لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۵ حمل ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۲۴

شورای صلح: در نشست مسکو طالبان را به مذاکره با حکومت تشویق می‌کنیم


شورای عالی صلح افغانستان می گوید در نشست مسکو تمرکز بیشتر آنان روی کشانیدن طالبان به میز مذاکره با حکومت خواهد بود.

حاجی دین محمد معاون و رئیس هیئت اشتراک کننده این شورا در نشست مسکو روز چهار شنبه «۱۶ عقرب ۱۳۹۷» به رادیو آزادی گفت که آنان در این نشست از نماینده‌های طالبان خواهند خواست تا دیگر از جنگ و خونریزی در افغانستان دست بردارند.

عزیزالله دین محمد
عزیزالله دین محمد

او افزود:

"آجندای ما این است تا زمینۀ این فراهم گردد که در افغانستان جنگ و خونریزی متوقف شود و برای این، خواست ما این خواهد بود که طالبان با ما در میز مذاکره بنشینند. برای مشکلات جاری راه حل مشترک دریابند."

بر اساس گزارش‌ها قرار است نشست مسکو به تاریخ نهم نوامبر سال روان میلادی به میزبانی روسیه در آن کشور برگزار گردد.

در این نشست از شورای عالی صلح افغانستان یک هیئت شش نفری به رهبری حاجی دین محمد معاون این شورا اشتراک خواهد کرد در تشکیل هیئت حبیبه سرابی، عطاالرحمان سلیم، عبدالخبیر اوچقون و دو تن از اعضای دارالانشای شورای عالی صلح شامل خواهند بود.

پس از این که وزارت خارجۀ افغانستان از عدم شرکت نمایندۀ حکومت این کشور در نشست مسکو خبر داد روز گذشته آژانس خبری رویترز به نقل از برخی مقامات روسیه نوشته که نماینده‌های طالبان روی اشتراک در این نشست موافقه نموده اند.

پیش از این در برخی گزارش‌ها گفته شده بود که روسیه از شماری از سیاسیون افغان به‌شمول حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان برای شرکت در این نشست دعوت کرده است.

​اما صبغت‌الله احمدی سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت که حکومت افغانستان در این نشست به خاطری شرکت نمی‌کند که در این نشست از طالبان به حیث یک گروه دعوت شده‌است.

در عین حال محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه افغانستان نقش روسیه را در روند صلح این کشور مهم عنوان کرده و ابراز امیدواری می‌کند تا نشست مسکو نتیجۀ چشم‌گیر در پیوند به روند صلح داشته باشد.

محمد آصف صدیقی
محمد آصف صدیقی

او افزود:

"من فکر می‌کنم که تا اندازۀ زیاد در کنار این که روی طالبان کار می‌‌کنیم مهم این هم است که ما چطور لابی خوب کرده بتوانیم بالای کشور روسیه که میزبان است و آن کشور را به این وادار نماید با همان طالبان که با آنان در تماس هستند وادار به صلح سازند چون نقش مهم در زمینه دارند."

اما با این همه ریاست اجرائیه افغانستان اظهار امیدواری کرده است که نشست مسکو راه‌گشای روزنه صلح این کشور باشد.

امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجرائیه به رادیو آزادی گفته است که شورای عالی صلح به نماینده‌گی از دولت افغانستان در نشست مسکو اشتراک خواهد داشت و تأکید کرده که از این نشست دستآوردهای خوبی را نیز انتظار دارند.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG