لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۴ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۰۶

امریکا و پولند ماه آینده نشست جهانی را در باره شرق میانه برگزار می‌کنند


مایک پومپیو وزیر خارجه ایالات متحدۀ امریکا

وزیر خارجه امریکا دیروز گفت، ایالات متحده و پولند قرار است نشستی بین المللی را در ماه آینده روی مسایل شرق میانه برگزار کنند که در آن راه‌های ایجاد فشار بر ایران را دنبال خواهند کرد.

مایک پومپیو به خاطر به کشورهای شرق میانه سفر کرده که به متحدین ایالات متحده پس از تصمیم تکان دهندۀ دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا مبنی بر خروج نیروهای این کشور از سوریه، اطمینان بدهد.

این تصمیم رئیس جمهور دونالد ترمپ موجی از نگرانی‌ها را در میان کشورهای عرب و اسرائیل موجب شده که امکان گسترش نفوذ ایران در آن‌ها ممکن است.

ایالات متحدۀ امریکا و پولند در یک اعلام مشترک گفتند، وزرای خارجه از اطراف جهان برای اشتراک در نشست بین‌المللی سیزدهم و چهاردهم ماه فبروری در وارسا پایتخت پولند دعوت خواهند شد.

مایک پومپیو این مطلب را در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز بیان کرد و گفت:

"از آسیا، افریقا، از کشورهای نیم کره غربی و هم‌چنان اروپا و شرق میانه همه گردهم آمده روی صلح و ثبات شرق میانه، آزادی و امنیت در این ساحه و یک عنصر مهمی، تمرکز می‌کنند که اطمینان دهد ایران اثر بی‌‌ثبات‌ کنندۀ در منطقه ندارد."

اما در اعلامیه مشترک در این مورد بطور واضح بر ایران اشاره نکرده و گفته که اجلاس روی ایجاد یک شرق میانۀ صلح آمیز و با ثبات تمرکز می‌کند.

در اعلامیه هم‌چنان گفته شده که وزرای اشتراک کننده در این نشست در باره سلسله از مسایل شامل تروریزم، تندروی، انکشاف و گسترش راکت، تجارت و امنیت بحری و تهدیدها از سوی گروه‌های نیابتی در منطقه، سخنرانی خواهند کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا تأیید کرد که پولند مانند دیگر کشورهای اروپایی حمایت خود را از موافقتنامه اتُمی که امریکا از آن خارج شده، اعلان کرده‌است.

اما به گفته او، نشست وارسا یک سگنال مهم را می‌فرستد که کشورها با طرز دید متفاوت در مورد موافقتنامه اتُمی کشورهای مقتدر جهان با ایران، هم می‌توانند که برای حل سایر مسایل مهم در منطقه گردهم آیند.

پولند یکی از متحدین امریکا است که نسبت به قدرت‌های بزرگ اروپایی "جرمنی و فرانسه" روابط بهتری با اداره رئیس جمهور دونالد ترمپ دارد.

ترمپ در اواخر ۲۰۱۸ تعزیرات جدید را بر ایران وضع کرد، اما کشورهای غربی که باور دارند ایران بر اساس موافقتنامه اتُمی پیش نرفته است، از این اقدامات ترمپ حمایت نکردند.

ایران تا هنوز در مورد تصمیم امریکا مبنی بر برگزاری نشست بین‌المللی دنبال کننده راه‌های ایجاد فشار بر آن کشور، واکنشی نشان نداده‌است.

XS
SM
MD
LG