لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۲۲

عربستان سعودی و متحدان آن گفتند که به ختم جنگ یمن، متعهد اند


عربستان سعودی و متحدان آن یک روز پس از این‌که عملیات تازه را در شهر حُدیده آغاز کردند، گفتند که به ختم جنگ یمن، متعهد اند.

شهر حُدیده در یمن شهر مهم استراتژیک به شمار می‌رود که برای رساندن کمک‌های بشری به این کشور اهمیت زیاد دارد.

عربستان سعودی و متحدان آن در سال ۲۰۱۵ میلادی به خاطری در جنگ یمن دخیل شدند تا موقف رئیس جمهور عبدالربو منصور هادی را در مبارزه با شورشیان شیعه حوثی در شمال این کشور، تقویت نمایند.

نیروهای ائتلاف به رهبری سعودی روز پنجشنبه برای تصرف شهر استراتژیک حُدیده، افتاده در سواحل بحیره سرخ، عملیات نظامی را آغاز کردند.

یک منبع از این ائتلاف در صورت افشأ نکردن نامش به خبرگزاری فرانس پرس گفته که جنگ کنونی در شهر حُدیده عملیات نظامی نه، بلکه هدف آن کسب اطمینان از فعالیت بندر تجارتی این شهر می باشد.

منبع افزود ائتلاف در یمن، از نماینده سازمان ملل متحد برای این کشور، به مقصد کاهش تنش ها، شدیداً حمایت می کند.

نیرو های هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی روز یکشنبه در حمایت از قوای دولتی دهها بار بمباردمان کرده، زیرا که خط مقدم جنگ به سواحل شهر حُدیده خیلی نزدیک شده بود.

همزمان با این، نیرو های مخالف به سوی پوهنتون مرکزی شهر در حال پیشرفت بودند.

مسئولان شفاخانه ها گفتند که در این جنگ و درگیری ها ده‌ها عسکر و شورشی مخالف کشته شده اند.

نیرو های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی عملیات نظامی بر یمن را در آستانه آغاز گفتگوهای صلح به ابتکار سازمان ملل متحد در شهر ژنیو از ماه سپتمبر، متوقف نمودند.

اما تلاش‌ها برای گفتگو صلح در یمن بعد از آن به ناکامی انجامید که شورشیان گفتند، اگر سازمان ملل متحد برگشت آن‌ها به صنعا و انتقال جنگجویان زخمی شان را ضمانت نکند، به گفتگوهای صلح در ژنیو نمی پیوندد.

مقام‌های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی گفتند که اگر شورشیان حوثی یک بار دیگر از اشتراک در گفتگوهای صلح ابأ ورزند، آن‌ها برضد شان عملیات نظامی را آغاز می کنند.

اگر شورشیان حوثی یک بار دیگر از اشتراک در گفتگوهای صلح ابأ ورزند، آن‌ها برضد شان عملیات نظامی را آغاز می کنند.

این مقام ها افزودند، وضعیت بشری در یمن غیر قابل تحمل است و این ائیلاف متعهد است که این مناقشات هرچه زودتر پایان یابند.

XS
SM
MD
LG