لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۳۱

قرار است رؤسای جمهور ترکیه و روسیه در مسکو با هم دیدار کنند


آرشیف/ رؤسای جمهور روسیه و ترکیه

قرار است رؤسای جمهور ترکیه و روسیه امروز در مسکو با هم دیدار کنند.

انتظار می‌رود که گفتگوهای رؤسای جمهور روسیه و ترکیه روی ایجاد زون امنیتی در شمال سوریه که از سوی ترکیه پیشنهاد شده‌است متمرکز باشد.

کرملین پیش از ملاقات پوتین و اردوغان در یک بیانیه گفت که آن‌ها در کنار بحث روی راه حل نزاع سوریه در مورد همکاری میان روسیه و ترکیه در بخش‌های تجارت، اقتصاد، فرهنگ و امور بشری نیز گفتگو خواهند کرد.

روسیه از حکومت بشارالاسد رئیس جمهور سوریه حمایت می‌کند و ترکیه از آنعده جنگجویان که در برابر قوای حکومت سوریه می‌جنگند پشتیبانی می‌نماید.

روسیه و ترکیه پس از آن توافق کردند که عملیات زمینی را در سوریه هماهنگ سازند که دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در ماه دسمبر پارسال به طور ناگهانی اعلان کرد که حدود دو هزار نظامی امریکایی را از سوریه خارج خواهد کرد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به روز دوشنبه این هفته گفت که با ولادیمیر پوتین همتای روسی‌اش در مورد ایجاد یک زون امنیتی در شمال سوریه که کنترول آن در دست ترکیه باشد گفتگو خواهد کرد.

کردهای سوریه متحد امریکا که کنترول بسیاری از مناطق شمال سوریه را در دست دارند این طرح را رد کرده اند.

آن‌ها ترس دارند که ترکیه بر قلمرو شان عملیات تهاجمی را راه اندازی خواهد کرد.

رجب طیب اردوغان تهدید کرده بود که کشورش دست به این عملیات تهاجمی خواهد زد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه

​اردوغان کردهای سوریه را متهم کرده که با کردهای به‌گفته وی تروریست در ترکیه ارتباط دارند.

نیرو های کردی سوریه به دنبال اعلان دونالد ترمپ در خصوص خارج ساختن نظامیان ایالات متحده از سوریه در معرض خطر قرار گرفته اند.

آ‌ن‌ها اخیراً از حکومت سوریه خواستند که در برابر عملیات احتمالی نظامی ترکیه همرای‌شان همکاری کند و راه شهر منبج را به‌روی نیرو های حکومت سوریه گشودند.

منبج یک شهر کلیدی در شمال سوریه به حساب میآید و کنترول‌اش در دست قوای کردی است.

کرملین از ورود نیرو های رژیم بشارالاسد برای اولین بار در شش سال گذشته به شهر منبج استقبال کرده‌است.

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه هفته گذشته، طرح مستقر شدن قوای نظامی ترکیه در سراسر مناطق شمال سوریه را رد کرد و گفت که حکومت سوریه باید کنترول شمال این کشور را در دست بگیرد.

XS
SM
MD
LG