لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۵ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۲۱

مخالفت عطا محمد نور با ارگ، سبب مسدود شدن شهر مزار شریف شده‌است


آرشیف عطا محمد نور "چپ" با اشرف غنی "راست"

مخالفت عطا محمد نور با ارگ، سبب مسدود شدن شهر مزار شریف شده است.

مخالفت عطا محمد نور رئیس اجرائیه حزب جمعیت با حکومت به منظور تقرر قوماندان امنیه جدید بلخ وضع امنیتی این ولایت را نگران کننده ساخته است.

روز چهارشنبه «۲۲ حوت ۱۳۹۷» عطا محمد نور در یک سخنرانی به هوادارانش در بلخ خطاب به حکومت هشدار داد و گفت، اگر ریاست جمهوری از مقرری‌ها و تغییر و تبدیل کارمندان ادارات دولتی در بلخ دست نکشد، وی با انجام جنگ، بحران ایجاد خواهد کرد.

آقای نور گفت:

"ما به‌خاطر حمایت از حق و حقوق مردم خود در برابر حکومت ضعیفی که دو ماه و چند روز وقت‌اش مانده است، ما تغییر و تبدیلات‌اش را قبول نداریم، حتی اگر بحران شود و یا به جنگ شود و یا هم به هر قیمت دیگری که تمام شود."

به تازه‌گی بجای اکرم سامع قوماندان امنیه پیشین بلخ عبدالرقیب مبارز به اساس امر رئیس جمهور غنی از سوی وزارت داخله کشور به‌حیث قوماندان امنیه جدید این ولایت تقرر یافته است، اما اکنون عطا محمد نور با معرفی آقای مبارز مخالفت دارد.

نور می‌گوید که اکرم سامع قوماندان پیشین امنیه بلخ بر اساس یک توافق سیاسی تعیین شده و حکومت مرکزی حق تبدیلی و یا هم برطرفی وی را ندارد.

آقای نور در یک اعلامیه که در صفحه فیسبوک‌اش منشتر کرده است، از طرفداران خود خواسته است تا بر سر وظایف شخصی و دولتی‌شان حاضر نشوند.

با آنکه صبح امروز پنج‌شنبه دکانداران و تجاران در بلخ خواهان ادامه فعالیت تجارتی خود بودند، اما پولیس حوزه‌های امنیتی مانع باز شدن بازارها و ادارات دولتی در شهر مزار شریف شدند.

وضعیت حاکم در شهر مزار شریف بیشتر از همه مردم عام و تجاران را متضرر و نگران ساخته است.

دو تن از ساکنان مزار شریف به رادیو آزادی گفتند:

"فهیم هستم باشنده مزار شریف، وضعیت امنیتی حاکم، حضور افراد مسلح، مسدود بودن دکان‌ها، مارکیت‌ها و دفاتر دولتی مردم را نگران ساخته است، مردم شامل مسایل سیاسی نیستند و خواهان حقوق خود هستند، باید اجازه داشته باشند به کار و فعالیت خود به گونه منظم دوام بدهند."

"نام من زبیر است، پولیس بلخ و آمرین حوزه‌های امنیتی مردم را مجبور کردند تا دکان‌های شان را مسدود کنند، به وظایف‌شان نروند و وحشت ایجاد شده است، ما نگران وضعیت هستیم."

قطعه خاص ۸۸۸ پولیس قوماندان امنیه بلخ را محاصره کرده است و بر اساس گزارشات عبدالرقیب مبارز قوماندان امنیه جدید بلخ نیز در مقر قرارگاه این قطعه به سر می‌برد و منتظر معرفی‌اش به‌عنوان قوماندان امنیه جدید به حکومت محلی بلخ است.​

عادل‌شاه عادل سخنگوی قوماندانی امنیه بلخ تنش بر سر معرفی آقای مبارز را می‌پذیرد.

​وی به رادیو آزادی گفت:

"موضوع معرفی قوماندان امنیه جدید بود که یک سلسله موضوعات پیش آمده است و بزرگان بالای این موضوع بحث می‌کنند. امیدواریم که مسئله حل شود، شما از تفاهمنامه میان حکومت و والی اسبق در جریان بودید و موضوع از این قرار است."

منیر فرهاد سخنگوی والی بلخ گفته است که به‌خاطر معرفی قوماندان امنیه جدید بلخ در مقام ولایت از سوی اعضای شورای ولایتی، وکیلان ولسی جرگه و مسئولان از مرکز گفتگو جریان دارد.

قبل از وقت خواهد بود که در مورد معرفی و یا هم عدم معرفی عبدالرقیب مبارز به‌عنوان قوماندان امنیه جدید از سوی اداره محلی بلخ ابراز نظر شود.

وی گفت قبل از وقت خواهد بود که در مورد معرفی و یا هم عدم معرفی عبدالرقیب مبارزه به عنوان قوماندان امنیه جدید از سوی اداره محلی بلخ ابراز نظر شود.

خوشحال سادات معین وزارت داخله افغانستان در صفحه تویتر خود علت اصلی تبدیلی قومندان امنیه بلخ را عدم مدیریت درست و ناتوانی کاری جنرال اکرم سامع خوانده و گفته برای کنترول وضعیت مزار شریف نیروهای ویژه عازم این شهر می‌شوند.

گزارش: مجیب‌الرحمن حبیب‌زی

XS
SM
MD
LG