لینک های دستیابی پذیر

Breaking News

کمیسیون انتخابات تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را اعلان کرد


بر اساس اعلان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان ۵ ماه بعد یعنی در ۳۱ حمل سال ۱۳۹۸ انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

گلا جان عبدالبدیع صیاد رئیس این کمیسیون ناوقت روز شنبه در یک نشست خبری گفت که در باره بودجه، امنیت و امادگی‌های تخنیکی این انتخابات با جامعه جهانی و حکومت بحث دارند.

وی می‌گوید:

"در باره بودجه، امنیت انتخابات، ظرفیت‌های لازم با جامعه جهانی و دولت افغانستان بحث داریم، تا برای ما اطمینان داده شود که بتوانیم انتخابات ریاست جمهوری را در ۳۱ حمل برگزار کنیم."

براساس قانون انتخابات تاریخ انتخابات ریاست جمهوری ۱۸۰ روز قبل و تقویم انتخابات ۱۲۰ روز قبل از برگزاری انتخابات باید اعلان شود.

آقای صیاد می‌گوید که کار بالای تقویم انتخابات ریاست جمهوری جریان دارد و تا دو سه روز دیگر اعلان خواهد شد.

پیش از این وسیمه بادغیسی معاون این کمیسیون گفته است که روند ثبت نام کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری در ۲۴ قوس آغاز تا نهم ماه جدی ادامه خواهد داشت.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که در باره تاریخ انتخابات ریاست جمهوری با احزاب سیاسی، نهاد های مدنی و نهاد های ناظر انتخاباتی مشوره کرده‌اند.

به گفته این کمیسیون انتخابات شورای ولایتی نیز مطابق قانون همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار و انتخابات غزنی و شورا های ولسوالی ها پس از حل مشکلات آن برگزار خواهد شد.

با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری دیدار های چهره‌های سیاسی برای تعیین تکت های انتخاباتی نیز بیشتر شده‌است.

رئیس جمهور غنی نیز در مصاحبه با رسانه بلومبرگ امریکایی گفته‌است که در انتخابات اینده نامزد است تا کار های باقی مانده‌اش را تکمیل کند.

از سوی هم یوسف رشید رئیس اجراییوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا فیفا می‌گوید تاریخ که برای انتخابات ریاست جمهوری اعلان شده تا حدی عملی به نظر نمی‌رسد.

وی گفت:

"موارد تخنیکی و عملیاتی که در این روند به آن نیاز داریم و بالای شفافیت و سلامت انتخابات تاثیر دارد، ما کاملاً آماده کامل و کمیسیون به سادگی از انتخابات ولسی جرگه بگذرد و تاریخ که برای انتخابات ریاست جمهوری اعلان کرده‌اند به نظر ما بیشتر عملی به نظر نمی آید."

آقای رشید می‌گوید که باور مردم در انتخابات گذشته ریاست جمهوری متضرر شده و کمیسیون انتخابات باید با آوردن برخی تغییرات تلاش کند تا انتخابات آینده را شفاف برگزار نماید.

وی می‌گوید که این کمیسیون باید انتخابات ریاست جمهوری را با آمادگی کامل برگزار کند تا مشکلات انتخابات ۲۰۱۴ بار دیگر تکرار نشود.

نورالله شایان

XS
SM
MD
LG