لینک های دستیابی پذیر

Breaking News

تبصرۀ روزنامه‌های بین المللی در مورد افغانستان


  • روزنامه فایننشل تایمز در شماره اخیر خود به بیانات نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان و سخنگوی طالبان اشاره نموده نوشته است که دو طرف مذاکرات هردو در مورد پیشرفت، سخن می گویند.

اما به نوشته روزنامه این پیشرفت منحصر است بر دو نکته، تعیین جدول برای خروج قوای امریکا از افغانستان و این که افغانستان دیگر به پناه گاهی امنی برای تروریستان تبدیل نخواهد شد.

به نوشته روزنامه نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان زلمی خلیل‌زاد بعد از مذاکرات ۱۶ روزه در قطر دوباره به واشنگتن برگشته تا به رهبران امریکا در مورد پیشرفت‌های خود در مذاکرات با طالبان معلومات بدهد و هیئت طالبان در قطر بعد از رفتن خلیل‌زاد هنوز هم در بین خود مشوره می کنند تا برای دور بعدی مذاکرات آماده‌گی بگیرند.

اما حکومت افغانستان به این نظر است که پیشرفت واقعی در مذاکرات صلح زمانی صورت می گیرد که این مذاکرات مستقیماً بین طالبان و حکومت افغانستان انجام شود.

  • نشریه انستیتوت هنر و دیزاین در رابطه با نقش زنان و تاثیر مذاکرات صلح در افغانستان مطلبی را به نشر رسانیده که در بخش آن می نویسد صحبتها در باره صلح در افغانستان با برگشت طالبان مترادف شده است.

اما سوال اصلی اینست که گفته می شود طالبان تغییر کرده اند.

اگر چنین باشد این تغییر تا چه اندازه است و سرنوشت زنانی که امروز در اردوی افغانستان یک کشور سنتی کار می کنند و دست آوردهای زیادی در بخش‌های دیگر هم داشته اند به کجا میرسد.

نشریه سوال می کند آیا طالبان واقعاً به این اندازه تغییر کرده اند که همه این تحولات را بپذیرند، در حالی که آنها می گویند در این مذاکرات از اصول خود نمی گذرند.

  • نشریه انتلانتیک در شماره اخیر مطلبی را به قلم سناتور راند پاول به نشر رسانده است تحت عنوان زمان آن رسیده که قوای امریکایی از افغانستان خارج شوند.

از جنگ امریکا در افغانستان تقریباً ۱۸ سال می شود و این کشور در این جنگ بیش از ۲۳۰۰ سرباز کشته و بیش از ۲۰ هزار زخمی داده است.

سناتور ایالت کنتکی پاول نوشته است از طریق سیاسی تلاشها جریان دارد تا تمام قوای امریکایی افغانستان را ترک نمایند.

اما این تلاش اولین تلاشها نیستند.

در سال ۲۰۱۱ رئیس جمهور سابق امریکا بارک اوباما هم خروج تمام قوای امریکایی را از افغانستان پیشنهاد کرد.

نظر به پیشنهاد وی قوای امریکایی باید تا ختم سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک می کردند و رئیس جمهور اوباما سعی داشت تا ختم سال ۲۰۱۲ این کار را انجام بدهد.

اما به نوشته سناتور کنتکی سال ۲۰۱۹ رسید اما عساکر امریکایی هنوز هم در افغانستان حضور دارند.

اکنون سناتور پاول در مطلب خود که در نشریه اتلانتیک به نشر رسیده پیشنهاد می کند کانگرس پیشقدم شود و نگذارد که یک نسل دیگر امریکایی‌ها به جنگ افغانستان بروند و یک راه حل مشخص به جنگ افغانستان پیدا کند.

XS
SM
MD
LG