لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۵۹

مقامات: در اثر حملات هوایی تلفات سنگین به مخالفین مسلح در بادغیس وارد شده‌است


آرشیف

نیروهای افغان و خارجی حملات هوایی را به هدف سرکوب مخالفان مسلح دولت در ولسوالی جوند ولایت بادغیس انجام داده‌اند.

جمشید شهابی، سخنگوی والی بادغیس می‌گوید که در نتیجه این عملیات ۱۹ مخالف مسلح و ۱۰ عضو گروه داعش کشته شدند و در حدود ۴۰ عضو گروه داعش اسیر گرفته شده‌اند.

وی گفت:

"زندان مخالفین مسلح دولت را هم شکسستاندند که در نتیجه ۱۰ تن از جنگجویان داعش و ۱۸ تن جنگجوی طالب کشته شدند. در حدود ۴۰ تن از جنگجویان داعش را نیروهای مشترک افغان و خارجی اسیر گرفتند."

جونداز ناامن‌ترین ولسوالی‌های ولایت بادغیس می‌باشد. این ولسوالی در حدود ۱۸۰ کیلومتر از شهر قلعه‌نو مرکز ولایت بادغیس فاصله دارد

شماری از اعضای شورای ولایتی بادغیس می‌گویند که از چند سال به این‌سو، راه‌های ارتباطی ولسوالی جوند در کنترول مخالفان مسلح قرار دارد و به همین دلیل زندانی برای نگهداری اعضای گروه داعش آماده کرده بودند.

فرید اخیزی، عضو این شورا می‌گوید مخالفان مسلح جنگجویان داعش را از ولایت‌های شمالی افغانستان به ولسوالی جوند انتقال داده بودند.

وی گفت:

"طالب‌ها آن هم زمانی که به توان خود می‌بییند که مناطق بیشتری تحت کنترل دارند ساحه را می‌توانند که حفاظت کنند. کسانی که آن‌ها در بند قرار دارند یا داعش یا کسانی که دیگری باشند. به آن خاطر این مناطق امن فکر کرده‌اند یعنی توان‌شان بود که این جا نگهداری کنند."

در چند ماه گذشته حملات مخالفان مسلح در بخش‌های از ولایت بادغیس به شمول ولسوالی‌های قادس و آب کمری افزایش یافته است. اما به گفته شورای ولایتی بادغیس، کمک هوایی برای نیروهای افغان در هنگام حملات مخالفان مسلح نمی‌رسد.

محی الدین کریمی، فعال مدنی در بادغیس تأکید دارد که نیروهای خارجی باید در تمام مناطق ناامن بادغیس عملیات‌های را به هدف سرکوب مخالفان مسلح دولت راه اندازی کنند:

"نیروهای حمایت قاطع و نیروهای هوایی در آن جا می‌روند، عملیات می‌کنند که داعش از زندان طالبان نجات می‌دهند، این خود بحث نگرانی است بین مردم. واقعاً خودما به تشویش شدیم که بحث مبارزه با تروریزم است، مبارزه با کسانی که ضد دولت است، باید در همه نقاط بادغیس همزمان عملیات بکنند و تصفیه بکنند."

مقامات محلی بادغیس اطمینان می‌دهند که به زودی عملیات گسترده پاکسازی در ولسوالی جوند به ویژه در منطقه زندان مخالفان مسلح برای جنگجویان داعش راه اندازی خواهد شد.

منابع مردمی در بادغیس مدعی هستند که که مخالفان مسلح در بخش‌های تحت حاکمیت‌شان در بادغیس زندان‌های شخصی دارند و اسیران‌شان را در این زندان‌ها شکنجه می‌کنند و باید این زندان‌ها نیز مسدود شود.

مخالفین مسلح دولت تاکنون در این مورد تبصره نکرده اند.

شاه پورصابر، هرات

XS
SM
MD
LG