لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۳۱

شماری از شهریان کابل: اقدامات اخیر وزارت داخله سبب بهبود نسبی امنیت شده‌است


آرشیف، پولیس در حال تلاش یک شخص در کابل

پس از اقدامات اخیر وزارت داخله در پیوند به غاصبین زمین، زورمندان، تفنگداران غیر مسئول، آشوب‌گران و افراد بی‌اعتنا در برابر قانون، باشنده‌های کابل می‌گویند این عمل باعث شده تا آنان از تأمین امنیت این شهر مطمئن شوند.

برخی از آنان روز دوشنبه «۲۴ جدی ۱۳۹۷» در صحبت با رادیو آزادی با بیان این‌که در این روزها امنیت این شهر نسبتاً بهتر شده ابراز امیدواری کردند که این روند برای دراز مدت ادامه داشته باشد.

آنان افزود:

"محمد داوود استم یکی از شهروندان کابل خواست من از دولت همین است که گزمه‌ها را در کوچه‌ها بیشتر بسازد تا دزدی و سرقت کم شود."

"ابوبکر زلاند استم این‌که این‌ها لیستی از سارقین و دزدان را منتشر کرد بسیار خوش شدیم و فکر می‌کنم تا حدی امنیت شهر منظم شده و برخی از آنان را دستگیر هم کرده‌اند، اگر حکومت در تصمیم‌اش جدی باشد ما هم همکار‌شان استیم."

شماری از باشنده‌های کابل می‌گویند، پس از تاریک شدن هوا از ترس سارقین و افراد بی‌بند و بار به سختی می‌توانستند در کوچه و پس‌کوچه‌های کابل گشت‌‌وگذار کنند.

سرقت‌های مسلحانه، دزدی وسایط نقلیه، آدم‌ربایی، جیب‌زنی و ایجاد وحشت از مواردی اند که همواره باشنده‌های شهر کابل از آن ابراز نگرانی کرده‌اند.

آنان می‌گویند در این اواخر نگرانی آنان از این بابت کمتر شده و از وزارت داخله می‌خواهند که در اقدام تازه‌اش در مورد قانون شکنان جدی باشد.

این در حالیست که وزارت داخله افغانستان به تازه‌گی از تغییر شیوه برای ایجاد امنیت باشنده‌گان کابل خبر داده‌است.

این وزارت لیست تمامی از افرادی که خلاف قانون عمل کرده‌اند و از مردم باج‌گیری می‌کنند یا هم مرتکب نقض قانون شده‌اند را نشر کرده و از مردم خواست تا در بازداشت آنان پولیس را همکاری کنند.

جدیداً وزارت داخله هم‌چنان دستور داده که هیچ فرد حق حمل سلاح‌های سنگین در شهر را ندارد.

نصرت رحیمی معاون سخنگوی این وزارت می‌گوید که اقدامات وزارت داخله در خصوص ناقضین قوانین گام‌های عملی را نیز در پی دارد.

آرشیف، نصرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان
آرشیف، نصرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان

وی گفت:

"هر بخش که انتشارات شده‌است و یا امر صادر شده‌است در هر بخش آن اقدام عملی هم صورت گرفته است و اطمینان هم این است که در هر زمینه که اقدام صورت می‌گیرد برای دراز مدت و گام عملی خواهد بود."

اقدامات اخیر وزارت داخله برعلاوه مردم با استقبال گرم شورای ملی و برخی نهاد‌های حقوق بشری نیز مواجه شد.

برخی از اعضای ولسی جرگه افغانستان در نشست عمومی روز دوشنبه این جرگه نیز از این اقدام وزارت داخله پشتیبانی کرده گفتند که امیدوارند تا این همه جنبه نمایشی نداشته و محدود به شهر کابل نماند.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG