لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۵ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۲۳

هوا شناسی: در تناسب به سال گذشته در برخی مناطق بارنده‌گی‌های زیادی تخمین شده‌است


اداره ملی هوا شناسی افغانستان می‌گوید که در تناسب به سال گذشته امسال در برخی مناطق کشور بارنده‌گی‌های زیادی تخمین شده‌است.

اداره ملی هوا شناسی افغانستان میزان بارنده‌گی های امسال را در برخی مناطق کشور در تناسب به سال گذشته خوب ارزیابی می کند.

محمد نسیم مرادی آمر بخش پیشگویی اوضاع جوی این اداره روز شنبه به رادیو آزادی گفت که با وجود نگرانی های موجود در خصوص خشکسالی، بارنده‌گی های اخیر آن‌ها را تاحدی خوشبین ساخته‌است.

آقای مرادی میگوید که هرگاه در پایتخت و ولایات مرکزی و برخی از مناطق شمال بارنده‌گی‌ها خوب مدیریت گردد، نگرانی های موجود در خصوص خشک سالی تا اندازه کاهش پیدا می‌کند.

او افزود:

"در تناسب به سال قبل امسال میزان بارنده‌گی‌ها خوب تخمین شده‌است، اما این به مدیریت ضرورت دارد در مناطق مرتفع باید باید یخچال‌ها نگهداری شود و بندهای آب ساخته شود تا این‌که جلو خشک‌سالی هم با آن گرفته شود."

این اظهارات در حالی مطرح می‌گردد که هفته گذشته در کابل و برخی از ولایات باران و در برخی مناطق ولایات دیگر اولین برف بارید.

به اساس معلومات اداره ملی هوا شناسی افغانستان، میزان بارنده‌گی‌ها در ماه نومبر سال گذشته به صفر ملی‌متر می‌رسید اما تا یک ماه دیگر امسال به ۳ اعشاریه ۵ ملی متر پیشگویی شده‌است.

اما داره ملی هوا شناسی افغانستان، پائین رفتن سطح آب و افزایش نفوس در برخی ولایات بخصوص پایتخت را از عوامل میداند که ممکن تاثیر بارنده‌گی های امسال قابل توجه نباشد.

پییش از این، از خشکسالی ها نیز در کشور سخن گفته شده است اما حکومت از اتخاذ تدابیر، رساندن کمک ها غذایی و ذخیره کردن مواد در گدام ها خبر داده است.

هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری روز شنبه در یک نشست خبری گفت که برنامه های همه جانبه بخاطر رسیده‌گی به مشکل خشک‌سالی روی دست است.

با این همه اداره ملی حفاظت از محیط زیست در ارتباط به خوشبینی های اداره ملی هوا شناسی نظر دیگر دارد.

محمد کاظم همایون معاون این اداره به رادیو آزادی گفت که هرگاه بارنده‌گی‌ها در زمان معین آن صورت نگیرد مفاد ندارد.

او افزود:

"ما نمی‌توانیم که از همین حالا به‌خاطر بارنده‌گی‌ها خوشبینی نشان دهیم، بخاطریکه تخمین آن وجود دارد که با تغییر اقلیم بارنده‌گی ها صورت می‌گیرد اما در موسم و زمان معین آن نه، هرگاه در ماه های حوت، حمل و ثور بارنده‌گی نباشد به نظر ما بارنده‌گی نشده و حتی اثرات منفی هم دارد."

به گفته وی در برابر تغییرات اقلیم در کنار کانوانسیون های جهانی، تدابیر جدی دیگر نیز باید گرفته شود.

آقای همایون می گوید که مردم با استفاده اندک آب، استفاده کمتر از انرژی و حفاظت از ساحات سرسبز می‌توانند نقش شان را در برابر خشکسالی ادا نمایند.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG