لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۱۷

افغانستان

بانک قرضه‌های کوچک زراعتی در هرات افتتاح شد

آرشیف، اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت و مالداری افغانستان. ۲۳ جنوری ۲۰۱۸

اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت و مالداری می‌گوید که این وزارت از طریق پروژه توسعه زراعت، بانک قرضه‌های کوچک زراعتی را در ولایت هرات افتتاح کرده‌است.

قرضه‌های کوچک زراعتی از طریق صندوق بین‌المللی انکشاف زراعت، «IFAD»، تمویل و توسط اولین بانک قرضه‌های کوچک زراعتی، «FMFB»، در هرات اجرا می‌گردد.

از طریق این بانک قرار است برای دهقانان، مالداران و هم‌چنین باشنده‌گان محل قرضه‌های کوچک از ۱۵ هزار تا ۷ صد هزار افغانی داده شود.

کسانی که قرضه می‌گیرند مسئولیت دارند از ۶ تا ۲۴ ماه قرضه‌ها را پس بدهند.

هدف از ایجاد این بانک، حمایت از دهقانان به منظور بهبود وضعیت اقتصادی خانواده‌های روستایی می‌باشد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

مقام‌ها: طالبان یک مرکز صحی را در دایکندی به آتش کشیدند

موقعیت ولایت دایکندی در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌های محلی در ولایت دایکندی می‌گویند گروه طالبان یک مرکز صحی را به آتش کشیده، اما به کارمندان و مریضان این مرکز آسیبی نرسیده‌است.

اسحق‌علی درمان، رئیس صحت عامه دایکندی به رادیو آزادی گفت که این رویداد دیشب در قریه سلمنجی ولسوالی کجران روی داده و ساختمان این مرکز کاملاً سوخته است.

آقای درمان می‌افزاید که این مرکز برای بیش از ۲۵۰۰ نفر خدمات قابله‌گی و واکسیناسیون ارائه می‌کرد.

شیما رستمیان، رئیس شورای ولایتی دایکندی می‌گوید که طالبان ابتدا دواهای این مرکز را به آتش کشیدند و پس از آن ساختمان آن را منفجر کردند.

او افزود که در این رویداد به هیچ‌کسی آسیب نرسیده‌است.

به‌گفته خانم رستمیان، گروه طالبان در بخش‌هایی از ولسوالی کجران حضور و فعالیت دارد.

گروه طالبان تا اکنون در این مورد اظهار نظر نکرده‌است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی روند رسیدگی به شکایات را آغاز کرد

اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان در جریان کنفرانس خبری در کابل. Jan.21.2020

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می‌گوید که روند استیناف‌خواهی شکایات روز گذشته پایان یافت و به اساس آن ۶۲۹۲ شکایت ثبت شده‌اند.

زهره بیان شینواری رئیس این کمیسیون روز سه‌شنبه «۰۱ دلو ۱۳۹۸» به خبرنگاران گفت که روند رسیدگی و بررسی شکایات امروز رسماً آغاز شد و ۱۵ روز ادامه می‌یابد.

او گفت:‌ "پس از مرحله ثبت شکایات، حالا کار روی بررسی این شکایات در دفتر مرکزی کمیسیون شکایات آغاز گردیده‌است. مطابق طرزالعمل رسیدگی به شکایات، مراحل بعدی که شامل تصنیف، بررسی، تحلیل، تدقیق، فیصله، ابلاغ و تطبیق شکایات می‌باشد، کار روی این مراحل از طرف تیم تخنیکی ما شروع شده و در حال پروسس است."

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می‌گوید که در ولایت‌های پروان، میدان وردک، تخار و جوزجان هیچ شکایتی برای استیناف‌خواهی ثبت نشده‌است.

مقام‌های این کمیسیون گفتند که بیشتر شکایات به ترتیب از طرف تیم "ثبات و هم‌گرایی"، دولت‌ساز و صلح و عدالت اسلامی ثبت شده‌اند.

پیش از این کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی حدود ۱۶۵۰۰ شکایت را در دفاتر مرکزی و ولایتی بررسی کرده بود. بر اساس تصمیم این کمیسیون، آرای ۴۷ محل رأی‌گیری باطل اعلام شده و ۵۳۷۸ محل دیگر بازشماری می‌شوند.

محمد قاسم الیاسی، منشی و سخنگوی این کمیسیون می‌گوید در مورد محلات باطل اعلام شده و یا محلاتی که بازشماری می‌شوند، نیز شکایات استیناف‌خواهی ثبت شده‌اند.

انتظار می‌رود نتایج نهایی انتخابات پس از رسیدگی و فیصلۀ کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد شکایات استیناف‌خواهی اعلام شود.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری: بهای گاز کاهش یافته است

با افزایش بهای گاز مایع در شهر کابل مردم در عقب مغازه های دولتی صف بسته اند تا گاز را به بهای ارزانتر بخرند.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری می‌گوید از آغاز هفته روان بهای گاز به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.

جان آقا نوید سخنگوی این اتاق به رادیو آزادی گفت که در حال حاضر یک کیلو گاز به‌طور عمده به ۵۲ افغانی و به‌گونه پرچون ۶۰ افغانی به فروش می‌رسد.

او می‌گوید با رسیدن تانکرهای گاز مایع به کابل در بهای آن نیز کاهش خواهد آمد، اما مردم می‌گویند که یک کیلو گاز را در حال حاضر از ۸۰ تا ۱۱۰ افغانی خریداری می‌کنند.

جوانشیر حیدری سینماگر معروف افغانستان درگذشت

جوانشیر حیدری سینماگر معروف افغانستان

جوانشیر حیدری سینماگر معروف افغانستان به سن ۶۸ سالگی درگذشت.

صابر مومند سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان امروز سه‌شنبه (اول دلو ۱۳۹۸) به رادیو آزادی گفت که آقای حیدری در اثر سکتۀ قلبی چشم از جهان بَست.

مومند درگذشت حیدری را ضایعۀ بزرگ خواند:‌ "وزارت اطلاعات و فرهنگ مراتب تسلیت خود را به خانواده و دوستان جوانشیر حیدری و به‌خصوص خانوادۀ سینمای افغانستان ابراز می‌کند. آقای حیدری واقعاً نه‌تنها در بخش سینما، بلکه در بخش‌های مختلف فرهنگ و هنر نقش ارزنده داشت."

جوانشیر حیدری فعالیت هنریش را در دهه ۱۳۵۰ خورشیدی از رادیو‌ افغانستان آغاز کرد و سپس در بخش‌های مختلف تلویزیون ملی و افغان فلم ایفای وظیفه نمود.

او در این اواخر به‌حیث رئیس اتحادیۀ سینماگران افغانستان کار می‌کرد.

از حیدری چندین فلم هنری به جا مانده است.

مقام‌ها: کار عملی پروژه تاپی در سال جاری میلادی آغاز می‌شود

آرشیف

وزارت مالیه افغانستان می‌گوید قرار است کار عملی پروژه انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند موسوم به تاپی در ربع اول سال ۲۰۲۰ میلادی از ولایت هرات آغاز شود.

شمع‌روز خان مسجدی، سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی می‌گوید که پیش‌نویس طرح استملاک زمین برای پروژه تاپی نیز آماده شده‌است.

او گفت: "کار عملی این پروژه از ولایت هرات در ربع اول و یا ربع آخر سال ۲۰۲۰ آغاز خواهد شد. این یک گپ مهم برای مردم افغانستان است. دولت افغانستان نیز آمادگی خود را می‌گیرد که چگونه کارهای خود را آغاز کند."

آقای مسجدی هم‌چنین می‌گوید که همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه در دیدار با محمد مراد امانوف رئیس اجرائیه پروژه انتقال خط انتقال گاز تاپی گفته که پیش‌نویس قانون استملاک زمین برای انتقال این پروژه آماده شده و به وزارت عدلیه افغانستان فرستاده شده‌است.

او در این دیدار گفته است که این پیش‌نویس برای تصویب به زودی به پارلمان این کشور فرستاده می‌شود.

به‌گفته او، در این دیدار تأکید شده که حکومت افغانستان از پیش برنامه‌ها و راهکارهایش را برای بهره‌گیری از گاز تاپی آماده کرده‌است.

قابل یادآوری است که طول لوله انتقال گاز طبیعی ترکمنستان از راه افغانستان به پاکستان و هند به ۱۸۱۴ کیلومتر می‌رسد که ۸۱۶ کیلومتر آن از هرات، فراه، نیمروز، هلمند و کندهار انتقال داده می‌شود.

اشرف غنی در اجلاس مجمع اقتصادی جهان شرکت می‌کند

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان حین سفر به سویس. Jan.21.2020

رئیس جمهور محمد اشرف غنی در سویس با رهبران جهان دیدار می‌کند و در بارۀ صلح و انکشافات اقتصادی افغانستان گفت‌وگو خواهد کرد.

این را صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز در یک تویت گفته است.

آقای غنی به هدف اشتراک در اجلاس مجمع اقتصادی جهان صبح امروز به شهر داووس سویس رفت.

ریاست جمهوری افغانستان در خبرنامۀ گفته است که محمد اشرف غنی در کنار اشتراک و سخنرانی در این اجلاس با شماری از سران و مقامات کشورهای اشتراک کننده دیدار می‌کند.

اشرف غنی:‌ عاملان قتل یک خانواده در کابل باید بازداشت شوند

چهار عضو یک خانواده دیروز در کابل از سوی مردان ناشناس کشته شدند
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:40 0:00

رئیس جمهور اشرف غنی به وزارت امور داخله و ریاست عمومی امنیت ملی دستور جدی داده تا عاملان قتل سه کودک با مادر شان‌را شناسایی و بازداشت کنند.

این چهار تن ناوقت یکشنبه در منطقۀ جنگلک کابل، از سوی افراد ناشناس به ضرب تیشه به قتل رسیدند.

بر اساس خبرنامۀ ارگ، رئیس جمهور افغانستان شام دیروز دوشنبه (۳۰ جدی ۱۳۹۸) گفت که باید عاملان این رویداد به نهادهای عدلی و قضایی سپرده شوند.

آقای غنی همچنان دستور داده تا کمک‌های فوری به خانوادۀ سوگوار رسانده شود.

پیکرهای هر چهار قربانی که شامل دو پسر، یک دختر و مادر شان بود، دوشنبه در کابل به خاک سپرده شدند.

تا حال مسئولیت رویداد را کسی نپذیرفته، اما کابل در روزهای گذشته شاهد رویدادهای زیاد جنایی بوده‌است.

پولیس می‌گوید، بررسی‌‌ها برای ردیابی عاملان رویداد یکشنبه ادامه دارد.

سردی هوا در لوگر جان پنج تن را گرفت

آرشیف، برف‌باری در ولایت غزنی. 04 March 2019

با پیشبینی‌ها در مورد افزایش برف‌باری و بارندگی در کابل و سایر مناطق افغانستان، مقام‌ها می‌گویند، پنج تن در نتیجۀ سردی هوا در ولایت لوگر جان داده‌اند.

دیدار احمد لونگ سخنگوی والی لوگر گفته است که دو کودک، یک زن و دو مرد که مربوط خانواده‌های مختلف می‌شدند، در سردی هوا در کمپ پناهجویان در مرکز این ولایت جان داده‌اند.

به‌گفته آقای لونگ، معلومات ابتدایی نشان می‌دهد که سردی هوا باعث مرگ این پنج تن شده، اما ادارۀ ولایت هیئتی را تعیین کرده تا علت اصلی جان دادن این افراد را دریابد.

سخنگوی والی لوگر افزود، برای کمک با خانواده‌های آسیب دیده، یک هیئت به محل رویداد فرستاده شده‌است.

در این میان، احمد تمیم عظیمی سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی افغانستان شام دیروز دوشنبه (۳۰ جدی) به رادیو آزادی گفت، گزارش مکمل در مورد رویداد لوگر به این اداره نرسیده‌است. او از بارندگی و برف‌باری در روزهای آینده هم خبر داد.

عظیمی گفت:‌ "راه‌ها کاملاً باز اند و در حال حاضر هیچ راه مسدود نداریم. تازه برف‌باری به صورت تدریجی در کابل آغاز شده. در جریان هفته برخی از ولایات مرکزی و ولایات جنوبی و جنوب‌شرقی شاهد بارندگی خواهند بود."

سخنگوی ادارۀ مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان، شمار قربانیان در نتیجه سردی هوا، برف‌باری‌ها و بارندگی‌های اخیر را ۴۱ تن خواند.

'هیئت مذاکره کننده طالبان با خلیل‌زاد و میلر دیدار کرد'

آرشیف، مذاکرات میان هیئت امریکایی و نماینده های گروه طالبان در قطر. February 26, 2019

یک سخنگوی طالبان می‌گوید که هیئت مذاکره کننده این گروه با زلمی خلیل‌زاد و جنرال اسکات میلر دیدار کرد و دو طرف روی اقدام‌های بعدی با تفصیل بحث کردند.

