لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۱۸

علت افزایش حملات علیه طالبان مسلح در افغانستان چیست؟


کشته شدن ملا عبدالمنان یک قوماندان مهم طالبان در هفته گذشته در اثر یک حمله هوایی نیروهای امریکایی در ولایت هلمند و افزایش حملات بر ضد این گروه نشان می دهد که هدف آن حاضر ساختن این گروه برای مذاکرات است.

مقامات افغان و امریکایی می گویند، حملات بر ضد طالبان به خاطر آن افزایش یافته است تا موقف قوی حکومت افغانستان را در مذاکرات احتمالی با این گروه نشان دهد.

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان که روز چهارشنبه در پاکستان با مقامات آن کشور گفتگو کرد و اکنون به افغانستان رفته است در هفته گذشته به رسانه پی. بی. اس امریکا گفت که برای رسیدن به توافق صلح در افغانستان عجله دارد و خوب خواهد بود اگر یک توافق صلح قبل از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان صورت بگیرد.

به نوشته آژانس خبری رویترز، گرچه مقامات امریکایی از اعلان تقسیم اوقات ختم ماموریت در افغانستان خودداری می کنند، اما برخی مقامات افغان نگرانی از آن دارند که امریکا می خواهد هرچه زودتر از طولانی‌ترین جنگ تاریخ خود خارج شود.

سکات میلر قوماندان نیروهای امریکایی و ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان برای پیروزی در این جنگ از نیرو‌های افغان خواسته است تا عملیات‌های تهاجمی بر ضد طالبان را افزایش دهند.

یونس فکور کارشناس مسایل سیاسی نیز به این باور است که حکومت افغانستان و امریکا فشار‌های دیپلوماتیک و نظامی را بر طالبان افزایش داده‌اند:

"امریکایی‌ها دو تکتیک را بر گزیده اند. یک حملات شدید بالای سنگر‌های آن‌ها (طالبان) ادامه دارد، کشته شدن ملا عبدالمنان آخوند، هدف قرار دادن مرکز تعلیم و تربیه آنها در ولسوالی سنگین و بعد از حمله بالای ملا‌ها در کابل، حکومت عملیات خود را از حالت دفاعی به تعرضی تغییر داده است، حالا عقب طالبان می گردد. دوم، پاکستان هم فشار امریکایی‌ها را بالای خود احساس کرده است. بالای طالبان از چندین جهت فشار است."

این در حالیست که وزارت دفاع افغانستان می گوید، در دو هفته گذشته ۱۶۱ حمله هوایی را بر ضد طالبان انجام داده است.

غفور احمد جاوید سخنگوی این وزارت به آژانس خبری رویترز گفته است که در جریان این عملیات‌ها تعدادی زیاد قوماندانان طالبان کشته و مراکز آموزش آنها ازبین رفته اند.

غفور احمد جاوید
غفور احمد جاوید

به گفته وی به شمول مواد مخدر منابع تمویل طالبان نیز هدف قرار داده شده است.

مقامات افغان و غربی هشدار داده اند که با خارج شدن به عجله ۱۴ هزار نظامی امریکایی از افغانستان، از سال ۲۰۱۵ به اینسو نیروهای افغان ماهانه بطور اوسط شش صد تن تلفات داشته و این مسئله نیروهای افغان را با مشکلات مواجه ساخته است.

یک دیپلومات خارجی در کابل به آژانس خبری رویترز گفته است، تصور می شود که تلاش‌های دپیلوماتیک صلح و فشار‌ها بالای طالبان باید زود نتیجه دهد، در غیر آن کاسه صبر واشنگتن در مورد جنگ افغانستان لبریز خواهد شد.

XS
SM
MD
LG