لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۵۲

عبدالله: تمام گروه‌ها از راه سیاسی و صلح آمیز برای خواست‌های شان مبارزه کنند


رئیس اجرائیه حکومت از تمام گروه ها و حلقات می‌خواهد که از راه سیاسی و صلح آمیز برای بدست آوردن خواست‌های شان مبارزه کنند.

رئیس اجرائیه حکومت افغانستان می‌گوید که امیدوار است که تمام گروه ها و حلقات نخست در پروسه سیاسی شامل شده و پس از آن برای فکر و موقف شان از راه سیاسی و صلح آمیز مبارزه کنند.

عبدالله عبدالله در نشست با شماری از سفیران برخی کشورها و مسئولان امنیتی افغان در کابل گفت که به جز از انتخابات روند سیاسی جاری در افغانستان مشروعیت خود را از دست می‌دهد.

عبدالله عبدالله
عبدالله عبدالله

او افزود:

"راه ادامه روند سیاسی انتخابات و برگزاری انتخابات می‌باشد، وقتی اگر انتخابات را از سر راه بدور بکنیم تمام پروسه و راه را که طی کردیم مشروعیت خود را از دست میدهد، امیدواری ما طبعاً همین است که با هر فکر سیاسی، هرکسی در هر گوشی و تحت هر عنوان که است بیاید وارد پروسه سیاسی شود و در این پروسه برای فکر و نظر خود از طریق سیاسی و صلح آمیز مبارزه بکند."

آقای عبدالله بحث ها در مورد حکومت موقت را مردود و غیر عملی خوانده و گفت که مردم افغانستان نمی خواهند به عقب برگردند.

آقای عبدالله بحث ها در مورد حکومت موقت را مردود و غیر عملی خوانده و گفت که مردم افغانستان نمی خواهند به عقب برگردند.

به گفته وی به جز از انتخابات برای دوام پروسه سیاسی راه دیگر وجود ندارد و همه باید به این پروسه متعهد بمانند.

عبدالله عبدالله گفت این که افغان ها چرا تا این لحظه به صلح نرسیده اند و جنگ ادامه دارد عامل آن جنگ طلبی گروه‌های مسلح میباشد.

این در حالیست که پیش از این در نشست دوم پروسه کابل رئیس جمهور محمد اشرف غنی گفت بود که برای گفتگوهای صلح در یک چوکات سیاسی، طالبان به حیث یک گروه سیاسی به رسمیت شناخته شده و میتوانند دفتر باز کنند.

اما طالبان مسلح که جانب مهم جنگ با حکومت افغانستان میباشد، این حکومت را به رسمیت نه شناخته و تا حال از گفتگو با آن خود داری کرده و گفته است که هرگاه در مورد صلح گفتگو میکند با امریکا خواهد بود نه با حکومت افغانستان.

از سوی دیگر رنگین داد فرسپنتا مشاور سابق شورای امنیت ملی افغانستان میگوید که افغانستان و منطقه در حال تغییر است و افغانستان به طرف طالبانیزم روان است.

آقای سپنتا این اظهارات را در انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان که از سوی انستیتوت امنیتی و دفاعی افغانستان و هند فراه خوانده شده بود بیان کرد و گفت که افغان ها چه بخواهند یا نخواهند، این تغییر برگشت ناپذیر روان است.

اما با این همه و دیر صافی یکی از کارشناسان سیاسی افغان به این باور است که بدون موافقه میان حکومت و مخالفان مسلح ناممکن است که مخالفان مسلح وارد مبارزات صلح آمیز شوند.

ودیر صافی
ودیر صافی

او افزود:

"این پیشنهاد هیچ معنا ندارد، نه اشرف غنی و نه هم عبدالله از موقف شخصی شان فرمایش داده نمیتوانند که مخالفین بیایند و از راه سیاسی به قدرت برسند، تا زمانی که توافق روی آتش بس و ختم جنگ صورت نگیرد، این چنین چیزی ممکن نیست، بلکه راه حل مذاکرات سیاسی و گفتگو می‌باشد."

آقای صافی میگوید که این گونه اظهارات مقامات حکومت افغانستان کدام فایده ندارد، زیرا به گفته وی تا زمانی که گفتگوهای صلح به یک نتیجه نرسیده باشد گروه های مخالف حکومت به خصوص طالبان به مبارزه سیاسی و صلح آمیز حاضر نمیشوند.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG