لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۰۶

بارش برف و امیدواری‌ها برای کاهش شدت خشکسالی در افغانستان!


بارش برف در شهر کابل

کابل و چندین ولایت دیروز یکبار دیگر شاهد برفباری بود و توقع می‌رود که این برفباری امروز نیز در چندین ولایت افغانستان ادامه یابد.

مردم امیدوار هستند که در نتیجه این برفباری‌ها خشکسالی در افغانستان که از چندین سال ادامه داشته، کاهش یابد.

افغانستان در سال‌های اخیر از خشکسالی بسیار رنج دیده‌است. تنها سال گذشته حدود سه صد و پنجاه هزار نفر از اهالی غور و بادغیس عمدتاً به علت خشکسالی منازل شان را ترک گفته به مناطق دیگر کوچیدند.

اما وزارت انرژی و آب افغانستان این برفباری را مفید ولی غیر کافی دانسته می‌گوید که برفباری با تأخیر آغاز شد.

انجنیر خان محمد تکل معین بخش آب این وزارت شب گذشته به رادیو آزادی گفت:

"اگر این برفباری‌ها یک ماه قبل آغاز می‌شد بهتر می‌بود البته بارش مفید است ولی در ماه‌های آینده تقریباً یک یا دو ماه بعد باران داریم. این باران به آب‌های سطحی تبدیل و به شکل سیلاب سرازیر می‌شود. چون افغانستان برای ذخیره آب‌ها بندهای کافی ندارد این آب‌ها از افغانستان خارج می‌شوند. به این معنی که ما شش یا چهار ماه آب خواهیم داشت و بعد از آن آب نخواهیم داشت."

بسیاری افغان‌ها با نشر عکس‌های برفباری در شبکه‌های اجتماعی ابراز امیدواری کرده‌اند که خشکسالی خاتمه یابد.

خشکالی میلیون‌ها افغان را متأثر ساخته است
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

انجنیر تکل معین وزارت انرژی و آب تأیید می‌کند که اکثر آب‌های افغانستان ضایع می‌شود ولی می‌گوید که آن‌ها سعی می‌کنند که جریان آب را مدیریت کنند.

وی افزود:

"ما برنامه‌های برای آینده می‌سازیم. ما کوشش می‌کنیم که این حالت را کنترول کنیم و مقداری کم آب را که داریم تنظیم کنیم. تغییرات اقلیمی البته که است ولی ما کوشش می‌کنیم که آب‌های را که داریم مدیریت کنیم و آن‌ها را طبق قوانین بین‌المللی مهار سازیم."

بخش همآهنگی کمک‌های بشری ملل متحد در هفته جاری گفت که در سال ۲۰۱۸ سه صد و چهل سه هزار نفر به علت خشکسالی و جنگ در داخل افغانستان بیجا شده‌اند.

گزارش‌ها می‌رسانند که بالعموم در میان بیجا شدگان سال ۲۰۱۸ تعداد کسانی بیشتر بود که به علت خشکسالی مناطق خود را ترک گفته‌اند.

بیشترین بیجا شدگان خشکسالی از ولایت بادغیس هستند.

طبق آمار وزارت مهاجرین و عودت کنندگان ۳۸ هزار خانواده در بادغیس و غور به علت خشکسالی به مرکز قلعه نو و هرات کوچیده‌اند.

XS
SM
MD
LG