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان است و میلر به‌عنوان فرمانده عمومی نیروهای امریکایی و مأموریت حمایت قاطع ناتو در این کشور ایفای وظیفه می‌کند.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحۀ قطر دیشب در تویتر نوشت که ملا عبدالغنی برادر، شیر محمد عباس ستانکزی و مولوی امیر خان متقی شام دیروز با زلمی خلیل‌زاد و جنرال اسکات میلر دیدار کردند.

به‌گفتۀ شاهین، نشست تیم‌های مذاکره کننده امروز هم ادامه می‌یابد.

دفتر خلیل‌زاد و فرماندهی مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان هنوز در این باره چیزی نگفته اند.

شاهین به روز شنبه به روزنامۀ پاکستانی دان گفته بود که طالبان امیدوار اند موافقت‌نامه میان این گروه و امریکا تا اواخر ماه جنوری امضا شود.

در این میان ریاست جمهوری افغانستان روی برقراری آتش‌بس در کشور تأکید دارد و گفته که آتش‌بس یگانه راه رسیدن به صلح پایدار است.

مقام‌های صحی فراه: دو طفل به پولیو مبتلا شده‌اند

آرشیف، کمپاین تطبیق واکسین پولیو در ولایت هرات.

مسئولان ریاست صحت عامه ولایت فراه می‌گویند طی یک ماه گذشته به نسبت عدم تطبیق واکسین پولیو در ولسوالی بکواه فراه دو طفل به بیماری پولیو یا فلج اطفال مبتلا شده اند.

عبدالجبار شایق رئیس صحت عامه فراه روز دوشنبه (۳۰ جدی ۱۳۹۸) به رادیو آزادی گفت دو واقعه مثبت پولیو در ولسوالی بکواه ولایت فراه دیده شده‌است.

آقای شایق در ادامه گفت:‌ "طی سال گذشته میلادی در افغانستان ۲۸ واقعه مثبت فلج اطفال ثبت شده‌است و در این آواخر دو واقعه مثبت پولیو در ولسوالی بکواه فراه به نسبت عدم تطبیق واکسین پولیو مشاهده شده‌است."

در این حال تعدادی از بزرگان اقوام ولسوالی‌های مختلف فراه می‌گویند که تطبیق واکسین به صورت سیار در ولسوالی‌های شان از سوی مخالفین دولت متوقف شده‌است.

به‌گفته این افراد بارها متنفذین قومی با طالبان نشست داشته اند تا واکسین سیار را دوباره فعال کنند، اما تا هنوز موفق نشده‌اند.

در پکتیا ۷ تن به شمول دو فرمانده محلی طالبان کشته شده‌اند

موقعیت پکتیا در نقشه افغانستان

مقام‌ها در پکتیا می‌گویند، ۷ تن به شمول دو فرمانده محلی طالبان در ولسوالی زازی آریوب کشته شده‌اند.

عبدالله حسرت سخنگوی والی پکتیا امروز به رادیو آزادی گفت: "نیرو‌های امنیتی افغان بر این جنگجویان طالبان در منطقۀ «کته‌سنگ» حمله کردند."

او افزود: "در نتیجه آن، ۷ نفر کشته شدند و سلاح و مهمات آن‌ها هم از بین برده شد. آدم کوچی و رحمت‌الله دو قوماندان آن‌ها در جمع کشته شده‌ها اند."

سردار ولی تبسم سخنگوی قوماندانی امنیه پکتیا پیش از چاشت امروز به رادیو آزادی وقوع این رویداد را تأیید کرد و افزود که در این عملیات به غیر نظامیان آسیبی نرسیده‌است.

طالبان تا کنون در این مورد به رسانه‌ها تبصرۀ نکرده‌اند.

در فروریختن ساختمان یک مدرسه در کندهار ۶ کشته و ۸ تن زخمی شدند

موقعیت کندهار در نقشه افغانستان

مقام‌ها در کندهار می‌گویند، در اثر فروریختن ساختمان یک مدرسه خصوصی در کندهار، ۶ طالب‌العلم کشته و ۸ تن دیگر آن‌ها زخم برداشته اند.

مدرسه طیبه در ناحیۀ ۱۲ شهر کندهار موقعیت دارد.

نظر محمد صمیمی سخنگوی ریاست معارف کندهار به رادیو آزادی گفت: "ساختمان این مدرسه صبح امروز منهدم شد."

به‌گفتۀ آقای صمیمی تعدادی از شاگردان تا هنوز در زیر مخروبه گیر مانده‌اند.

مقام‌ها می‌گویند، علت رویداد هنوز معلوم نیست و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

اما باران‌های شدید اخیراً در مناطق جنوب و جنوب-‌شرق افغانستان تعداد زیادی از خانه‌ها را از بین برده‌است.

