لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۴۴

نیروهای امریکایی و چکی در مورد مرگ سرباز کماندوی افغان تحقیق می‌کنند


آرشیف

مقام‌های افغان گفتند، وحیدالله خان سرباز کماندوی افغان پس از تیراندازی بر گروهی از عساکر جمهوری چک دستگیر شد و به توقیفگاه نیروهای ناتو در غرب افغانستان تسلیم داده شد و در آنجا مورد لت و کوب قرار گرفت.

در حالی‌که تحقیقات در این مورد ادامه دارد، یک مقام امریکایی گفت یک تیم از قوای خاص که در تحویلدهی وحیدالله خان به توقیفگاه نیروهای نظامی جمهوری چک کمک کرده از افغانستان بیرون ساخته شده‌است.

نیویارک تایمز در این گزارش می‌نویسد، تا هنوز معلوم نیست که آیا کدام عسکر امریکایی و یا چکی در لت و کوب این کماندوی افغان، سهم داشته و یا نه؟

دگروال دف بولتر یک سخنگوی مأموریت حمایت قاطع در افغانستان تحقیقات در این ارتباط را تأیید کرد، اما از ارائه جزئیات در این مورد خودداری نمود.

دگروال بولتر در اعلامیۀ که روز دوشنبه به نشر رسیده گفته که نیروهای نظامی امریکا تحقیق می‌کنند تا مشخص سازند که آیا بدرفتاری صورت گرفته‌است یا نه.

یان پیسک سخنگوی وزارت دفاع جمهوری چک روز دوشنبه در ایمیل به پاسخ رونامه نیویارک تایمز گفت:

"ما این چنین اتهامات را قویاً رد می‌کنیم که گویا نیروهای نظامی چک در مرگ این سرباز کماندوی افغان سهم داشته‌اند."

آقای پیسک افزود:

"تحقیقات به معیارهای معین آن در رابطه با این حمله ادامه دارد و همه جوانب در طی مراحل این تحقیقات سهیم اند."

مقام‌ها گفتند، وحید الله خان ۱۹ ساله در ۲۲م ماه اکتوبر بر گروهی از عساکر چکی در پایگاه نظامی شیندند هرات تیراندازی کرد که در نتیجه آن تورن توماش پروخاز که عسکر چکی مأموریت حمایت قاطع بود، کشته و دو سرباز دیگر این کشور زخمی شدند.

مقام‌های افغان گفتند، وحیدالله سرباز کماندوی افغان پس از چند ساعت حمله توسط قوای افغان دستگیر و به توقیفگاه نیروهای خارجی تسلیم داده شد.

این مقام‌ها گفته‌اند که هنوز نیمه شب نگذشته بود که این سرباز کماندو دوباره به قوای افغان تسلیم داده شد، ولی او لت و کوب شده بود و در حالت بی‌هوشی بسر می‌بُرد.

به گفته مقامات، وحید الله خان پس از زمان کوتاه جان داد.

وکیل احمد کرُخی یک عضو شورای ولایتی هرات به رادیو آزادی گفت، آن‌ها نمی‌دانند که وحید الله را سربازان چکی لت و کوب کرده‌اند و یا امریکایی؟

آقای کرُخی افزود، چگونه ما بدانیم که این سرباز شکنجه شده‌است او پیش از این‌که به قوای افغان تسلیم داده شود، لت و کوب شده بود.

نیویارک تایمز، تصاویری از جسد وحیدالله را از خانوادۀ او به دست آورده‌است.

سعید رحمن پدر این عسکر افغان می‌گوید، زمانی‌که ما جسد وی را پیش از خاکسپاری شست و شو می‌دادیم، علایم مرمی وجود نداشت. اما در بدن وی آثار لت و کوب دیده می‌شد.

حیات الرحمن برادر وحیدالله گفت، برادرش در حدود ۱۳ ماه در صفوف نیروهای کماندوی اردوی ملی فعالیت می‌کرد.

وحیدالله پس از فراغت از مکتب در ولسوالی کوت ننگرهار مصروف دهقانی بود.

زمانی‌که جنگجویان گروه تندرو موسوم به دولت اسلامی یا داعش منطقه را تصرف کردند به صفوف اردو پیوست.

حیات الرحمن برادر وحیدالله گفت:

"هیچ کسی برای ما پاسخ نمی‌دهد که چه واقع شده، هیچ کسی برای ما نمی‌گوید که کی او را دستگیر کرده و چه کسی وی را به نیروهای خارجی تسلیم داده‌است."

خانواده این سرباز افغان تکذیب کرد که پسر‌ شان با طالبان ارتباط داشت.

XS
SM
MD
LG