ملی یا "میسم" در کابل اعلام موجودیت کرد


حرکت سیاسی تحت نام مجمع بزرگ وحدت ملی یا "میسم" در کابل اعلام موجودیت کرد.

در ادامۀ ایجاد حرکت‌های سیاسی در افغانستان، روز پنج‌شنبه «۱۹ میزان ۱۳۹۷» حرکت سیاسی تحت نام مجمع بزرگ وحدت ملی یا "میسم" در کابل اعلام موجودیت کرد.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی و از بنیان گذاران این مجمع می‌گوید، این مجمع در راستای پایان جنگ در کشور، ایجاد شورای بی‌طرف صلح، ایجاد حکومت موقت و انتقال قدرت به یک حکومت منتخب نقش مهم را بازی خواهد کرد.

گلبدین حکمتیار
گلبدین حکمتیار

او افزود:

"هدف از ایجاد این مجمع اینست که شخصیت‌های تأیثرگذار با هم یکجا شوند، ما در خلای مرجع تصمیم‌گیری در کشور روبه‌رو هستیم، پارلمان و حکومت وحدت ملی این مرجع نیست."

از سوی هم آقای حکمتیار در زمینۀ مدیریت نادرست انتخابات آینده از حکومت انتقاد کرده و آن‌را بازی بی‌معنی خواند.

مجمع بزرگ وحدت ملی یا "میسم" در حالی اعلام موجودیت کرد که پیش از این نیز برخی از جریان‌های سیاسی ایجاد شده اند.

اما برخی از تحلیلگران امور می‌گویند که بسیاری این جریان‌ها همزمان با نزدیک شدن انتخابات اعلام موجودیت می‌کنند تا منافع شخصی‌شان تأمین شود.

ائتلاف نجات افغانستان، ائتلاف بزرگ ملی افغانستان و برخی جریان‌های سیاسی دیگر در این اواخر آغاز به فعالیت کرده اند.

هرچند این جریان‌های سیاسی هدف از موجودیت‌شان را نجات افغانستان از بحران فعلی و تأمین منافع ملی خوانده اند، اما باورها اینست که این ائتلاف‌ها منافع شخصی‌شان را نسبت به منافع ملی ترجیح داده اند.

از سوی هم سید حامد گیلانی رهبر حزب محاز ملی می‌گوید که بدون جمع شدن شخصیت‌های تأثیرگذار در زیر یک چتر، افغانستان به ختم جنگ نزدیک نخواهد شد.

او افزود:

"هر چیزی که در توان داریم در زمینۀ یکجا کردن شخصیت‌های مهم و جریان‌های مطرح در یک محور به کار می‌گیریم تا افغاستان را از بحران فعلی نجات دهیم."

از سوی هم ستانه گل شیرزاد رهبر حزب افغان ملت می‌گوید که اگر جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های مطرح بدون تأخیر برای ختم جنگ در کشور دست به کار نشوند وضعیت بیشتر از این وخیم‌تر خواهد شد که به‌گفتۀ وی بسیاری پیشرفت‌ها را به چالش خواهند کشاند.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG