لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۳ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۱۱

انعکاس مطالب مربوط به افغانستان در شماری از روزنامه‌های جهان


شماری از رسانه های جهان به حملات راکتی روز پنجشنبه در غرب کابل تمرکز کرده اند.

  • واشنگتن پُست

روزنامه واشنگتن پُست در این مورد می‌نویسد که گردهمایی به یادبود از بیست و چهارمین سالروز کشته شدن عبدالعلی مزاری رهبر پیشین جهادی، پس از برخورد چندین راکت نا تمام ماند.

گروه شورشی موسوم به دولت اسلامی مسئولیت این رویداد را پذیرفته است.

به نوشته واشنگتن پُست، دقیقاً یک سال پیش در مراسم مشابه برای عبدالعلی مزاری در غرب کابل، یک حمله انتحاری رخ داد که در نتیجه ده تن کشته و ۲۲ تن دیگر زخمی شدند.

روزنامه در ادامه می افزاید که مناطق هزاره نشین در غرب پایتخت در چند سال گذشته شاهد ده‌ها حمله و انفجار بودند و بیشتر مسئولیت چنین رویداد ها را گروه داعش به عهده گرفته است.

به تحلیل واشنگتن پُست، حمله پنجشنبه نگرانی‌ها از خشونت‌های داعش را هنگامی افزایش داده که بیشترین توجه برای رسیدن به توافق با طالبان مسلح در افغانستان متمرکز است.

  • دیلی تلگراف

روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف در مورد حملات راکتی دیروز به نقل از نصرت رحیمی سرپرست دفتر سخنگوی وزارت داخله نوشته که گفته‌است مظنون اصلی حمله بازداشت شده و چند تن دیگر که در عقب رویداد قرار داشتند شناسایی شده‌اند و به زودی بازداشت می‌شوند.

شماری از سیاسیون افغانستان به شمول عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین، محمد حنیف اتمر و عبداللطیف پدرام از نامزدان ریاست جمهوری در مراسم پنجشنبه حضور داشتند.

آقای پدرام در این رویداد به صورت سطحی زخم برداشت.

در حالی‌که مسئولیت رویداد را گروه داعش پذیرفته، روزنامه دیلی تلگراف نوشته است که همزمان با حملات راکتی پنجشنبه، طالبان و نماینده امریکا در قطر مشغول گفتگو ها استند.

به باور روزنامه، زمستان سرد و پُر از برف امسال، خشونت‌ها را در جریان این فصل در برخی ولایت های افغانستان کاهش داد اما مناطق گرمسیر هم مانند جنوب شاهد افزایش خونریزی‌ها در آستانه بهار بوده‌اند.

دیلی تلگراف در ادامه می‌نویسد که آگاهان هشدار می‌دهند، شاید طالبان در ماه‌های آینده حملات شانرا افزایش دهند تا در میدان‌های جنگ دست بالاتر داشته باشند و از آن به عنوان وسیله نفوذ در میز گفتگو ها استفاده کنند.

آخرین حمله که طالبان مسئولیت آنرا در کابل به عهده گرفتند، در ماه جنوری رخ داده بود و در نتیجه حمله توسط این گروه بر کمپ گرین ویلیج، چهار تن کشته شدند و بیش از نود تن دیگر زخم برداشتند.

XS
SM
MD
LG