لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۳۰ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۱۱

عملیات جستجو و نجات افراد متاثر از آتشفشان و سونامی اخیر در اندونیزیا ادامه دارد


تلاش‌های ماموران عملیه نجات برای یافتن افرادی که در نتیجه وقوع آتشفشان و بروز سونامی اخیر در اندونیز متاثر شده‌اند، ادامه دارد.

تلاش‌های ماموران عملیه نجات برای یافتن افرادی که در نتیجه وقوع آتشفشان و بروز سونامی اخیر در اندونیز متاثر شده‌اند، ادامه دارد.

شاهدان عینی این رویداد گفته اند، در نتیجه این سونامی که ناوقت روزشنبه رخ‌داد صدها خانه، هوتل و دفاتر دولتی زیر آب شده‌است.

به گفته مقامات اداره رویدادهای طبیعی اندونیزیا در نتیجه وقوع این آتشفشان و به تعقیب آن بروز سونامی، حداقل ۲۸۰ تن هلاک و حدود بیش از هزار تن زخمی شده اند.

کارشناسان می گویند، احتمال دارد علت بروز این سونامی، وقوع آتشفشانی باشد که در تنگه سوندا، در جزیره کاراکاتو صورت گرفت و باعث لرزش زمین شد.

به گفته مقامات اندونیزیا، این سونامی درست بیست و چهار دقیقه بعد از وقوع آتشفشان صورت گرفته است.

رئیس جمهور اندونیزیا روز دوشنبه از منطقه پاندی گلانگ که از سونامی متاثر شده است، بازدید کرد.

جوکو ویدودو رئیس جمهور اندونیزیا در صحبت با آژانس خبری رویترز و سایر رسانه‌ها گفت، تا هنوز تحقیقات در مورد علت این سونامی ادامه دارد:

جوکو ویدودو رئیس جمهور اندونیزیا
جوکو ویدودو رئیس جمهور اندونیزیا

"ما نمی‌توانیم تا هنوز در مورد علت سونامی بطور نهایی صحبت کنیم، شاید دلیل آن زلزله باشد، ما از منبع آن اطلاع نداریم. تحقیقات در این مورد ادامه دارد. ادارۀ هواشناسی و زمین شناسی در آینده سیستم های تشخیص را فراهم می کنند، تا قبل از وقوع توفان‌ها هشدار دهند."

رئیس جمهور اندونیزیا با ابراز تأثر از این رویداد به ادارات حکومت آن کشور دستور داده است، که تلاش های شان‌را افزایش داده، در تشریک مساعی با هم کار کنند.

اداره رویدادهای طبیعی اندونیزیا گفته است، احتمال دارد که تعداد قربانیان و زخمی‌های این رویداد از این هم بیشتر شود.

به گفته این اداره، در نتیجه این سونامی که جزایر سوماترای جنوبی و مناطق غربی جاوا را متاثر ساخت، بیش از ۱۱۶۰۰ تن از مناطق اصلی شان بی‌جا شده‌اند.

در ماه سپتمبر سال جاری میلادی نیز در نتیجه وقوع زلزله و بروز سونامی در شهر پالو و جزیرۀ سولاویسی در اندونیزیا، بیش از دو هزار و پنجصد تن هلاک شدند.

XS
SM
MD
LG