لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۱ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۰۰

کوریای جنوبی: کوریای شمالی قصد از بین بردن تمام ذخایر سلاح‌های هسته‌ای اش را دارد


رئیس جمهور کوریای جنوبی می گوید، رهبر کوریای شمالی قصد دارد تا تمام ذخایر سلاح های هسته‌یی کشورش را از بین ببرد.

رئیس جمهور کوریای جنوبی گفته است، منظور کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی از تخریب ذخایر هسته‌یی آن کشور، در ابتدأ متوقف ساختن برنامه هسته‌یی و راکتی، سپس از بین بردن وسایل تولید مواد هسته‌یی و بلاخره تخریب همه سلاح‌های هسته‌یی موجود است.

مون جی ان رئیس جمهور کوریای جنوبی ماه گذشته میلادی با کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی در پیونگ‌یانگ ملاقات کرد و این سومین ملاقات میان دو رهبر در سال جاری میلادی بود.

مون جی ان گفته است که پیونگ یانگ برای دعوت از آگاهان بین المللی آماده است تا تخریب مکان آزمایش راکت های بالستیک را شاهد باشند در صورتیکه امریکا نیز برخی اقدامات را روی دست گیرد.

مون جی ان رئیس جمهور کوریای جنوبی با کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی
مون جی ان رئیس جمهور کوریای جنوبی با کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی

به گفته آقای مون، این اقدامات امریکا می‌تواند شامل خاتمه رسمی جنگ سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ میان دو کوریا و باز شدن راه برای کمک های بشر دوستانه به کوریای شمالی باشد.

رئیس جمهور کوریای جنوبی گفته است، خاتمه تنش‌ها میان دو کوریا به نوعی می‌تواند روابط دیرینه پرتنش میان واشنگتن و پیوینگ یانگ را نیز بهبود بخشد.

اما اظهارات مون جی ان باعث نگرانی مقام ها در امریکا شده است.

برخی‌ها گفته اند که بهبود روابط میان سوئل و پیوینگ یانگ قبل از خلع سلاح هسته‌یی شبه جزیره کوریا می‌تواند این روند را با تاخیر مواجه کند.

مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا اخیراً نارضایتی‌اش را در مورد یک پیمان نظامی میان کوریای شمالی و کوریای جنوبی ابراز کرد.

روی این پیمان در سومین ملاقات میان رئیس جمهور کوریای جنوبی و رهبر کوریای شمالی صحبت شد.

مقام ها در امریکا گفته اند که کار روی زمینه سازی برای دومین اجلاس میان رئیس جمهور دونالد ترمپ و کیم جونگ اون جریان دارد.

کوریای جنوبی نیز در این مورد ابراز خوشبینی کرده و گفته است که این ملاقات پس از انتخابات میان دوره‌یی ایالات متحده انجام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG