لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۶ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۲۸

حکومت افغانستان تلاش می‌کند که از مسیر راه لاجورد به آسیانه میانه وصل شود


حکومت افغانستان تلاش می‌کند که به زودترین فرصت زمینه انتقال کالاهای تجارتی را از طریق مسیر راه لاجورد آغاز کند.

کارشناسان عضو موافقت‌نامه «راه لاجورد» در ولایت هرات برای مدت دو روز روی تسریع روند اجرای این موافقت‌نامه گفت‌وگو می‌کنند.

پس از برگزاری نشست در ترکمنستان، این دومین نشست به سطح کارشناسان کشورهای عضو این موافقت‌نامه می‌باشد.

توافق‌نامه، ایجاد این راه سال گذشته در حاشیه نشست ریکا در ترکمنستان به امضا رسید.

کشورهای افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه از طریق موافقت‌نامه «راه لاجورد» به هم دیگر وصل خواهند شد.

حسن سروش، رئیس همکاری‌های اقتصادی وزارت امور خارجه می‌گوید که تلاش‌می‌کنند که از طریق راه لاجورد هزینه و زمان ترانزیت بین کشورهای ذینفع این پروژه را کاهش بدهند.

او افزود:

"تلاش‌های ما هم به سمت رقابتی ساختن مسیر راه لاجورد است، امیدوار هستیم تا چند سال آینده شاهد کاهش حد اقل هزینه ترانزیت و همچنان زمان ترانزیت از مسیر راه لاجورد باشیم."

بندر تورغندی در هرات و آقینه فاریاب مسیر وصل افغانستان به راه لاجورد می‌باشد.

امام محمد وریماچ، معین وزارت ترانسپورت می‌گوید که هفته آینده یک محموله بازرگانی را به گونه‌ی آزمایشی از طریق راه لاجورد به ترکیه صادر می‌کنند.

او افزود:

"هفته آینده بتوانیم یک محموله ده کانتینر از بندر تورغندی به سیستم تیر روان بکنیم به طرف کشور ترکیه و این محموله توسط شرکت های ترانسپورتی افغانستان انتقال داده می‌شود."

محمد آصف رحیمی والی هرات بهره گیری از تسهیلات و امکانات راه لاجورد را در راستای افزایش حجم داد و ستد تجارتی افغانستان موثر می‌داند.

آصف رحیمی والی هرات
آصف رحیمی والی هرات

او افزود:

"هم مواد خام از کشورها ارزانتر میتواند که به هرات، کندهار و سایر نقاط افغانستان برسد و هم صادرات زراعتی، صادرات صنعتی و صادرات معدنی افغانستان را می تواند به خارج افغانستان انتقال بدهد."

افغانستان کشوری محاط به خشکه می‌باشد و به گفته‌ی یونس قاضی‌زاده، کارشناس اقتصادی در هرات، افغانستان تلاش می‌کند تا از طریق راه لاجورد به آب‌های آزاد و صل شود و میزان وابستگی خود در بخش ترانزیت از کشورهای همسایه بکاهد.

حدود دو هزار سال قبل لاجورد ولایت بدخشان به کشورهای آسیای میانه و اروپا صادر می‌شد و به همین خاطر، این مسیر به نام «راه لاجورد» مسمی شده است.

افغانستان تنها نیازمند ساخت و اعمار جاده و راه آهن در داخل این کشور است.

گزارش: شاه‌پور صابر

XS
SM
MD
LG