لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲ اسد ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۴۵

نیویارک تایمز: در جریان چند ماه اخیر حملات تروریستی در کابل کاهش یافته است


نمای از شهر کابل

هفته نامه امریکایی واشنگتن اگزماینر در شماره اخیر خود به اظهارات زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان اشاره کرده که گفته است، برای رسیدن به یک توافق صلح قبل از دایر شدن انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان تلاش می کند.

آقای خلیل‌زاد روز جمعه در جریان صحبت در انستیتوت صلح در واشنگتن گفت، وقت کافی موجود است و او باور دارد که در این مدت یک توافق صلح ممکن است.

  • هفته نامه واشنگتن اگزماینر

هفته نامه واشنگتن اگزماینر با اشاره به این اظهارت می نویسد، زلمی خلیل‌زاد امیدوار است که قبل از تدویر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یا اطراف درگیر جنگ به توافق صلح برسند و یا هم حداقل در گفتگوهای صلح به اندازه پیشرفت صورت بگیرد که زمینه را برای انتخابات با اعتبار فراهم کند.

اما واشنگتن اگزماینر یادآوری می کند که در مذاکرات هیئت امریکایی با نماینده‌گان طالبان حکومت افغانستان حضور ندارد.

هفته نامه از قول زلمی خلیل‌زاد می نویسد که گفته است، گفتگو‌ها بین افغان‌ها باید به‌زودی آغاز شود تا افغان‌ها خود بتوانند برای آینده کشور‌شان یک پلان بسازند.

هفته نامه واشنگتن اگزماینر می افزاید، اما طالبان بار دیگر مذاکرات با حکومت افغانستان را رد کرده اند و در این مورد به مصاحبه اخیر محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان اشاره می‌کند که در آن گفته است، هرنوع فیصله آخر را در مورد صلح، حکومت افغانستان می‌کند.

  • نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز در مورد اعلامیه ریاست امنیت ملی افغانستان مطلبی را به نشر رسانیده که در آن گفته شده است، یک طراح انفجار دو سال قبل در برابر سفارت جرمنی و یک حمله بزرگ دیگر را که یکی از فعالان مهم طالبان است، دستگیر کرده است.

به نوشته روزنامه در ماه می سال ۲۰۱۷ میلادی در منطقه وزیر اکبر خان در کابل که یک ساحه دیپلوماتیک محسوب می شود، در نتیجه یک انفجار قوی ۱۵۰ تن کشته شدند.

ریاست امنیت ملی افغانستان محمد شریف نام را به طراحی این انفجار و حمله دیگر بر عمارت یک شرکت امنیتی متهم کرده گفته است که دو تن دیگر را به اتهام همکاری با وی نیز دستگیر کرده است.

روزنامه نیویارک تایمز می نویسد محمد شریف و ابو عبیدالله متوکل مسئول جلب و جذب جنگجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در جریان عملیات‌های جداگانه نیروهای خاص ریاست امنیت ملی افغانستان دستگیر شده اند.

نیویارک تایمز با اشاره به عملیات اخیر نیروهای خاص ریاست امنیت ملی افغانستان می نویسد، در جریان چند ماه اخیر حملات تروریستی در کابل نسبتاً کاهش یافته است که این عملیات و سایر عملیات‌های تصفیوی نیروهای افغان یکی از دلایل مهم این کاهش محسوب می شود.

XS
SM
MD
LG