لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۸ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۳۵

هشدار وزارت صحت عامه افغانستان به داکتران و لابراتوارها


آرشیف/ فیروزلدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان

وزارت صحت عامه افغانستان به داکتران و لابراتوارها هشدار می‌دهد که در صورت تشخیص نادرست آنان به سارنوالی معرفی می‌شوند.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه در یک نشست خبری در پاسخ به سوال رادیو آزادی گفت، بررسی جدی در این زمینه صورت می‌گیرد:

"تمام سکتور خصوصی مجبور و مکلف است از استندرد ایجاد شده پیروی نمایند، در صورتی‌که این کار را انجام ندهند و یا هم تطبیق نکنند می‌توانیم نظر به قوانین و مقررات موجود اول برای‌شان توسعه و بعداً اخطاریه و معرفی کردن به سارنوالی می‌باشد."

باشنده‌گان شهر کابل همچنان از تشخیص نادرست داکتران در کشور شکایت دارند و می‌گویند به خاطر این کار داکتران، آنان مجبور می‌شوند جهت تداوی به خارج از کشور بروند و پول زیادی مصرف کنند.

نصیر احمد باشنده کابل می‌گوید، زمانی‌که برایش گفته شده که خواهرش به سرطان مبتلا است وی مجبور شده به‌خاطر تداوی خواهر بیمارش را به پاکستان ببرد.

اما به گفته وی بعداً این تشخیص غلط ثابت شد.

او افزود:

"پس از معاینات گفتند که خواهرم سرطان خون دارد، تمام خانواده ما جگر خون شد اما بعد از چندین بار معاینات لابراتواری معلوم شد که تشخیص اشتباه بوده و خواهرم سرطان خون نداشته‌است."

این نصیر احمد نیست که از تشخیص نادرست شکایت می‌کند.

خالد یکتن از باشنده‌های کابل نیز چنین مشکل مشابه دارد:

"چندی قبل یکی از دوستان ما بعد از معاینات داکتران برایش گفتند که سرطان خون دارد و بعداً که به هندوستان رفتند و پس از معاینات خون سرطان تشخیص نشد به باور من شفاخانه‌ها همه به‌خاطر تجارت و فریب دادن مردم فعالیت می‌کنند."

آرشیف/ تصویر از ساختمان شفاخانه جمهوریت در کابل
آرشیف/ تصویر از ساختمان شفاخانه جمهوریت در کابل

سرطان بیماری است که حتی فرد مبتلا را به سرحد مرگ می‌رساند زیرا زمانی‌که برای کسی گفته شود که بیمارش سرطان دارد وی با قبول کردن هر نوع مشکلات نمی خواهد عضو خانواده‌اش را از دست بدهد.

امکانات تشخیص و تداوی بیماری سرطان در افغانستان بسیار کم است.

روز شنبه مرکز بنام هستو پتالوژی بخاطر تشخیص بیماری های مختلف در کابل ساخته شده که در آن بیماری سرطان هم تشخیص میشود.

این در حالیست که پیش از این بیماری سرطان در شفاخانه جمهوریت در کابل و همچنان تا حدی در شفاخانه کیور و انیستیتوت طبی فرانسه برای اطفال تشخیص می‌گردید.

در افغانستان تنها تشخیص نادرست در بخش بیماری سرطان نه بلکه بیماری‌های دیگر هم درست تشخیص نمی‌شود و بارها مردم از بابت شکایت کرده‌اند​.

و به همین دلیل همه ساله هزاران افغان جهت تشخیص و تداوی به خارج از کشور می‌روند که حدود سه میلیون دالر سرمایه به بیرون از افغانستان به مصرف می‌رسد.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG