لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۴ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۰۹

دیپلومات: حمایت ایران از طالبان در واقع انتقام‌گیری از ایالات متحده است


  • نشریۀ دیپلومات

نشریۀ دیپلومات به حمایت ایران از طالبان مسلح در افغانستان تمرکز کرده است.

به نوشته نشریه، این حمایت با آنکه محدود است، اما در واقع یک انتقام ایران از ایالات متحده امریکا به حساب میاید.

با این هم دیپلومات نوشته که درگیری‌های اخیر در ولایت‌های هرات و فراه که هم‌مرز با ایران استند، نگرانی‌ها را میان پالیسی‌سازان ایرانی در مورد بی‌ثباتی های افغانستان افزایش داده است.

در ادامه آمده که ایران با وجود نگرانی‌هایش، از طالبان حمایت کرده تا اهداف ایالات متحده در افغانستان را به چالش بکشد.

مایکل کوگلمن معاون در بخش آسیای "مرکز ولسن" به نشریۀ دیپلومات گفته که حمایت ایران از طالبان یک راه مؤثر برای آن کشور است تا از خروج امریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ انتقام گیرد.

دیپلومات: ایران با وجود نگرانی‌هایش، از طالبان حمایت کرده تا اهداف ایالات متحده در افغانستان را به چالش بکشد.
دیپلومات: ایران با وجود نگرانی‌هایش، از طالبان حمایت کرده تا اهداف ایالات متحده در افغانستان را به چالش بکشد.

ایالات متحده در ماه می امسال از توافق سه سال پیش هسته‌ای با ایران بیرون شد.

دیپلومات: ایران می‌خواهد در مذاکرات مشابه نشست مسکو، سهم داشته باشد.

​به نوشته دیپلومات، ایران با وجود حمایت محدود از طالبان، می‌خواهد در مذاکرات صلح مشابه نشست مسکو و اجلاس سازمان همکاری شانگهای به عنوان یکی از سهم‌داران صلح افغانستان شرکت کند.

نشریه در اخیر مطلب نوشته که باید به خاطر داشت: روابط امریکا و ایران شاید در ماه‌های آینده بدتر از حالا شود و افغانستان به حیث یک نقطه تقابل میان واشنگتن و تهران قرار گیرد.

  • روزنامه میلیتری تایمز

روزنامه میلیتری تایمز با عنوان "پس از جنگ هفده ساله، شمار زیادی از افغان‌ها، جنگ پایان ناپذیر را به گردن امریکا می‌اندازند" مطلبی را نشر کرده است.

روزنامه می‌نویسد: در ماه نوامبر سال ۲۰۰۱ میلادی هنگامی که نیرو های امریکایی با متحدین افغان‌شان وارد کابل شدند، شهروندان افغانستان آن‌ها را به چشم نجات دهنده‌گان می‌دیدند، اما ۱۷ سال پس از آن زمان، وضعیت امنیتی بدتر شده و شمار زیادی از افغان‌ها، امریکا را مسؤل می‌دانند.

در ادامه آمده است: امریکا در طویل‌ترین جنگش در افغانستان، دو هزار و ۴۰۰ نظامی‌اش را از دست داده و بیشتر از ۹۰۰ میلیارد دالر را چی در بخش نظامی و یا هم بازسازی و نوسازی افغانستان مصرف کرده است.

میلیتری تایمز همچنان می‌نویسد: امریکا برای آوردن صلح در افغانستان تعهد سپرده، اما این تلاش‌ها نتیجه نداده است و به دنبال وضعیت پیچیده در سال‌های اخیر، افغانستان تا هنوز مملو با تیوری‌های توطئه است.

میلیتری تایمز: امریکا در طویل‌ترین جنگش در افغانستان، دو هزار و ۴۰۰ نظامی‌اش را از دست داده‌است.
میلیتری تایمز: امریکا در طویل‌ترین جنگش در افغانستان، دو هزار و ۴۰۰ نظامی‌اش را از دست داده‌است.

روزنامه به‌عنوان یکی از تیوری‌ها، از این نام برده که برخی از مردم فکر می‌کنند: امریکا در چنین جنگی دراز مدت گیر نمانده، بلکه همه را از گذشته طرح‌ریزی کرده بود.

به باور نویسنده، شماری از شهروندان افغانستان، مسؤلیت وضعیت فعلی را بر حامد کرزی رئیس جمهور پیشین می‌اندازند و آنرا ثمرۀ آمدن امریکا به افغانستان می‌دانند.

سوپکو: افغانستان با گذشت هفده سال، تا هنوز ناتوان‌ترین، کم سوادترین و کشور مملو از فساد اداری است.

میلیتری تایمز همچنان نوشته که نه‌تنها افغان‌ها، بلکه جان سوپکو مفتش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان، ماه گذشته در ایالت اوهایو، بر کشورش انتقاد کرد.

به‌گفته آقای سوپکو، افغانستان با گذشت هفده سال، تا هنوز ناتوان‌ترین، کم سوادترین و کشور مملو از فساد اداری است.

روزنامه میلیتری تایمز از این یادآور می‌شود که نیرو های امریکایی و ناتو، مأموریت‌شان را در سال ۲۰۱۴ در افغانستان به پایان رسانیدند، اما طالبان مسلح همه روزه به حملات بر شهر ها و پوسته‌های محلی ادامه داده اند.

XS
SM
MD
LG