لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۶ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۵۵

صندوق بین‌المللی پول برای قرضه دادن به پاکستان ابراز آمادگی کرده‌است


کریستین لاگارد رئیس صندوق بین‌المللی پول

صندوق بین‌المللی پول برای دادن قرضه به پاکستان آمادگی نشان داده‌است.

اسلام آباد برای مقابله با بحران مالی از صندوق بین‌المللی پول هشت میلیارد دالر قرضه می‌خواهد.

کریستین لاگارد رئیس صندوق بین‌المللی پول هنگام ملاقات دیروز خود با صدراعظم پاکستان در دُبی از حمایت این صندوق از پاکستان اطمینان داده‌است.

خانم لاگارد ملاقات خود با عمران خان را که در حاشیه گردهمایی سالانۀ سران حکومت جهان صورت گرفت "خوب و سازنده " خواند.

او در اعلامیۀ خود گفت که در این ملاقات روی حمایت صندوق بین‌المللی پول از پاکستان تأکید شد.

یک هیئت این صندوق برای بحث روی کمک مالی محتمل به پاکستان در ماه نومبر گذشته از این کشور بازدید کرد ولی کدام توافق صورت نگرفت اما مقامات پاکستانی سپس از ادامه گفتگو برای دریافت این قرضه خبر دادند.

خانم لاگارد می‌افزاید که او در ملاقات با صدراعظم پاکستان روی پالیسی‌های قاطعانه و یک بسته نیرومند اصلاحات اقتصادی تأکید کرده تا اقتصاد پاکستان حرکت خود را دوباره کسب کند و یک رشد نیرومند تر وسیع‌تر، اساس گزاری شود.

صدراعظم پاکستان در سخنرانی خود به گردهمایی سالانه سران حکومت جهان گفت که حکومت وی اصلاحات اقتصادی شدیدی به راه انداخته‌است.

او گفت که این اصلاحات دردناک ولی برای خارج شدن از مشکلات جاری ضروری است.

عمران خان صدراعظم پاکستان
عمران خان صدراعظم پاکستان

وی افزود:

"وقتی‌که شما اصلاحات را پیاده می‌کنید مردم رنج می‌برند، آن‌ها با مشکلات روبرو می‌شوند. اصلاحات مانند عملیات جراحی است و وقتی‌که شما چنین عملیات را انجام می‌دهید بیمار برای یک مدت رنج می‌برد ولی سپس بهتر می‌شود."

عمران خان افزود که حکومت وی تلاش می‌کند تا کسر مالی را کاهش دهد.

پاکستان که از سال‌های ۱۹۸۰ چندین بار از صندوق بین‌المللی پول قرضه گرفته است ذخایر ارزی این کشور کاهش یافته و با بحران مالی روبرو می‌باشد.

اسلام آباد آخرین بار ۶.۶ میلیارد دالر قرضه از این صندوق در سال ۲۰۱۳ دریافت کرد.

عمران خان از آغاز روی کار آمدن خود یک برنامه شدید صرفه جویی را به راه انداخته که ضمن آن موترهای مجلل و دیگر ممتلکات دولتی به مزایده گذاشته شده‌است.

او برای دریافت قرضه به کشورهای دوست پاکستان نیز رو آورد.

امارات متحده عربی، بزرگترین شریک تجارتی پاکستان در شرق میانه و منبع عمده سرمایه گذاری در این کشور در این اواخر سه میلیارد دالر برای بهبود اقتصاد پاکستان کمک کرده‌است.

عربستان سعودی هم متعهد کمک شش میلیارد دالری شده‌است.

صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی پیش‌بینی می‌کنند اقتصاد پاکستان که در سال مالی گذشته ۵.۸ فیصد رشد داشت در سال مالی جاری از ۴.۰۰ - ۴.۵ فیصد رشد خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG