لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۲۶

وزارت دفاع امریکا می‌گوید یک پرواز "فوق العاده" را در فضای اوکراین اجرأ کرد


وزارت دفاع امریکا می گوید که یک پرواز "فوق العاده" را به روز پنجشنبه در فضای اوکراین تحت یک معاهده بین المللی نظامی نظارتی اجرا کرد.

در حالی که پس از تقابل روسیه و اکراین در بحیره سیاه، تنش میان دو کشور افزایش یافته است، وزارت دفاع امریکا شام دیروز در یک بیانیه اعلان کرد که یک پرواز "فوق العاده" را در فضای اوکراین اجرأ کرده‌است.

درین بیانیه گفته شده است، ایالات متحده امریکا و متحدین اش یک پرواز فوق العاده را تحت معاهده آسمان باز اجرا کردند تا تعهد شان را در قبال اوکراین و دیگر کشور های شریک یک بار دیگر نشان بدهند.

سی و چهار کشور که معاهده آسمان باز را امضا کرده اند از سال ۲۰۰۲ میلادی به اینطرف طیاره های نظارتی بدون اسلحه را به فضای یک دیگر فرستاده اند.

چنین پروازها به طور عادی از قبل تنظیم می شوند.

این پیمان همچنان پرواز های فوق العاده و از قبل تنظیم نشده را نیز اجازه می دهد در صورت که دو طرف روی آن توافق کنند.

وزارت دفاع امریکا در بیانیه اش گفته است که حمله غیر منتظره روسیه بالای کشتی های اوکراین در بحیره سیاه یک نمونه از فعالیت فزاینده تحریک آمیز و تهدید کننده از جانب روسیه به حساب می آید.

درین بیانیه آمده است، ایالات متحده خواهان رابطه بهتر با روسیه است اما این کار تا زمانی ممکن نیست که اقدامات غیرقانونی و بی ثبات کننده روسیه در اوکراین و دیگر جاها ادامه داشته باشد.

به اساس گزارش "CNN" پنتاگون همچنان در نظر دارد که یک کشتی جنگی خود را به بحیره سیاه بفرستد.

پنتاگون
پنتاگون

خبرگزاری تاس گزارش داده است که کنستانتین کوساچیف رئیس کمیته امور بین المللی مشرانو جرگه پارلمان روسیه گفته است که حضور نظامی امریکا در بحیره سیاه، تنش را در منطقه افزایش خواهد داد.

این خبرگزاری همچنان گزارش داده است که ویکتور بونداریف رئیس کمیته دفاعی و امنیتی مشرانو جرگه پارلمان روسیه جا به جایی احتمالی کشتی های نیروی بحری امریکا در بحیره سیاه را قدرت نمایی خوانده است.

روسیه در ماه مارچ سال سال ۲۰۱۴ میلادی، شبه جزیره کریمیای اوکراین را جز قلمروش ساخت و سپس جنگ در شرق اوکراین میان قوای دولتی این کشور و جدایی طلبان طرفدار روسیه آغاز شد.

تنش میان اوکراین و روسیه در ۲۵ ماه نومبر پس از آن تشدید یافت که نیرو های روسیه بالای کشتی های قوای بحری اوکراین در بحیره سیاه در نزدیک کریمیا آتش گشودند، سه کشتی را ضبط کردند و ۲۴ عمله این کشتی ها را بازداشت نمودند.

روسیه با وجود تقاضا های بین المللی، این شهروندان اوکراین را تا هنوز رها نکرده است.

XS
SM
MD
LG