لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۶ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۰۳

قدرت‌های اروپایی به هدف ادامه تجارت با ایران یک میکانیزم جدید را ایجاد کردند


در حالی‌که تحریم های امریکا بر ایران در جایش باقیست، قدرت‌های اروپایی به هدف ادامه تجارت با ایران از ایجاد یک میکانیزم جدید خبر می‌دهند.

قدرت‌های اروپایی با وجود تحریم های امریکا بر ایران، یک میکانیزم جدید را به هدف ادامه معاملات تجارتی با این کشور ایجاد کرده اند.

ایالات متحده امریکا بر متحدین اروپایی اش فشار آورده و از آن‌ها خواسته است که معاملات شان را با ایران توقف دهند.

اما بر اساس میکانیزم جدید که از سوی بریتانیا، فرانسه و جرمنی ترتیب شده‌است، شرکت های اروپایی بدون آن که تعزیرات امریکا را دور زنند می‌توانند که با ایران وارد داد و ستد تجارتی شوند.

بر اساس میکانیزم جدید که از سوی بریتانیا، فرانسه و جرمنی ترتیب شده‌است، شرکت های اروپایی بدون آن که تعزیرات امریکا را دور زنند می‌توانند که با ایران وارد داد و ستد تجارتی شوند.
بر اساس میکانیزم جدید که از سوی بریتانیا، فرانسه و جرمنی ترتیب شده‌است، شرکت های اروپایی بدون آن که تعزیرات امریکا را دور زنند می‌توانند که با ایران وارد داد و ستد تجارتی شوند.

یک هدف دیگر این طرح، حفظ موافقتنامه اتمی ایران خوانده شده است.

این موافقتنامه در سال ۲۰۱۵ میلادی میان ایران و شش قدرت بزرگ جهان به امضأ رسید.

وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه و جرمنی به روز پنجشنبه در بخارست پایتخت رومانیا از میکانیزم جدید موسوم به انستیکس استقبال کردند.

این سه کشور تلاش کرده اند که در اعلامیه مشترک‌شان نگرانی احتمالی واشنگتن را درین زمینه کم سازند.

در اعلامیه گفته شده است که انستیکس در چارچوب استنداردهای عالی بین المللی، در راستای مبارزه با پولشویی و جلوگیری از منابع تمویل تروریزم عملی خواهد شد.

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه پس از نشست دیروز گفت که طرح جدید یک اقدام سیاسی است و هدف آن مصئون ساختن شرکت‌های اروپایی است.

جرمی هنت وزیر خارجه بریتانیا گفت که این سه کشور در قسمت فرستادن ضروریات بشری، دوا، وسایل زراعتی و اشیای مورد نیاز روزانه به ایران با تهران مشترکاً کار می کنند.

د برتانیا د بهرنیوچارو وزیر جیریمي هَنټ
د برتانیا د بهرنیوچارو وزیر جیریمي هَنټ

​آقای هنت افزود که تغییر در چگونگی تحریم های وضع شده بر ایران یک اقدام مهم است اما هنوز هم کار های زیادی باقی مانده که باید انجام شوند.

ایران در برابر این اعلامیه با احتیاط واکنش نشان داده است.

  • عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران گفته است، باید انتظار بکشیم و ببینیم که این سیستم جدید نتیجه می دهد یا خیر؟

عراقچی که از مذاکره کننده های مهم موافقتنامه اتمی ایران بود به تلویزیون دولتی آی آر آی بی گفته است، این یک کار ستودنیست که اتحادیه اروپا در برابر تحریم های امریکا اقدام می کند.

XS
SM
MD
LG