برای کاهش نرخ گاز به شمار شرکت‌های فروش گاز دولتی افزوده می‌شود

آرشیف

ادارۀ نفت و گاز افغانستان می‌گوید برای جلوگیری از گران‌‌فروشی گاز بخش خصوصی، تصمیم گرفته است تا کمتر از یک ماه دیگر به شمار شرکت‌های فروش گاز دولتی در کابل بیفزاید.

مسئولان ادارۀ نفت و گاز تاجران را به بی‌انصافی در نرخ‌گذاری‌ها در بازار آزاد متهم می‌کنند و هشدار می‌دهند که پس از این برای بستن دکان‌هایی که گران‌فروشی می‌کنند، از نیروهای پولیس و سارنوالی کمک خواهند خواست.

نرخ فروش گاز مایع در بازارهای کابل متفاوت است.

جمیله بانوی‌که به‌گفتۀ خودش فاصله زیادی را پیموده تا بتواند از دکانی گاز ارزان‌تر بخرد می‌گوید، خانه‌اش در وزیر اکبرخان کابل است، اما برای آن‌که بتواند یک کیلو گاز را تا ۱۰۰ افغانی خریداری کند، به مکروریان سوم آمده است.

اتاق تجارت و صنایع می‌گوید تا روزهای آینده که هزاران تُن گاز وارد کابل می‌شود در بهای گاز کاهش خواهد آمد، اما ادارۀ نفت و گاز می‌گوید هم‌اکنون نیز گاز به قدر کافی که نیازمندی باشندگان کابل را پاسخ‌گو است وجود دارد، اما برای آن‌که بازار آزاد کنترول نمی‌شود تاجران و فروشندگان گاز مایع خودسرانه عمل می‌کنند و در برابر قانون نیز پاسخ‌گو نیستند.

شکایت‌های مکرر مردم و همچنان وعده‌های حکومت در حالی مطرح می‌شود که اتاق تجارت و صنایع با پخش اعلامیه‌ای گفته است که تاجران وعده کرده‌اند در بهای گاز کاهش خواهد آمد.

محدودیت تازه پاکستان بر کالاهای صادراتی افغانستان

آرشیف

پاکستان برای کالاهای صادراتی افغانستان محدودیت‌های تازه‌ای وضع کرده‌است.

جان آقا نوید، سخنگوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان امروز به رادیو آزادی گفت: "بر اساس محدودیت‌های تازه، از اول فبروری کالاهای صادراتی افغانستان از مسیر پاکستان باید در کانتینر و با موترهای مجهز با ابزارهای ردیابی حمل شود."

آقای نوید می‌گوید برخی وسایط باربری افغانستان ردیاب ندارند و این امر تاجران افغان را با مشکل مواجه می‌سازد.

او افزود: "روی این مسئله باید مذاکره صورت بگیرد. جانب افغانستان طرح‌ها و پیشنهادهای خود را مطرح کند تا این‌که یک راه حل برای آن دریافت شود. اگر یک‌جانبه این محدودیت‌ها به اجرا گذاشته شود، باز در مسیر ترانزیت تاجران افغان مشکلات ایجاد خواهد کرد."

آقای نوید می‌گوید که اگر به تاجران افغان از این محدودیت‌ها مشکل ایجاد شود، بخش‌های اقتصادی پاکستان نیز از آن متأثر می‌شود و باید این مسئله از راه گفت‌وگو میان دو طرف حل شود.

این در حالی است که پیش از این نیز تاجران افغان در بخش انتقال کالاهای صادراتی از بندر تورخم با مشکلاتی مواجه بودند.

محصول کنجد در بلخ ۴۶ درصد افزایش یافته است

آرشیف

منابع محلی در ولایت شمالی بلخ می‌گویند حاصلات کنجد در ولایت بلخ ۴۶ در صد افزایش یافته است.

ذبیح‌الله زوبین، آمر ریاست زراعت و مالداری بلخ امروز به رادیو آزادی گفت در سال جاری در چهار هزار و ۷۰۰ هکتار زمین کنجد کشت شده که سه هزار و ۲۴۳ تن کنجد از آن به دست آمده‌است.

وی همچنین گفت آغاز برنامه‌های آموزشی از سوی وزارت زراعت برای دهقانان، مبارزه با آفات موسمی و بارندگی‌های اخیر سبب افزایش حاصلات کنجد در این ولایت شد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG