لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۴۴

دانش: بخاطر صلح باید دیگر ارزش‌ها به‌خصوص آزادی بیان قربانی نشود


سروردانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان میگوید که بخاطر صلح باید دیگر ارزش‌ها به‌خصوص آزادی بیان قربانی نشود.

سروردانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان میگوید که آزادی بیان بنیاد تمام ارزش‌ها و حقوق را در کشور ساخته و به هیچ صورت بر آن معامله نمی‌شود.

آقای دانش به روز یکشنبه در مراسم معرفی پلان اطلاع رسانی حکومت در سال ۱۳۹۸ در کابل گفت که آزادی بیان برای حکومت خط سرخ است و صلح بهانه برای قربانی شدن آن شده نمیتواند.

او افزود:

"ما به این باور استیم که آزادی بیان بنیاد تمام ارزش‌ها و دیگر حقوق است، به همین جهت است که رهبری حکومت همواره گفته است که آزادی بیان برایش خط سرخ است و در مقابل هیچ چیزی معامله نمیکند، از سوی دیگر صلح هم نباید بهانه برای قربانی ساختن دستآورد‌های ۱۸ سال بخصوص آزادی بیان و فعالیت‌های رسانی در کشور شود."

ارگ ریاست جمهوری افغانستان
ارگ ریاست جمهوری افغانستان

آقای دانش میگوید که هرگاه آزادی بیان زیرپا شود، در کشور یک نوع استبداد و دیکتاتوری حاکم خواهد شد که به طور طبیعی صلح را هم قربانی میکند و یک صفحه جدید از خشونت را به‌میان میآورد.

معاون دوم ریاست جمهوری به دست آورد‌های حکومت دربخش آزادی بیان نیز روشنی انداخته و تهیه پلان اطلاع رسانی سال ۱۳۹۸ از سوی دفتر سخنگوی ریاست جمهوری را مفید خواند اما برعملی شدن آن تاکید کرد.

از سوی دیگر هارون چخانسوری سخنگوی رئیس جمهور حین معرفی این پلان گفت با عملی شدن این پلان فاصله میان حکومت و رسانه‌ها کمتر شده و مردم به گونه بهتر از فعالیت‌ها و برنامه‌های حکومت با خبر میشوند.

آقای چخانسوری گفت که این پلان یک ساله پس از یک سلسله ارزیابی‌ها آماده شده است که برای عملی ساختن به تمام ادارات ذیربط در مرکز و ولایات سپرده میشود.

به گفته وی، دو هدف عمده پلان آماده شده در بخش اطلاع رسانی، بیان اولویت‌های حکومت از طریق ارتباطات، و رهنمایی در بخش رساندن معلومات به مردم و برخورد مسلکی سخنگویان و مسئولان ذیربط با رسانه‌ها میباشد.

این در حالیست که خبرنگاران و رسانه‌ها همواره به سبب به وقت شریک نکردن معلومات به موقع از سوی سخنگویان و مسئولان مربوط به ادارات حکومتی با آنان شکایت کرده و از حکومت تقاضا کرده اند که در قسمت شریک ساختن معلومات با رسانه‌ها همکاری لازم نماید.

اما حالا سوال اینجاست که با وجود این همه تاکید حکومت روی حفظ و مصئونیت آزادی بیان واقعاً در بخش آزادی بیان متعهد باقی مانده است.

مجیب خلوتگر رئیس اجرائیوی اداره حمایت از رسانه‌های آزادی یا نی در پاسخ به این سوال میگوید:

"ما در زمان حکومت وحدت ملی شاهد گسترش خشونت‌ها برعلیه خبرنگاران و کشتار آن‌ها استیم، به همین گونه شاهد بسته شدن ده‌ها رسانه هم بودیم، این معلوم میشود که حرف آنها بیشتر جنبه کمپاینی را دارد، اگر آزادی بیان برایشان خط سرخ میبود، چرا در جریان حکومت چهار ساله‌شان کارهای زیادی را انجام ندادند."

مجیب خلوتگر رئیس اجرائیوی اداره حمایت از رسانه‌های آزادی یا نی
مجیب خلوتگر رئیس اجرائیوی اداره حمایت از رسانه‌های آزادی یا نی

آقای خلوتگر هر چند از تهیه پلان اطلاع رسانی سال ۱۳۹۸ از سوی حکومت استقبال میکند اما عملی شدن آن‌را به دیده شک می نگرد.

این در حالیست که به اساس گزارش مرکز دموکراسی و حقوق در کانادا، افغانستان در بخش دسترسی به اطلاعات در جمع ده کشور برتر، از جمله ۱۵۰ امتیاز با بدست آوردن ۱۳۹ امتیاز در جایگاه نخست قرار گرفته است.

در همین حال حکومت افغانستان از ایجاد یک کمیسیون پنج نفری دسترسی به اطلاعات نیز خبر داده و می گوید که تشکیل این کمیسیون به ۵۰ تن میرسد که وزارت مالیه از تمویل بودجه آن نیز اطمینان داده است.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG