لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۳ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۰۵

رهبر گروهی رضاکاران پدر وطن، در قزاقستان دستگیر شد


پولیس قزاقستان

قزاقستان رهبر گروهی را بازداشت کرده که برای حقوق اقلیت قزاق‌های ساکن در چین مبارزه می‌کند.

رهبر گروهی رضاکاران پدر وطن سیریکجان بیلاش را اداره خدمات امنیتی قزاقستان دیشب در یک هوتل در آلماتی بازداشت کرده و او را به وزارت داخله در پایتخت این کشور آستانه انتقال داده است.

این گرو در این اوآخر با تنظیم کردن چند نشست در قزاقستان در مورد وضعیت قزاق های قومی و اقلیت های مسلمان دیگر در چین ابراز نگرانی کرده است.

سخنگوی این گروه و پولیس آستانه هر دو بازداشت او را تأیید کردند.

پولیس گفته که بیلاش به اشاعه اختلافات ملی یا نفرت پراگنی متهم شده ولی در مورد جزئیات بیشتر نداده است.

پولیس قزاقستان
پولیس قزاقستان

بیلاش که متولد ایالت شینجین چین است و تابعیت قزاقستان را کسب کرده است در ماه‌های اخیر چند نشست قزاقهای شینجین ساکن در قزاقستان را تنظیم کرده و در آن‌ها در مورد وضعیت اقارب ساکن در کمپ‌های موسوم به آموزش دوباره در شینجین ابراز نگرانی کرده و بالای این عمل چین انتقاد کرده است.

خانم بیلاش به خبرگزاری اسوشیتید پرس گفته است که او نگران است تا مبادا حکومت قزاقستان وی را به چین بسپارد.

لیلا عادلجان همچنان گفته است که دفاتر رضاکاران پدر وطن نیز تلاشی شدند.

ایمان عمرووا که وکیل مدافع این گروه است ضمن تاکید این مسئله که بازداشت آقای بیلاش انگیزه سیاسی دارد گفته است که وی در ارتباط به اقداماتش برضد کمپ‌های چین و حمایت از حقوق قزاق‌ها و اقلیت‌های مسلمان دیگر ساکن در این کمپ‌ها بازداشت شده است.

خانم عمرووا می افزاید که حکومت‌شان نمی خواهد روابط قزاقستان با چین خدشه دار شود.

در ماه فبروری گذشته یک محمکه‌ای در آلماتی بیلاش را به رهبری یک گروهی غیر قانونی مجرم شناخته و او را مکلف به پرداخت ۲۵۰ هزار تنگه پول رسمی این‌کشور که ۶۷۰ دالر امریکایی می‌شود، مکلف کرد.

وی ضمن رد این جرم تاکید کرد که سازمان او از سال ۲۰۱۷ رسماً، در این‌کشور فعالیت داشته و او باز هم به دفاع از حقوق قزاق‌های ساکن در چین ادامه خواهد داد.

ملل متحد در آگست سال گذشته تخمین کرده بود که حدود یک میلیون اویغور و اقلیت‌های مسلمان دیگر در شینجین به کمپ‌های موسوم به مبارزه با تروریزم فرستاده شدند.

ملل متحد همچنان گفته است که میلیون‌ها نفر دیگر به زور در کمپ‌های آموزش دوباره جابه‌جا شدند.

ولی چین گفته است که هدف جابجای مردم در این کمپ‌ها این است که آن‌ها از شر تروریزم رهایی یابند و دوباره در جامعه مدغم شوند.

XS
SM
MD
LG