لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۶ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۴۷

رئیس عمومی امنیت ملی: قوماندان علی‌پور با ضمانت آزاد گردید


مشرانو جرگه افغانستان روز سه شنبه مسئولان امنیتی را در پیوند به رهایی قوماندان علی پور مشهور به قوماندان شمشیر به نشست عمومی فرا خواند.

معصوم ستانکزی رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان می گوید، قوماندان علی پور که بالایش اتهام وارد بود با عزت بازداشت شد و دوباره با ضمانت آزاد گردید.

آقای ستانکزی این سخنان را روز سه شنبه در نشست عمومی مشرانو جرگه پس از آن مطرح کرد که رئیس و برخی اعضای این جرگه خواستار بازداشت دوباره علی پور شدند.

آقای ستانکزی همچنان گفت، علی پور مکلف است تا از راه‌های قانونی به اتهام‌های وارد شده به خودش وضاحت دهد.

معصوم ستانکزی
معصوم ستانکزی

او افزود:

"در بازداشت وی تمام اصول قانونی مراعات شده‌است، امنیت ملی بر اساس اطلاعات کشفی کار خود را انجام داد و او را عزت مندانه بازداشت کرده و آوردندش که تحت تحقیق قرار داشت، رهایی‌اش با ضمانت بالاحضار طوری است که یک شخص به تحقیق آورده می شود و با ضمانت رها می شود و مشکلات قانونی وجود ندارد، اما قانون باید عملی شود، این شخص به تحقیق و محکمه آورده خواهد شد و در این بخش هیچ شک وجود ندارد."

عبدالغنی علی پور مشهور به قوماندان شمشیر روز یک شنبه در غرب کابل از سوی نیرو های امنیتی بازداشت شد که این کار نیرو های امنیتی با واکنش تند طرفداران علی پور به همراه شد.

پس از بازداشت علی پور شماری از باشنده‌گان کابل در حمایت از او راه پیمایی کرده و خواهان آزادی وی شدند.

مشرانو جرگه افغانستان روز سه شنبه مسئولین نهاد های امنیتی را در پیوند به همین قضیه به نشست عمومی فرا خواند.

ویس احمد برمک وزیر داخله افغانستان در نشست عمومی روز سه شنبه مشرانو جرگه گفت، در جریان این راه پیمایی ۴۸ پولیس زخمی و ۱۲ پوسته‌ای مربوط به پولیس و اردوی ملی تخریب و به آتش کشیده شده اند.

آقای برمک می گوید، این راه پیمایی مطابق قانون با نهاد های امنیتی هماهنگ و تنظیم نشده بود.

آقای برمک می گوید، این راه پیمایی مطابق قانون با نهاد های امنیتی هماهنگ و تنظیم نشده بود.

اما راه پیمایان چنین ادعا ها را رد کرده و گفته اند، در جریان تظاهرات پولیس به روی تظاهر کنندگان شلیک کرده که در نتیجه این شلیک ها به گفته آنان ۴ تن کشته و بیش از ۵۰ تن دیگر زخمی شده اند.

امیر یگانه عظیمی یکی از این تظاهر کننده‌گان روز گذشته به رادیو آزادی گفته است، تظاهر کننده‌گان مسلح نبودند و عامل اصلی خشونت‌ها پولیس بود.

اما اختر محمد ابراهیمی معین امنیتی وزارت داخله روز گذشته در یک نشست خبری گفت که پولیس در جریان تظاهرات شلیک نکرده است.

آنچه به عنوان متن تعهد نامه علی پور به حکومت افغانستان، در رسانه های اجتماعی و برخی رسانه های محلی افغانستان نشر شده نشان می دهد که این قوماندان محلی در آن گفته است:

"در صورت که کدام کدام اشتباه نموده باشم امیدوارم مقام های جمهوری اسلامی افغانستان مورد عفو قرار دهد."

در تعهدنامه‌ی علی پور همچنان نگاشته شده است که وی حاضر شده تا تمام سلاح، مهمات و تجهیزات خود را راجستر نموده و یا هم به دولت تحویل دهد.

او در تعهد نامه گفته که آماده است تا در چوکات دولت به عنوان یک سرباز در مقابل دشمن از حاکمیت ملی دفاع نماید.

علی پور در بخشی از این تعهد نامه پذیرفته است تا با ضمانت بزرگان و موسفیدان تا زمان تکمیل شدن مراحل قانونی تحقیقات در کابل باقی بماند و روزمره به ارگان های امنیتی مراجعه کند.

این قوماندان محلی همچنان گفته است در صورت که ادعای از طرف مردم علیه او وجود داشته باشد حاضر است تا در نهادهای عدلی و قضایی جواب ارائه کند.

عبدالغنی علی پور که نزدیک به دو روز در توقیف امنیت ملی قرار داشت شام روز دو شنبه معاونیت دوم ریاست جمهوری با نشر یک اعلامیه از رهایی وی خبر داد.

در اعلامیه آمده است که سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور از علی پور و دیگران تقاضا کرده است تا شرایط حساس افغانستان را درک کنند و با حکومت همکار باشند.

فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه افغانستان در آغاز نشست عمومی روز سه شنبه پس از انتقاد برخی سناتوران در باره رهایی قوماندان علی پور و پیش از سخنرانی مسئولان امنیتی گفت، قوماندان عبدالغنی علی پور باید دوباره بازداشت شود تا در نهادهای عدلی و قضایی به گونه قانونی در باره اتهامات وارد شده به خود جواب دهد.

رئیس مشرانو جرگه در بخشی از صحبت‌هایش خطاب به سناتوران گفت:

فضل الهادی مسلمیار
فضل الهادی مسلمیار

او افزود:

"اگر شما تائید می کنید تصمیم من با جدیت این است که ما طرفدار رهایی یک مجرم نیستیم، خواست ما از مسئولین امنیتی، نهادهای عدلی و قضایی و لوی سارنوالی این است که علی پور را دوباره به محبس بفرستند، تائید است سناتور صاحبان؟."

بسیاری از سناتوران این خواست رئیس شان را تائید کردند.

قابل یادآوری است که پس از رهایی قوماندان علی پور وضعیت در ساحات که در آن راه پیمایی صورت گرفته بود به حالت عادی برگشته است.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG