لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۵ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۳۶

ارزیابی والیان در "برنامه رقابتی آنلاین" چه تأثیرات دارد؟


اداره مستقل ارگان های محلی یک برنامه رقابتی آنلاین را به راه انداخته تا مشخص شود که والیان افغانستان تا چه حد کارهای مفید انجام داده اند و مردم تا چه اندازه از کار کردهای والی‌ها راضی اند.

تشویق بیشتر والیان به وظیفه، رقابت برای کارهای مفید، جمع آوری نظریات مردم نسبت به کار کردهای والیان، فعالیت والیان در بخش حکومت‌داری خوب، از بین بردن فاصله میان مردم و ادارات محلی و مساوات میان پروژه‌های انکشافی در ولایات از مواردی اند که اداره مستقل ارگان‌های محلی می خواهد از طریق آنلاین نظریات مردم را در باره آن‌ها جمع آوری کند.

سید شاه سقیم سخنگوی این اداره روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت، در این برنامه آنلاین از مردم خواسته شده تا به والیان رأی دهند.

سید شاه سقیم
سید شاه سقیم

آقای سقیم می‌گوید، این برنامه هفته گذشته آغاز شده و تا دو هفته ادامه خواهد داشت.

او افزود:

"در مرحلۀ اول ۳۴ تن از والیان در رقابت بودند که از این میان ۱۵ تن از والیان بر اساس رأی بیشتر به مرحله دوم راه یافتند، رقابت میان این پانزده تن ادامه دارد و در هفته آینده از میان پانزده والی ۳ یا ۵ والی به مرحله بعدی خواهند رفت و بعداً بر اساس رای مردم این والی‌ها خواسته خواهند شد و از کار کرد‌های‌ شان ستایش صورت خواهد گرفت."

اداره مستقل ارگان‌های محلی می‌گوید، از طریق این برنامه تجارب و نظریات والیان در باره انکشاف متوازن نیز شریک خواهد شد.

اخیراً این برنامه در صفحات اجتماعی به خصوص فیسبوک در افغانستان مورد بحث قرار گرفته است که برخی کاربران فعالیت شماری از والی‌ها را می‌ستایند و تعدادی دیگر از والی‌ها انتقاد هم می‌کنند.

کارشناسان اجتماعی می‌گویند، ارزیابی والی‌ها از طریق آنلاین یک کار معتبر نیست.

ضیا شمس یکی از این کارشناسان می‌گوید، در این برنامه ممکن مخالفان یک والی رأی منفی دهند و حامیان‌اش رای مثبت.

ارشیف
ارشیف

او افزود:

"بهتر خواهد بود که بدون این برنامه برای تشویق و ارزیابی والی‌ها برنامه های دیگر واقعی نیز داشته باشیم تا از نزدیک به گونه شفاف و مطمئین فعالیت والی ها را ارزیابی کنیم و فواید آن این خواهد بود که تمام مردم در آن اشتراک کنند و به دور از اشتباه و بی اعتمادی به والی ها رای دهند، ما بیش از ۵۰ فیصد به برنامه کنونی باورمند نیستیم."

به گفته آقای شمس، برنامه‌های دیگر علمی و معیاری وجود دارند که با استفاده از آن می‌توان کار کردهای والی‌ها را ارزیابی کرد.

این اولین باری است که در افغانستان کارکردهای والیان از طریق آنلاین مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG