لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۷ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۰۰

کانگرس امریکا یک طرح خاتمۀ حمایت در مورد جنگ یمن را تصویب کرد


نمای از کانگرس امریکا

مجلس نماینده‌گان ایالات متحده امریکا طرح را مبنی بر خاتمۀ حمایت واشنگتن از عربستان سعودی در جنگ یمن تصویب کرد.

کانگرس امریکا که اکنون اکثریت آن در دست دموکرات‌هاست دیروز چهارشنبه با ۲۴۳ رای تائید در برابر ۱۷۷ رای مخالف این طرح را تصویب کرد.

در جریان رأی گیری ۱۸ نمایندۀ جمهوری‌خواه نیز به جمع دموکرات‌ها پیوستند، اقدامی که می‌تواند جمهوری‌خواهان را در مجلس سنای امریکا تشویق به رأی مثبت در این زمینه کند.

این طرح، نیرو‌های امریکایی را از هر گونه مداخله در عملیات‌ها در یمن مانع می‌شود که در آن فراهم ساختن مواد سوخت به طیاره‌ها نیز شامل است.

مجلس سنای امریکا ماه دسمبر ۲۰۱۸ میلادی نیز یک طرح مشابه را برای توقف کمک‌های امریکا به عربستان سعودی در جریان جنگ یمن به تصویب رساند که در آن‌زمان ۵۶ سناتور رأی مثبت دادند، اما این طرح با مخالفت جمهوری‌خواهان که در آن‌زمان رهبری مجلس نماینده‌گان را به عهده داشتند، روبه‌رو شد.

درگیری‌ها در یمن در ۲۰۱۵ میلادی زمانی آغاز شد که جنگجویان شیعه حوثی بالای صنعا پایتخت این کشور حمله کرده و رئیس جمهور عبدالربه منصور هادی را مجبور به فرار به ریاض کرد.

از آن‌زمان بدین‌سو عربستان سعودی همراه با هشت کشور عرب مداخله نظامی را در یمن آغاز کردند و در این راستا حمایت امریکا، بریتانیا و فرانسه را نیز دارند.

XS
SM
MD
LG