لینک های دستیابی پذیر

Breaking News

وزیر صحت عامه موجودیت فساد در سطح بالا در این وزارت را رد کرد


فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان

وزارت صحت عامه افغانستان موجودیت فساد در سطح بالا در این وزارت را رد می‌کند و می‌گوید که شواهد بین‌المللی نیز در این زمینه وجود دارد.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه روز شنبه در مصاحبه اختصاصی به رادیو آزادی اما گفت که ممکن در سطح پائین این وزارت موارد فساد و رشوه گیری وجود داشته باشد.

وی گفت:

"فساد در سطح بالا را کاملاً رد می‌کنم، در این زمینه شواهد بین‌المللی نیز وجود دارد، اما یک چیز را باید صادقانه بگویم که فساد در سطح پائین مانند اخذ ۵۰ افغانی از سوی کدام مامور و یا گرفتن صد افغانی در زیر میز از سوی کدام داکتر وجود دارد و ادامه خواهد داشت، من فکر نمی‌کنم چنین فساد به زودی از بین برود و ما آنرا به زودی از بین ببریم."

آقای فیروز می‌گوید که اگر کسی در این زمینه شک دارد می‌تواند به گزارش‌های اداره "میک" که در آن از مبارزه خوب در برابر فساد در وزارت صحت عامه ذکر شده مراجعه نماید.

فیروزالدین فیروز چندی پیش بخاطر کاهش مرگ و میر مادران و کودکان و گسترش خدمات ابتدایی صحی در افغانستان جایزه وزیر برتر جهان را نیز به دست آورد، برای این جایزه ۴۰۰۰ وزیر از ۱۳۰ کشور کاندید بودند.

این در حالیست که هنوز نیز مردم در مناطق دور افتاده افغانستان از عدم دسترسی به خدمات صحی شکایت دارند.

شماری از مریضان در شفاخانه مرکزی ولایت غور
شماری از مریضان در شفاخانه مرکزی ولایت غور

سازمان صحی جهان نیز پیش از این از وضعیت خدمات صحی در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته‌است که ۴۰ درصد افغان‌ها به خدمات صحی دسترسی ندارند.

برخورد نادرست با بیماران، استفاده نادرست از تیل و ادویه و بعضاً کاربرد شخصی امبولانس‌ها از مواردی اند که از آن یاد آوری می‌شود.

در این حال طیبه زاهدی رئیس کمیسیون امور صحت مشرانو جرگه می‌گوید در شفاخانه‌های دولتی و شخصی فساد به اوج‌اش رسیده و باید از هر راه ممکن از آن جلوگیری شود:

"اگر مأمورین وزارت صحت عامه در فساد دخیل نیستند در شفاخانه‌ها و نهاد‌های دیگر مربوط به وزارت صحت عامه فساد وجود دارد و باید جلو آن گرفته شود، هم‌چنان در شفاخانه‌های دولتی و خصوصی نیز فساد به اوج‌اش رسیده‌است."

خانم زاهدی هم‌چنان می‌گوید که داکتران و کارمندان بسیاری از شفاخانه‌ها پابند وظایف‌شان نبوده و این مانع جدی در برابر دسترسی به موقع مردم به خدمات صحی است.

داکتر لطیف باهر نیز به کاهش موارد فساد در نهاد‌های وزارت صحت عامه اشاره می‌کند اما وی از مسئولان وزارت صحت عامه می‌خواهد که بخاطر جلوگیری از فساد و ارائه خدمات بهتر صحی به مردم، فعالیت‌های نظارتی باید افزایش یابد.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG