لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۴ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۴۲

ترمپ: ساختن دیوار در سرحد مکسیکو از بحران امنیتی و بشری جلوگیری می‌کند


آرشیف، دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در سرحد این کشور با مکسیکو

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا ادعا کرده که بحران بشری در سرحد امریکا با مکسیکو ادامه دارد.

رئیس جمهور دونالد ترمپ در یک سخنرانی تلویزیونی که سه شنبه شب از قصر سفید انجام شد گفت، اگر دیوار در سرحد با مکسیکو ساخته شود، از یک بحران امنیتی و بشری در امریکا جلوگیری خواهد شد.

آقای ترمپ افزود که رفت و آمد مهاجرین غیر قانونی از طریق این سرحد، عامل اساسی افزایش جرایم جنایی و استفاده مواد مخدر در امریکا به حساب می‌آید.

وی در بخشی از سخنرانی‌اش گفت:

"هموطنانم امشب من با شما صحبت می‌کنم زیرا بحران فزاینده بشری و امنیتی در سرحد جنوبی ما وجود دارد. مامورین گمرکات و گزمه سرحدی هر روز با هزاران مهاجر غیر قانونی که تلاش می‌کنند وارد کشور ما شوند برخورد می‌کنند.ما برای نگهداری آن‌ها جای نداریم و نه هم راهی برای برگشتاندن‌شان وجود دارد. امریکا با افتخار از میلیون‌ها مهاجر قانونی استقبال می‌کند اما تمام امریکاییان از مهاجرت‌های غیر قانونی که از کنترول خارج است متأثر اند. این مشکل به منابع عامه آسیب می‌رساند و میزان کار و بار و دستمزد را کاهش می‌دهد. این مشکل نسبت به هر کس دیگر بر امریکاییان افریقایی الاصل و امریکاییان لاتین تأثیر ناگوار بر جا می‌گذارد."

رئیس جمهور ترمپ در ادامه گفت، چقدر دیگر خون امریکاییان بریزد که کانگرس وظیفه خود را انجام بدهد.

دونالد ترمپ از کانگرس خواهان ۵.۷ میلیارد دالر برای اعمار دیوار مرزی شده‌است.

وی در زمان کمپاین انتخاباتی‌اش گفته بود که دیواری در سر حد با مکسیکو می‌سازد که پول آن را مکسیکو بدهد.

مکسیکو از این کار انکار کرده‌است.

رئیس جمهور ترمپ در نظر دارد که به روز پنج‌شنبه از سرحد میان امریکا و مکسیکو دیدن کند.

دموکرات‌ها در کانگرس امریکا گفته‌اند که دونالد ترمپ برای ترسانیدن مردم به هدف بهره برداری سیاسی تلاش می‌کند.

اختلاف دموکرات‌ها با قصر سفید بر سر تامین بودجه ساخت دیوار در سرحد میان امریکا و مکسیکو از حدود بیست روز به اینطرف سبب تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال آمریکا شده است.

با این تعطیلی، مامورین شماری از وزارت‌های مهم امریکا مانند وزارت‌های خزانه، عدلیه و امنیت داخلی ایالات متحده خانه نشین شده‌اند.

دموکرات‌ها در کانگرس امریکا از ترمپ خواسته‌اند که به تعطیلی قسمی دولت فدرال امریکا خاتمه داده و حقوق صدها هزار کارمند را اجرا کند.

نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان امریکا می‌گوید که بحث‌ها با رئیس جمهور ترمپ روی ساخت دیوار مرزی ادامه خواهد یافت.

آرشیف، نانسی پلوسی حین سخنرانی در واشنگتن
آرشیف، نانسی پلوسی حین سخنرانی در واشنگتن

خانم پلوسی در پاسخ به سخنرانی دونالد ترمپ گفت:

" حقیقت این است که زنان و اطفال در سرحد یک تهدید امنیتی نیستند، آنها یک چالش بشری استند، یک چالش که در نتیجه پالیسی‌های ظالمانه و غیرمفید رئیس جمهور ترمپ عمیقتر شده است. واقعیت این است که رئیس جمهور ترمپ باید به گروگان گیری مردم امریکا پایان بدهد، به ایجاد بحران خاتمه بدهد و باید دولت را دوباره بگشاید."

از سوی دیگر چک شومر رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنای امریکا گفت، رئیس جمهور دونالد ترمپ از این سخنرانی در جهت ایجاد بحران و ترس استفاده کرده تا توجه را از آشفتگی در اداره‌اش به سوی دیگر جلب نماید.

آقای ترمپ هشدار داده‌است که در راستای ساخت دیوار مرزی از صلاحیت‌های کار خواهد گرفت که رئیس جمهور می‌تواند از آن در حالات اضطراری استفاده کند.

وی جمعه گذشته گفته بود شاید وضعیت اضطراری را اعلام کند.

به اساس گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، اداره دونالد ترمپ درین مورد جدی به نظر می‌رسد.

درین گزارش گفته شده‌است که وکلای قصر سفید و وزارت‌های دفاع و امنیت داخلی امریکا برای بررسی جنبه حقوقی این مسئله دیدار کرده‌اند.

در امریکا درین مورد بحث می‌شود که آیا رئیس جمهور از این صلاحیت برخوردار است یا خیر؟

در امریکا آخرین بار در سال ۱۹۵۲ میلادی،در زمان ریاست جمهوری هری ترومن که این کشور با کوریا در جنگ بود، وضعیت اضطراری اعلام شده بود.

اما کانگرس در سال ۱۹۷۶ میلادی قانون وضعیت اضطراری را تصویب کرد و صلاحیت‌های رئیس جمهور درین مورد محدود شد.

این قانون به اعضای کانگرس صلاحیت داد که از اعمال رئیس جمهور نظارت کنند و حتی فرمان رئیس جمهور در رابطه به اعلام وضعیت اضطراری را رد نمایند.

دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان امریکا اکثریت استند.

در صورتی‌که رئیس جمهور ترمپ وضعیت اضطراری را در سرحد جنوبی امریکا اعلام کند، کانگرس پانزده روز فرصت دارد که روی آن رأی گیری نماید.

اگر به وضعیت دموکرات‌ها در کانگرس نگریسته شود، رد اعلام وضعیت اضطراری دور از امکان نیست.

ترمپ در آن زمان باید به اعضای کانگرس قناعت بدهد که به اعلام وضعیت اضطراری نیاز بود.

XS
SM
MD
LG