لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۴ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۱۰

لوکانگ: ملل‌متحد می‌تواند به شرط عدم مداخله در امور چین از سین‌کیانگ دیدن کند


آرشیف، لوکانگ سخنگوی وزارت خارجۀ چین

چین می‌گوید، به مقام‌های سازمان ملل‌متحد، خبرنگاران و متخصصین اجازه می‌دهد تا به ایالت سین‌کیانگ بروند و وضعیت مردم در محل را از نزدیک ببینند به شرطی که مقام‌های سازمان ملل‌متحد در امور داخلی چین مداخله نکنند.

این را لوکانگ، سخنگوی وزارت خارجۀ چین به روز دوشنبه گفت.

پیش از این سخنان لوکانگ، میچل باچله، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل‌متحد در ماه دسمبر پارسال گفته بود می‌خواهند برای‌شان اجازۀ سفر به این محل داده شود تا در مورد گزارش‌ها در بارۀ نگهداری اقلیت مسلمانان اویغور در کمپ‌های بازآموزی تحقیق کنند.

آرشیف، میچل باچله، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل‌متحد حین سخنرانی در یک نشست در جنیوا
آرشیف، میچل باچله، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل‌متحد حین سخنرانی در یک نشست در جنیوا

سین‌کیانگ با افغانستان و پاکستان مرز مشترک دارد.

گزارش‌های زیادی سال گذشته در مورد آنچه تخطی جدی از حقوق بشری اقلیت مسلمانان اویغور در آنجا خوانده شده، پخش شد.

سخنگوی وزارت خارجۀ چین افزوده‌است، درِ سین‌کیانگ به روی همه باز است.

او گفته که به تمامی کسانی که بخواهند از این منطقه دیدار کنند، به شمول مقام‌های سازمان ملل‌متحد خوش آمدید می‌گویند.

اما به‌گفتۀ لوکانگ، شرط‌شان اینست که بازدید کننده‌ها به قوانین و مقررات چین احترام و نیز تمامی طرزالعمل‌های مسافرت را رعایت کنند.

لوکانگ هم‌چنان هشدار داده که متخصصین و شهروندان خارجی به شمول مقام‌های سازمان ملل‌متحد نباید در امور داخلی چین مداخله کنند.

وزارت خارجۀ چین همواره ادعا کرده‌است که از دیدار خبرنگاران و مقام‌های خارجی از سین‌کیانگ استقبال می‌کند، اما در بسیاری موارد دیده شده‌است که خبرنگاران پس از ورود به این منطقه دستگیر شده‌اند، یا تحت تعقیب پولیس قرار گرفته‌اند و یا نتوانسته‌اند از وضعیت اویغور‌ها و برخورد با آن‌ها در کمپ‌ها گزارش تهیه کنند.

چین از دیر زمان به این‌سو تحت عنوان مبارزه با تروریزم و جدایی طلبی مقررات شدید را بالای مسلمانان در سین‌کیانگ وضع کرده‌است و مقررات پولیس در این منطقه ظرف سال‌های اخیر شدیدتر شده‌است.

ادارۀ حقوق بشر سازمان ملل‌متحد به این باور است که حدود یک میلیون اویغور و دیگر مسلمانان اقلیت ترک تبار در کمپ‌های بازآموزی سین‌کیانگ نگهداری می‌شوند.

فعالان حقوق بشر می‌گویند، جوانان اقلیت‌های قومی در این منطقه که ریش طویل داشته باشند و یا صورت‌شان پوشانیده شده باشد، به اتهام تخطی از مقررات تحت توقیف قرار می‌گیرند.

XS
SM
MD
LG