لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۴۶

فوزیه کوفی می‌گوید که به هدف عدالت خواهی یک وکیل مدافع خارجی گرفته‌است


فوزیه کوفی عضو ولسی جرگه افغانستان می‌گوید که به هدف عدالت خواهی یک وکیل مدافع خارجی گرفته‌است.

فوزیه کوفی عضو ولسی جرگه افغانستان می‌گوید که ارگان‌های عدلی و قضایی در کشور تا حال به اتهام‌های وارد شده بر وی از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی رسیده‌گی نکرده است و به همین خاطر وکیل مدافع خارجی گرفته است.

خانم کوفی روز پنجشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که هرگاه به مشکل‌اش در افغانستان رسیده‌گی نکند به جهانیان مراجعه می‌کند.

هرگاه به مشکل‌اش در افغانستان رسیده‌گی نشود به جهانیان مراجعه می‌کند.

او افزود:

"چرا وکیل مدافع خارجی گرفته‌ام، این بخاطریکه شما شاهد استید که چهار ماه من ارگان‌های عدلی و قضایی را تجربه کردم، چند بار به محاکم و لوی سارنوالی رفتم، اما نتیجه نداشت، من فکر می‌کنم که در قضیه تحقق عدالت یک مقدار فشارهای بین المللی لازم است، با آن که افغانستان کانوانسیون‌های حقوقی جهانی را امضا کرده است اما باز هم نیاز به فشارهای بین المللی است."

خانم کوفی این را نیز گفت که برای ادعای حیثیت خود در لوی سارنوالی بالای عبدالعزیز آریایی رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی و دو تن از افراد مسلح در بدخشان دعوا باز کرده است که وی بخاطر سلیقه‌های شخصی و سیاسی به اتهام جرم نا معلوم اسم وی را از لیست بیرون کرده است.

این در حالیست که کمیسیون شکایات انتخاباتی به تاریخ ۲۰ اسد سال جاری به اساس شکایت‌های رسیده به آن کمیسیون نام‌های ۳۵ تن را از لیست کاندیدان بیرون کرد که در این میان نام فوزیه کوفی نماینده مردم بدخشان نیز وجود داشت.

ما در این خصوص به گرفتن نظر تازه کمیسیون شکایات انتخاباتی موفق نشدیم اما قبلاً این کمیسیون گفته بود که به اساس اسناد شماری از وکلا که بازهم خود را برای انتخابات ولسی جرگه کاندید کرده بودند نام‌های‌ شان را بخاطر دست داشتن در غصب زمین، داشتن افراد مسلح غیر مسئول، و به اتهام دست داشتن در ناامنی‌ها از لیست کاندیدان بیرون کرده است.

پس از این فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی کاندیدان یاد شده بارها اعتراض کردند و فیصله صورت گرفته در مورد‌شان را غیر قانونی و غیر عادلانه خواندند.

خانم کوفی در ولسی جرگه فعلی رئیس کمیسیون امور زنان و حقوق بشر جامعه مدنی می باشد.

خانم کیم وکیل مدافع خارجی خانم کوفی در این نشست خبری گفت:

"من زیاد خوشحال استم که وکیل خانم کوفی استم، این قضیه بسیار مهم و اساسی است و به حمایت ما ضرورت بود، و ضرور است که به آن رسیده‌گی شود."

جمشید رسولی
جمشید رسولی

اما جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان در مورد اظهارات فوزیه کوفی به رادیو آزادی گفت:

"لوی سارنوالی افغانستان درخواستی اینها را گرفته است و قضیه شان تحت تحقیق و بررسی ما قرار دارد."

خانم کوفی این را نیز می‌گوید که برای به‌دست آورن باور از دست رفته مردم باید در اعلام نتایج نهایی انتخابات از دقت کار گرفته شود اما به گفته وی انتخابات در ولایت بدخشان باید از سر برگزار گردد.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG