لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۳ ثور ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۳۹

پبشنهادات یک جنرال امریکایی در پیوند به استخدام و آموزش نیروهای افغان!


یک جنرال امریکایی می گوید، اگر برای حل چالش‌های که نیرو‌ های امنیتی افغان در ارتباط به استخدام و آموزش، به آن مواجه اند، اقدام فوری اتخاذ نشوند، تلفات این نیرو‌ها از کنترول خارج خواهد شد.

نیرو‌ های نظامی ناتو درسال ۲۰۱۴ میلادی به ماموریت‌ شان در افغانستان پایان داده و مسئولیت تأمین امنیت افغانستان را به طور کامل به نیرو‌های امنیتی افغان (اردو و پولیس ملی) سپردند.

از آن زمان به اینسو، هزاران سرباز پولیس و اردو ملی افغان کشته و زخمی شدند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در این اواخر گفت، از آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی به این طرف که قوای افغان مسئولیت‌های امنیتی کشور‌شان را به عهده گرفته اند، اضافه از ۲۸۵۰۰ سرباز کشته شده اند.

این اولین باریست که رئیس جمهور افغانستان شمار تلفات نیرو‌های امنیتی افغان را اعلان می کند.

محمد اشرف غنی
محمد اشرف غنی

جنرال کینت مک کینزی که دیروز در کمیته خدمات نظامی مجلس سنای امریکا صحبت می کرد گفت، اگر به حیث قوماندان عمومی قوای مرکزی امریکا تعیین شود، با جنرال اسکات میلر قوماندان ماموریت قاطع و نیرو ها امریکایی در افغانستان یکجا برنامه های استخدام و آموزش نیرو های امنیتی افغان را بازنگری کرده و روی حل مشکلات شان کار می کنند.

اما سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در ارتباط به اظهارات جنرال کینت مک کینزی گفت، وزارت دفاع افغانستان در ارتباط به پروسه استخدام کدام مشکلی ندارد، اما تائید کرد که در عرصه تعلیم و تربیه سربازان و آموزش آنها به چالش های روبه رو اند.

غفور احمد جاوید
غفور احمد جاوید

غفور احمد جاوید گفت:

"ما برای استخدام معیار های جدید را در نظر گرفته و پروسه بایومتریک تطبیق می شود. اما آنچه ما به آن نیاز داریم تجهیزات و کمک در پروسه تعلیم و تربیه است. شما می بیند که یک عسکر پس از سه ماه، شش ماه و یا نُه ماه آموزش به میدان جنگ فرستاده می شود."

جنرال کنیت مک کنزی گفت، روی این موضوع باید دقت شد که افغانها برای انجام ماموریت نیرو ها شان، چه آماده گی می گیرند. وی افزود، نیرو های افغان خوب می جنگند، اما اگر مشکلات و چالش های آنها حل نشود، جلوگیری از تلفات آنها خیلی دشوار خواهد بود.

این جنرال نیروهای بحری در مجلس سنا امریکا گفت، قوای امنیتی افغان تاهنوز نمی توانند به طور استوار در برابر جنگجویان طالبان بی‌ایستند.

شمار جنگجویان طالبان در افغانستان به ۶۰ هزار می رسند که در این اواخر به طور ثابت به پیشرفت های نایل آمده اند.

جنرال مک کنزی اضافه کرد، اگر نیرو های امینتی افغان در این مقطع زمانی تنها رها شوند، فکر نمی کند که از کشور شان دفاع کرده بتوانند و پیروز شوند.

اما او نگفت که نیرو های نظامی امریکایی تا چه زمانی در افغانستان باقی می مانند.

جنرال کنیت مک کنزی
جنرال کنیت مک کنزی

رئیس جمهور و اکثر اعضای کانگرس امریکا این مضوع را پنهان نمی کنند که از جنگ کنونی در افغانستان خسته شده اند.

در این جنگ تقریباً میلیاردها دالر مصرف شده است.

همزمان جنرال جوزیف دانفورد رئیس کمیته لوی درستیزان نیرو های مسلح امریکا در این اواخر گفته که جنگ افغانستان به بن بست مواجه شده است.

جنرال مک کنیزی هم این موضوع را تکرار کرد و ابراز امیدواری نمود که تلاش های جاری صلح برای پایان جنگ افغانستان نتیجه بدهد.

اگر جنرال کینت مک کینزی به این مقام تائید شود، او جانشین جنرال جوزف ووتل خواهد شد که به تقاعد سوق شده است.

XS
SM
MD
LG