لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۰۸

نگرانی مردم و مقامات در پیوند به افزایش ناامنی‎ها در شاهراه شبرغان-مزار شریف!


شاهراه شبرغان - مزارشریف

اعضای شورای ولایتی جوزجان هشدار می‌دهند که اگر به‌خاطر تأمین امنیت شاهراه شبرغان-مزار شریف توجه نشود، این شاهراه به زودی به روی رفت و آمد کارمندان دولتی مسدود خواهد شد.

شیر محمد نور عضو شورای ولایتی جوزجان امروز پنحشنبه «۲۰ جدی ۱۳۹۷» به رادیو آزادی گفت که شب گذشته طالبان بالای پوسته امنیتی سه توت واقع ولسوالی فیض‌آباد حمله کرده ۴ پولیس ملی را کشته، ۵ تن دیگر را زخمی ساخته و دو تن دیگر را با خود بردند.

نور گفت در این درگیری که از آغاز شب شروع شده بود تا صبح ادامه یافته طالبان یک تانک هاموی پولیس را نیز با خود برده‌اند.

وی می‌گوید:

"شاهراه شبرغان-مزار در این روزها تحت تهدید بلند امنیتی قرار گرفته است، ما پیش از این بارها به مقامات محلی و مرکز پیشنهاد کرده بودیم که تا هنوز هیچ توجه نشده‌است. اگر وضعیت به همین قسم ادامه پیدا کند تمام ولسوالی‌های کنار شاهراه مانند ولسوالی چهاربولک بلخ و فیض‌آباد جوزجان نیز سقوط خواهند کرد."

اعضای شورای ولایتی جوزجان می‌گویند که شاهراه عمومی شبرغان-مزار در این روزها به میدان جنگ طالبان و نیروهای امنیتی تبدیل شده‌است.

انجنیر عبدالرحمان محمودی معاون والی جوزجان نیز تأیید می‌کند و می‌گوید که طالبان هر روز در این مسیر پوسته‌ها را هدف قرار داده و تانک‌ها را در روی سرک آتش می‌زنند و این کار طالبان سبب شده تا سرک قیر صدمه ببیند.

معاون والی جوزجان گفت که آن‌ها بار بار این موضوع را با مقامات مرکزی در میان گذاشته اند، ولی تا هنوز وعده‌های داده شده عملی نگردیده‌است.

آرشیف، عبدالرحمن محمودی معاون والی جوزجان

معاون والی جوزجان در این مورد افزود:

"باز هم یک بار دیگر مجدداً پیشنهاد می‌نمائیم که حکومت مرکزی در این باره باید تصمیم جدی بگیرد و یک عملیات وسیع را در شاهراه شبرغان-مزار به راه بیندازد و اگر نه ولسوالی‌های پنج‌گانه ما نیز سقوط خواهند کرد."

در همین حال شماری از راننده‌گان موترهای مسافربری هشدار می‌دهند تا زمانی‌که امنیت این شاهراه تأمین نشود به اعتصاب کاری دست خواهند زد.

اعضای شورای ولایتی جوزجان می‌گویند، تنها شاهراه شبرغان-مزار در این اواخر شاهد نا‌امنی‌ها نبوده، بلکه راه شبرغان-میمنه و شبرغان-سرپل نیز نا امن شده و روز گذشته در مسیر شاهراه شبرغان-سرپل نیز دزدان مسلح یک موتر نوع ۴۰۴ را توقف داده تمام پول نقد و دارایی‌های مسافرین را از نزد‌شان گرفتند.

راننده‌گان مسیر راه میمنه-شبرغان می‌گویند با خروج از دروازه عبوری شهر میمنه جنگ و ناامنی‌ها آغاز می‌شوند.

به‌گفته این راننده‌گان، طالبان در فاصله بین میمنه-اندخوی در چندین جای پوسته‌های تلاشی ایجاد کرده مسافرین را از موتر پائین می‌کنند و با خود می‌برند.

گزارش: عالم رحمانیار

XS
SM
MD
LG