لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۱۰

پولیس پاکستان یکتن را در ارتباط به قتل افضل کوهستانی بازداشت کرد


شماری از منسوبین پولیس پاکستان

پولیس پاکستان دیروز هشتم مارچ به رسانه‌ها گفت که افضل کوهستانی در شهر ایبت آباد هدف قرار گرفت و پیش از رسیدن به شفاخانه جان داد.

عباس مجید یکتن از افسران پولیس در ایبت آباد گفته است کسی را که به اتهام دست داشتن در قتل افضل کوهستانی بازداشت کرده‌اند، قاضی الرحمن نام دارد که به گفته پولیس ۲۳ سال داشته و برادرزاده افضل کوهستانی است.

عباس مجید به رسانه‌ها گفته که تحقیقات در این مورد جریان دارد.

افضل کوهستانی در سال ۲۰۱۲ میلادی شهرت پیدا کرد.

چندین سال پیش زمانی که یک نوار ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی دست بدست شد در آن چهار زن از اقارب نزدیک افضل کوهستانی را نشان می‌داد که آوازخوانی می‌کردند و دو برادر افضل در آن ویدیو رقص و پایکوبی داشتند.

پس از انتشار این ویدیو افضل کوهستانی ادعا کرد که همه کسانی‌که در نوار ویدیویی بودند از سوی اقارب نزدیک‌شان کشته شدند.

یکی از زندان‌های پاکستان
یکی از زندان‌های پاکستان

پس از این رویداد افضل کوهستانی بخاطر تامین عدالت و مبارزه علیه قتل‌های ناموسی در پاکستان دست بکار شد.

با آن که افضل کوهستانی بار‌ها به محکمه پاکستان رجوع کرد اما تا هنوز هیچ کسی در پیوند به کشته شدن افرادی که در نوار ویدیویی دیده شدند، بازداشت نشده‌است.

بر اساس ادعای افضل، یک شورای قبایلی دستور قتل کسانی که در ویدیو به نظر می‌رسیدند را داده بود. به گفته افضل کوهستانی این شورا آوازخوانی زنان و پایکوبی برادران او در این ویدیو را شرم به خانواده خوانده و دستور قتل آن‌ها را داده بود.

پاکستان همه ساله شاهد صد‌ها قتل ناموسی است.

پارلمان پاکستان در ۲۰۱۶ میلادی علیه قتل‌های ناموسی قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن برای عاملین قتل‌های ناموسی حکم اعدام را صادر کرد.

با تصویب این قانون، این اصل نیز از بین رفت که در برخی موارد قتل‌های ناموسی قاتلان از سوی خانواده مقتول مورد عفو قرار می‌گرفتند.

سازمان عفو بین‌الملل که در یک گزارش خود وضعیت حقوق بشری را در بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی در پاکستان بررسی کرده‌است می‌گوید، بسیاری از قوانین که در آن حقوق زنان در این کشور تأمین شود، تصویب نشده‌اند.

به گفته این سازمان، قانون جلوگیری از قتل‌های ناموسی در پاکستان در بسیاری موارد اصلاً تطبیق هم نشده‌است.

سازمان عفو بین‌الملل گفته است که قتل‌های ناموسی هنوز هم در پاکستان انجام می‌شود و تنها در ایالت خیبرپشوتخواه در یکسال ۹۴ زن از سوی خانواده‌های شان به قتل رسیده‌اند.

این سازمان می‌افزاید که در بسیاری موارد عاملین قتل‌های ناموسی در پاکستان بازداشت نشده و حتی در مورد تحقیق هم صورت نمی‌گیرد.

گزارش سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید، سال گذشته یک پدر در ایالت خیبرپشتونخوا دو دخترش را به اتهام داشتن روابط با پسران به قتل رساند.

هم‌چنان سال پیش دو جسد از شهر کراچی پاکستان یافت شد که زخم‌های بدن‌شان نشان می‌داد که توسط شاک برقی کشته شده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود گفته‌است که سال پیش در شهر ملتان پاکستان یک جرگه محلی به چند مرد اجازه داد تا بالای یک دختر خرد سال که این جرگه برادرش را مجرم شناخته بود، تجاوز جنسی کنند.

XS
SM
MD
LG