لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۵۵

فارن پالیسی: هر کس بخشی از افغانستان را می‌خواهد


برخی روزنامه‌های بین‌المللی
  • والستریت ژورنال

روزنامۀ امریکایی والستریت ژورنال نگاهی انداخته به یک گزارش جدید در مورد ملا محمد عمر رهبر فقید طالبان.

مرکز تحقیقاتی "زومیا" در نیویارک گزارشی منتشر کرده به اساس کتاب جدید بتی دم روزنامه نگار هالندی که زیر عنوان "در جستجوی یک دشمن" به زبان هالندی نوشته شده‌است.

در مطلب والستریت ژورنال به نقل از گزارش تازه آمده است که خلاف باورهای قبلی، تحقیق نشان می‌دهد که ملا عمر تا پایان عمرش در نزدیک یک پایگاه نظامی ایالات متحده در افغانستان زنده‌گی می‌کرد.

در ادامه آمده است که کارشناسان اداره‌های استخباراتی ایالات متحده به شمول «سی، آی، ای» به این باور بوده‌اند که ملا عمر پس از یازدهم ماه سپتمبر سال ۲۰۰۱ میلادی به پاکستان گریخت.

اما، در گزارش مرکز زومیا به اساس تحقیق بتی دم آمده‌است که ملا عمر در افغانستان زنده‌گی می‌کرد و بسیاری از اوقات تنها بود.

در مطلب آمده‌است که ملا عمر با محافظ‌اش جبار عمری زنده‌گی می‌کرد و برخی اوقات شخصی نزد او می‌آمد که پیام‌ها میان او و شورای کویته را رد و بدل می‌کرد.

در گزارش آمده‌است، عمری اکنون در خانه‌اش در کابل در بازداشت به سر می‌برد.

در مطلب آمده‌است که طالبان خبر مرگ ملا عمر را برای بیش از دو سال پنهان نگهداشته بودند، اما در سال ۲۰۱۵ بود که مقام‌های افغان این خبر را آشکار کردند.

در مقاله از قول دیود پترائوس فرمانده پیشین اردوی ایالات متحده در افغانستان گفته شده است که آنان باور ندارند که ملا عمر در افغانستان بوده باشد، چونکه در آن جا بسیار به آسانی هدف قرار می‌گرفت.

او هم‌چنین گفته است، ایالات متحده در مورد رفت و آمد ملا عمر میان ایالت بلوچستان و شهر کراچی پاکستان آگاهی داشت، جایی‌که ملا عمر زیر درمان بود.

حکومت افغانستان هم ادعاها در مورد این‌که ملا عمر تا پایان عمرش در افغانستان زنده‌گی کرده و همانجا درگذشته را رد کرده است.

هارون چخانسوری سخنگوی رئیس جمهور افغانستان به رادیو آزادی گفته است، هدف ازین گزارش هویت بخشیدن به طالبان و حامیان‌شان است و این‌که حکومت شواهد کافی در اختیار دارد که نشان می‌دهد ملا عمر در پاکستان بود و همانجا وفات کرد.

  • فارن پالیسی

فارن پالیسی مقالۀ چاپ کرده به قلم بارنت روبین زیر عنوان "هر کس بخشی از افغانستان را می خواهد."

در مطلب آمده است، شاید بیرون شدن نیروهای امریکایی از افغانستان درب یک راه حل سیاسی را بگشاید، اما پیروزی ربط می‌گیرد به توافق قدرت‌های منطقه‌ای و همسایه‌گان افغانستان.

در مقاله آمده‌است که زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان گفته که با نماینده‌گان طالبان در اصول در مورد یک چهارچوب صلح توافق کرده‌اند.

مقاله نویس گفته که هر نوع توافقی که میان آنان شود، طرف‌های مهم جنگ در این مورد صحبت می‌کنند که آیا آن را بپذیرند یا نپذیرند.

در کنار طرف‌های درگیر جنگ، مقاله نویس گفته برای موفقیت چنین یک توافق قدرت‌های منطقه‌ای هم باید آنرا بپذیرند.

در مقاله به گونه ویژه، از پاکستان یادآوری شده و گفته شده‌است که پاکستان از طالبان حمایت می‌کند و این‌که به باور مقاله نویس اردوی پاکستان هم در آوردن فشار بر طالبان رفتار انتخابی دارد.

XS
SM
MD
LG